Polskie Radio
Section05

Śląsk

Dr Łucja Staniczkowa. Z miłości do Śląska

Z wykształcenia i pasji nauczyciel języka polskiego. Jej praca "Herosi i chachary: portret Górnoślązaka w literaturze i publicystyce dwudziestolecia międzywojennego" stała się rozpoznawalną pozycją dla wszystkich zainteresowanych historią Górnego Śląska. Dr Łucja Staniczkowa  - regionalistka, wiceprezes Związku Górnośląskiego była gościem audycji Kobiety sukcesu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 praca Górny Śląsk

Śląsk i Opolszczyzna łatwiej ochronią się przed powodzią

To inwestycja o znaczeniu strategicznym, która pozwoli całej Opolszczyźnie i częściom Śląska oraz Dolnego Śląska skuteczniej chronić się przed powodziami. Na półmetku jest budowa polderu w Raciborzu - największego w Polsce suchego zbiornika o powierzchni średniego miasta. Początek prac budowlanych oznaczał duże zmiany dla mieszkańców okolicznych terenów.
Zobacz więcej na temat:  powódź Racibórz opolskie Dolny Śląsk

Katowice - miasto, które brzmi i dobrze wygląda

Kulturalne serce Śląska bije na terenie dawnej KWK Katowice. - Mamy tu Strefę Kultury, która jest ewenementem na skalę światową. Należą do niej m.in. nowoczesne Muzeum Śląskie, ikona polskiej architektury, czyli Spodek oraz projekt akustyczny Tomasza Koniora - siędziba NOSPR - wymienia Piotr Fuglewicz z grupy "Śląsk jest śliczny".
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Morze Bałtyckie Koszalin podróże Katowice hobby Mateusz Kulik POLSKA

Zwolennicy autonomii chcą stworzyć Śląską Partię Regionalną

Mamy konkretny i sprawdzony pomysł na samorządność na Górnym Śląsku i w całej Polsce – przekonywał w Katowicach lider Ruchu Autonomii Śląska (RAŚ) Jerzy Gorzelik, przemawiając do około tysiąca uczestników dorocznego, organizowanego od 11 lat, Marszu Autonomii. Ma powstać Śląska Partia Regionalna, by wziąć udział w wyborach do Sejmiku Woj. Śląskiego.
Zobacz więcej na temat:  śląskie POLSKA Jerzy Gorzelik metropolia

Powstanie NSZZ ”S” na Górnym Śląsku

Sierpień 1980 roku to jeden z kilku miesięcy, które znacząco zapisały się w historii PRL. Choć kojarzony jest głównie ze strajkami na Wybrzeżu, dużą rolę w tamtym czasie odegrał również Górny Śląsk. 28 sierpnia strajkować zaczęły kopalnie. O początkach NSZZ „Solidarność” w tamtym regionie mówili w audycji Pamiętaj, To Solidarność dr Robert Ciupa (dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach) i Stanisław Płatek (górnik z KWK Wujek).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Solidarność Górny Śląsk historia Polski historia PRL PRL Stanisław Płatek

Magdalena Ogórek o Śląsku swojego dzieciństwa

- Rybnik traktuję bardzo sentymentalnie. Zawsze będzie dla mnie odniesieniem do dzieciństwa, gdzie było sielsko-anielsko. Wyruszając poza Rybnik, widzimy wody, lasy - opowiada o mieście swojego urodzenia Magdalena Ogórek. Jak przyznaje, dla osób kojarzących Śląsk z typowym krajobrazem, czyli hałdami i szkodami górniczymi, to może być duże zaskoczenie. 
Zobacz więcej na temat:  Maciej Zdziarski Magdalena Ogórek Rybnik KULTURA II wojna światowa dzieła sztuki

Jest podpis prezydenta. Śląsk ma ustawę metropolitalną

Prezydent Andrzej Duda podpisał w Katowicach ustawę o związku metropolitalnym w województwie śląskim. Samorządy aglomeracji śląskiej od lat domagały się tej ustawy argumentując, że pomoże rozwiązywać problemy związane np. z koordynacją transportu publicznego czy planowania przestrzennego. Czy duże związki miejskie są skazane na takie rozwiązania? Gościem Polskiego Radia 24 był dr Tomasz Sławiński, urbanista.
Zobacz więcej na temat:  Górny Śląsk Katowice metropolia samorząd