Polskie Radio
Section05

Rzeczpospolita

Michał Piekarski. Królobójca na mękach

Przemysł II zginął prawdopodobnie z rąk Brandenburczyków. Konfederaci barscy, o ile nie działali na polecenie samego króla, chcieli skłonić go tylko do abdykacji. Spiskowcy uwiecznieni w "Kordianie" nie zdecydowali się podnieść ręki na cara, który został koronowany na króla Polski. To czyni niedoszłego zabójcę Zygmunta III Wazy jedynym królobójcą w historii kraju.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Stefan Żółkiewski Turcja Warszawa

Polsko-niemiecki traktat graniczny. Dokument, na który Polska czekała 45 lat

- Oto w sposób pokojowy Polacy i Niemcy usuwają źródła historycznych konfliktów i zamykają okres, w którym problem granicy dzielił nasze kraje, był dla nas Polaków źródłem obaw i poczucia zagrożenia – powiedział 14 listopada 1990 roku ówczesny premier Rzeczpospolitej Tadeusz Mazowiecki. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA Niemcy lata 90 Hans-Dietrich Genscher Krzysztof Skubiszewski POLSKA

Bitwa pod Chocimiem. Tryumf, który utorował Sobieskiemu drogę do korony

Dokładnie 350 lat temu, 11 listopada 1673 roku, zakończyła się bitwa pod Chocimiem, w której armia polsko-litewska pod dowództwem hetmana wielkiego koronnego Jana Sobieskiego rozgromiła wojska tureckie. Pół roku później otoczony nimbem pogromcy Turków Sobieski został wybrany królem Rzeczypospolitej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Jan III Sobieski Turcja chrześcijaństwo Chocim Kamieniec Podolski

"Udało nam się stworzyć wielkie państwo w Europie i osiągnąć rangę mocarstwa". Historyk o znaczeniu bitwy pod Grunwaldem

- Słusznie szczycimy się osiągnieciami króla Kazimierza Wielkiego jako fundatora państwa polskiego. To państwo miało jednak bardzo skromne rozmiary terytorialne i na pewno nie było mocarstwem. Polska jagiellońska była mocarstwem, dziedzictwo jagiellońskie ma swoje podstawy w zwycięstwie pod Grunwaldem - mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Marek Kornat.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Władysław Jagiełło Grunwald średniowiecze POLSKA

Festiwal Kresy i Bezkresy w Tykocinie. "To nazwa zwodnicza i taka ma być"

– Jesteśmy przyzwyczajeni do pojęcia "Kresy", chociaż gdy się mu przyjrzymy, jest ono zafałszowane przez pamięć PRL-u, która spreparowała trochę to, co mamy wiedzieć na temat Kresów. Ciąży też nad nami partykularyzm polskiej kultury. Chcemy zatrzymać się we własnej pamięci; pamiętać to, co polska kultura wytworzyła na wschód od naszych dzisiejszych granic, i zamykamy to w pojęciu "Kresy". Przeciwstawiamy temu pojęcie bezkresu – mówił w Dwójce Jakub Moroz, szef Festiwalu Kresy i Bezkresy.
Zobacz więcej na temat:  Wileńszczyzna KULTURA Jakub Kukla Kresy Podlasie

Tak Niemcy chcą wpłynąć na wynik wyborów w Polsce. Deutsche Welle opisuje kulisy przejęcia "Rzeczpospolitej"

"»Zobowiązanie, które się opłaca« - tak niemiecki dziennik Deutsche Welle opisał mechanizm i cel zakupu Gremi Media, wydawcy "Rzeczpospolitej", przez Pluralis. Czterdzieści procent akcji Gremi trafiło w ręce zagranicznego funduszu, a transakcję faktycznie sfinansował niemiecki bank GLS kierując się pobudkami politycznymi. Starszy doradca firmy Pluralis Max von Abendroth przyznał jednocześnie, że Polska jest dla nich »głównym punktem bieżącej działalności«" - podano na łamach portalu tvp.info. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA media polityka Deutsche Welle

"Nikt nie otrzymał podwyżek w sugerowanej wysokości". KPRP reaguje na artykuł "Rzeczpospolitej"

Według ustaleń dziennika "Rzeczpospolita" prezydent Andrzej Duda zatwierdził plan podwyżek dla urzędników KPRM. Problem w tym, że informacje, na które powołuje się gazeta są nieprawdziwe, o czym poinformowała w komunikacie prezydencka kancelaria. "Nikt nie otrzymał podwyżki w wysokości, którą sugeruje się w artykule" - podkreśliła KPRP.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kancelaria premiera premier