Polskie Radio
Section05

Szwajcaria

Zapomniane bohaterstwo polskich dyplomatów

– Polska dyplomacja od samego początku wojny uzyskiwała paragwajskie paszporty in blanco i wystawiała je dla polskich Żydów, którzy w ten sposób mogli uciec ze Związku Sowieckiego przez Japonię. Gdy wybuchła wojna sowiecko-niemiecka, okazało się, że tych paszportów można również używać i w ten sposób ocalono pewną niewielką liczbę osób. Gdy zaczęła się pełna eksterminacja Żydów, uznano, że należy rozpocząć masową produkcję tych dokumentów – opisuje działalność tzw. Grupy Berneńskiej ambasador RP w Szwajcarii Jakub Kumoch.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Grzegorz Górny historia Polski II wojna światowa sprawiedliwi wśród narodów świata

Kulturobrazy Polski za granicą

– Takiej prezentacji polskiej kultury w Szwajcarii nie było nigdy. To był pierwszy tego typu festiwal, który się tam odbył. Dla wielu dyrektorów szwajcarskich instytucji byliśmy terra incognita – mówi Monika Grochowska, zastępczyni dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza współorganizującego festiwal CULTURESCAPES w setną rocznicę nawiązania przez Szwajcarię relacji dyplomatycznych z Polską.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Borowiecka SZTUKA Instytut Adama Mickiewicza Bazylea

Grupa Ładosia pomogła ocalić Josefa Burga, jednego z ojców założycieli Państwa Izrael

Jeden z ojców założycieli Państwa Izrael Josef Burg był wśród tysięcy osób, których w czasie II wojny światowej ratowała Grupa Ładosia. Składała się ona z polskich dyplomatów i żydowskich działaczy ze Szwajcarii. Jak poinformował na Twitterze ambasador RP w Bernie Jakub Kumoch, urodzony w Niemczech Josef Burg w 1940 roku otrzymał w szwajcarskiej stolicy fałszywy polski paszport.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust Żydzi Izrael