Polskie Radio
Section05

Syberia

Ambasador RP w Rosji odwiedził Irkuck. Podczas wizyty spotkał się ze wspólnotą polonijną

Przebywający w Irkucku ambasador Polski Krzysztof Krajewski spotkał się z miejscową wspólnotą polonijną. Jak podkreśliła w rozmowie z Polskim Radiem szefowa organizacji Helena Szackich - irkucka autonomia kulturalna "Ogniwo" jest jedną z najstarszych w Rosji i w tym roku obchodzi swoje 31 urodziny.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Rosja Irkuck dyplomacja Polonia Kościół Polacy za granicą Europa

Ambasador Polski w Rosji spotkał się w Usolu Syberyjskim z polskimi siostrami zakonnymi

Ambasador Polski w Rosji odwiedził w Usolu Syberyjskim żeński klasztor, w którym mieszkają polskie siostry karmelitanki. Krzysztof Krajewski będzie przez tydzień podróżował po Syberii, spotykając się z przedstawicielami wspólnot polonijnych i polskimi duchownymi. Odda też hołd Polakom zamordowanym przez stalinowskich oprawców.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Polacy w Rosji katolicyzm Kościół katolicki

Dzień Żałoby i Nadziei na Litwie. W obchodach biorą udział polscy parlamentarzyści

Na Litwie obchodzona jest dzisiaj 80. rocznica masowych wywózek mieszkańców kraju w głąb Związku Radzieckiego. W uroczystościach biorą udział wicemarszałek polskiego Sejmu Ryszard Terlecki i wicemarszałek Senatu Marek Pęk. Po południu w Wilnie politycy spotkają się m.in. z białoruską opozycjonistką Swiatłaną Cichanouską.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Litwa Wilno Ryszard Terlecki Białoruś Swiatłana Cichanouska

"Był okropny głód, Rosjanie zmienili wszystko w piekło". Wstrząsające wspomnienia sybiraczki

- Gehenna zaczęła się 1 września 1939 roku. Był strach, koniec ze szkołą, wszystko zamierało. Niemców u nas długo nie było, ale po trzech tygodniach wkroczyli Rosjanie i właśnie oni zmienili wszystko w piekło. 10 lutego w 1940 roku zesłali nas na Sybir. Ci którzy tam nie byli nie uwierzyliby, że można coś takiego znieść i przeżyć - powiedziała zesłana w czasie wojny na Syberię Helena Knapczyk, współautorka książki "Śladami losu – wędrówka przez cztery kontynenty". 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Związek Sowiecki POLSKA społeczeństwo

PATRONAT MEDIALNY "Muzealna Opowieść Wigilijna" online. "Jak Polacy świętowali Boże Narodzenie na nieludzkiej ziemi Sybiru"

O Wigilii w XIX-wiecznym rosyjskim więzieniu śledczym w Cytadeli i na Syberii opowie w ramach cyklu filmowego "Muzealna Opowieść Wigilijna" Michał Cieślak z Muzeum Niepodległości w Warszawie. "Muzealna Opowieść Wigilijna" to cykl filmów online, które muzeum będzie prezentować do jutra.
Zobacz więcej na temat:  Wigilia historia Polski pamięć społeczeństwo Muzeum Niepodległości w Warszawie POLSKA