Polskie Radio
Section05

Rzeczpospolita

Powstanie styczniowe. Zwycięstwo ducha

- Wybuch powstania jest zawsze aktem desperacji, oznacza, że wyczerpano wszelkie inne możliwe środki walki politycznej o własny byt narodowy, a sytuacja, w której naród się znajduje, jest po prostu nieakceptowalna - mówi historyk prof. Michał Klimecki. 161 lat temu, 22 stycznia 1863 roku, rozpoczęło się powstanie styczniowe, największy zryw narodowowyzwoleńczy przeciwko rosyjskiemu zaborcy. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA POLSKA Powstanie Styczniowe Rosja Ukraina Warszawa

Naruszono przestrzeń powietrzną RP. Zakończyła się odprawa premiera z szefami służb

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu w serwisie X, odbyła się odprawa premiera Donalda Tuska z szefami polskich służb. Zgodnie z komunikatem, w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów obecni byli szef Sztabu Generalnego, Dowódca ORSZ, minister obrony narodowej oraz szefowie służb: ABW, SKW, i SWW w związku z informacjami o naruszeniu przestrzeni powietrznej Rzeczypospolitej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ABW SKW premier Donald Tusk

"Udało nam się stworzyć wielkie państwo w Europie i osiągnąć rangę mocarstwa". Historyk o znaczeniu bitwy pod Grunwaldem

- Słusznie szczycimy się osiągnieciami króla Kazimierza Wielkiego jako fundatora państwa polskiego. To państwo miało jednak bardzo skromne rozmiary terytorialne i na pewno nie było mocarstwem. Polska jagiellońska była mocarstwem, dziedzictwo jagiellońskie ma swoje podstawy w zwycięstwie pod Grunwaldem - mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Marek Kornat.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Władysław Jagiełło Grunwald średniowiecze POLSKA

Festiwal Kresy i Bezkresy w Tykocinie. "To nazwa zwodnicza i taka ma być"

– Jesteśmy przyzwyczajeni do pojęcia "Kresy", chociaż gdy się mu przyjrzymy, jest ono zafałszowane przez pamięć PRL-u, która spreparowała trochę to, co mamy wiedzieć na temat Kresów. Ciąży też nad nami partykularyzm polskiej kultury. Chcemy zatrzymać się we własnej pamięci; pamiętać to, co polska kultura wytworzyła na wschód od naszych dzisiejszych granic, i zamykamy to w pojęciu "Kresy". Przeciwstawiamy temu pojęcie bezkresu – mówił w Dwójce Jakub Moroz, szef Festiwalu Kresy i Bezkresy.
Zobacz więcej na temat:  Wileńszczyzna KULTURA Jakub Kukla Kresy Podlasie

Tak Niemcy chcą wpłynąć na wynik wyborów w Polsce. Deutsche Welle opisuje kulisy przejęcia "Rzeczpospolitej"

"»Zobowiązanie, które się opłaca« - tak niemiecki dziennik Deutsche Welle opisał mechanizm i cel zakupu Gremi Media, wydawcy "Rzeczpospolitej", przez Pluralis. Czterdzieści procent akcji Gremi trafiło w ręce zagranicznego funduszu, a transakcję faktycznie sfinansował niemiecki bank GLS kierując się pobudkami politycznymi. Starszy doradca firmy Pluralis Max von Abendroth przyznał jednocześnie, że Polska jest dla nich »głównym punktem bieżącej działalności«" - podano na łamach portalu tvp.info. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA media polityka Deutsche Welle

"Nikt nie otrzymał podwyżek w sugerowanej wysokości". KPRP reaguje na artykuł "Rzeczpospolitej"

Według ustaleń dziennika "Rzeczpospolita" prezydent Andrzej Duda zatwierdził plan podwyżek dla urzędników KPRM. Problem w tym, że informacje, na które powołuje się gazeta są nieprawdziwe, o czym poinformowała w komunikacie prezydencka kancelaria. "Nikt nie otrzymał podwyżki w wysokości, którą sugeruje się w artykule" - podkreśliła KPRP.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kancelaria premiera premier