Polskie Radio
Section05

Święto Niepodległości

Miasto, które zbuntowało się przeciwko rosyjskiemu zaborcy

Powstanie Republiki Ostrowieckiej, działalność duszpasterzy, których odwaga przyczyniła się do odzyskanie przez Polskę niepodległości, a także ważna i symboliczna data 3 listopada 1918 roku. Audycja „Słowem Niepodległa” gościła w Ostrowcu Świętokrzyskim, skąd Małgorzata Głogowska i jej rozmówcy przedstawili losy jego mieszkańców na drodze do suwerenności.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 fakty opinie ciekawostki Ostrowiec Świętokrzyski niepodległość II Rzeczpospolita 11 listopada

"100 polskich utworów rozbrzmi na stulecie niepodległości"

Minister kultury Piotr Gliński podczas konferencji w siedzibie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego zapowiedział, że 11 listopada tego roku "w 11 najważniejszych instytucjach muzycznych w Polsce i 11 prestiżowych estradach na świecie zabrzmi polska muzyka XX i XXI wieku". Projekt "100 na 100. Muzyczne dekady wolności" ma być jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych podczas obchodów stulecia odzyskania niepodległości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA

100 lat niepodległości. "W 1918 roku wszyscy grali do jednej bramki"

- Na odzyskanie przez Polskę niepodległości złożył się wysiłek tysięcy, jeśli nie dziesiątków tysięcy ludzi z różnych środowisk politycznych, nawet zwalczających się. W 1918 roku okazało się jednak, że wszyscy grali do jednej bramki – powiedział w Rozmowie Kulturalnej Jan Engelgard z Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej - Oddziału Muzeum Niepodległości w Warszawie. Gość mówił także o wystawach i konferencjach naukowych z okazji zbliżającej się 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Zobacz więcej na temat:  11 listopada odzyskanie niepodległości

"Zjawiska nazizmu są marginalne w Polsce"

- Bardzo ucieszyło mnie i pozytywnie zaskoczyło to, jak wiele osób kojarzonych z prawą stroną sceny politycznej z powagą potraktowało wydarzenia na tegorocznym Marszu Niepodległości. Wychodzi to poza logikę plemiennego sporu, która dominuje w naszych mediach – powiedział w Debacie Poranka Adam Ostolski z Krytyki Politycznej. O wszczęciu przez Prokuraturę Rejonową Warszawa-Śródmieście śledztwa ws. propagowania faszyzmu lub nawoływania do nienawiści podczas Marszu Niepodległości mówili także publicysta Marek Król i Jacek Liziniewicz z Gazety Polskiej Codziennie.
Zobacz więcej na temat:  nazizm Marsz Niepodległości prokuratura faszyzm 11 listopada policja Marek Król Jacek Liziniewicz rasizm

"To była zniewaga, jakiej dawno nie słyszeliśmy"

Nie milkną echa Marszu Niepodległości w Warszawie. Po wypowiedzi szefa liberałów Guy’a Verhofstadta podczas debaty w Parlamencie Europejskim, głos zabrał także Jan Tomasz Gross, który napisał na łamach dziennika „New York Times”, że uczestnicy marszu mieli m.in. wznosić okrzyki „sieg heil!” oraz „Ku Klux Klan!”. Reduta Dobrego Imienia złożyła już dwa pozwy przeciwko europarlamentarzyście. Gościem Polskiego Radia 24 była prezes organizacji Mira Wszelaka. 
Zobacz więcej na temat:  Marsz Niepodległości Unia Europejska Warszawa Guy Verhofstadt Reduta Dobrego Imienia Jan Tomasz Gross

Felieton Grossa nt. Marszu Niepodległości. Komentarze w USA

Ambasador RP w Waszyngtonie Piotr Wilczek skrytykował Jana Grossa za komentarz w dzienniku New York Times, w którym amerykański socjolog  twierdzi, że obecne polskie władze są odpowiedzialne za rozpalenie neofaszystowskich nastrojów. Ambasador zarzucił autorowi przedstawianie tendencyjnego, nieprawdziwego i pełnego uprzedzeń obrazu Polski. W PR24 Jan Pachlowski sprawdzał komentarze w USA na temat felietonu Grossa.
Zobacz więcej na temat:  Jan Tomasz Gross Marsz Niepodległości USA Jan Pachlowski