Polskie Radio
Section05

TEATR

XXII Festiwal "Dwa Teatry" 2023. Janusz Kukuła: sztuka ocala to, co najpiękniejsze

W Zamościu rusza XXII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" 2023. - Zaczynamy niezwykłe dni. Wytworne, przejmujące i czułe - mówi w "Sygnałach dnia" w Programie 1 Polskiego Radia prosto z Zamościa dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. - To wielkie święto - dodaje dyrektor TVP Kultura i Teatru Telewizji Kalina Cyz. 
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Janusz Kukuła Dwa Teatry TVP Kultura Teatr Polskiego Radia Zamość Dwa Teatry 2023 Kalina Cyz

"Fredro poszukiwany". Jarosław Gajewski: skupiamy się na twórczości dramaturgicznej

- Mam narastającą potrzebę odnalezienia Fredry jako ważnego komponentu naszej kultury, mówiąc współczesnym językiem, jako twardego dysku naszej kultury, który wciąż daje się jeszcze odczytać. Za chwilę mogą być z tym już trudności - mówił w Programie 1 Polskiego Radia aktor i reżyser Jarosław Gajewski, kurator programu pt. "Fredro poszukiwany". 
Zobacz więcej na temat:  jarosław gajewski Aleksander Fredro SZTUKA spektakl aktorstwo

"Teraz”. Słuchowisko Aleksandra Fredry w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza

Akcja "Teraz” toczy się w mieście, jak się sądzi, we Lwowie – gdzie Fredro mieszkał w ostatnich latach życia i bacznie przyglądał się nowym obyczajom, których nie akceptował. Co więc zobaczył? Oto młodzi bohaterowie kierują się wyłącznie interesami finansowymi. Stan ich kont bankowych decyduje o łączeniu się par, zawierających małżeństwa. Pojawia się także dziennikarz Podziemski, który prowadzi najróżniejsze akcje publiczne, zbiera składki na różne cele, np. na budowę pomników sławnych ludzi. Stosunki finansowe, lekkomyślność z jednej strony, a z drugiej cynizm bohaterów sprawiają, że intryga komedii czyli "Teraz” może toczyć się i dzisiaj!
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia RepertuarTeatruPR2023 słuchowisko Aleksander Fredro Waldemar Modestowicz Maciej Kubera Beata Jankowska Maria Pakulnis Dorota Bzdyla Justyna Kowalska Mateusz Rusin Maciej Maciejewski Jakub Kordas

"Trójka pod księżycem": Michał Zabłocki, jego mama oraz fala festiwali

16 kwietnia minęła setna rocznica urodzin Aliny Janowskiej. Michał Zabłocki – poeta, autor tekstów piosenek, reżyser, producent, animator nietypowych zdarzeń kulturalnych – postanowił na stulecie mamy przygotować performance pt. "Zabłocki osobiście". Przyjął nasze zaproszenie do "Trójki pod księżycem" i był jednym z dwóch jej gości. O wzbierającej fali festiwali teatralnych oraz o zaskakujących wydarzeniach w teatrach tej wiosny opowiedział bloger, krytyk, obserwator życia kulturalnego Tomasz Domagała.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Alina Janowska Michał Zabłocki Wojciech Dorosz Barbara Marcinik Trójka

"Kroki". Słuchowisko Antonio Alamo w adaptacji i reżyserii Tadeusza Kabicza

Bohaterami sztuki są dwa karaluchy (a właściwie dwie karaluszyce) oraz dwie istoty ludzkie (matka i córka). Karaluchy są jedynymi ocalałymi z pogromu, czyli dezynsekcji. Zastanawiają się, co zrobić w tej sytuacji - uciekać, poddać się?
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia RepertuarTeatruPR2023 słuchowisko Rubi Birden Tadeusz Kabicz Agnieszka Szczepańczyk Jadwiga Jankowska-Cieślak Dominika Kluźniak Justyna Kowalska

Rafał Węgrzyniak: głównym tematem twórczości Gabrieli Zapolskiej była kobiecość

- Jeden z pamflecistów już na samym początku twórczości Gabrieli Zapolskiej stwierdził, że uczyniła ona sztandar ze spódnicy. Sytuacja kobiet, stosunek mężczyzn do kobiet - w zasadzie przez całe życie krążyła wokół tych spraw. Była przy tym bardzo bezkompromisowa w formułowaniu pewnych ocen - mówił w Dwójce Rafał Węgrzyniak, historyk i krytyk teatru.
Zobacz więcej na temat:  Gabriela Zapolska Zbigniew Raszewski Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Instytut Teatralny im. Raszewskiego Małgorzata Szymankiewicz Dwójka literatura komedia

Kamila Baar: w Teatrze WARSawy zauroczyła mnie atmosfera twórczej wolności

- Teatr WARSawy obserwowałam od samego początku. W momencie, gdy zaistniał on w Starej Prochowni, ja akurat zaczynałam pracę w Teatrze Narodowym, a to były sąsiadujące ze sobą rejony. Zawsze z ogromnym zaciekawieniem patrzyłam na to, jak świetni aktorzy grają w takich półniezależnych projektach, bardzo wolnomyślicielskich - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Kamila Baar, aktorka związana z Teatrem WARSawy, który obchodzi jubileusz 25-lecia działalności.
Zobacz więcej na temat:  jubileusz Warszawa kamila baar Jakub Kukla aktorzy Dwójka

"Historie z ulicy Tuliana Juwima". Słuchowisko Tomasz Skilera w reżyserii Dobrosławy Bałazy

Filozofia egzystencji rozumie termin absurd tak, jak rozumie się go w języku potocznym. Absurdalność, przypisywana przez egzystencjalistów życiu ludzkiemu i wszelkim ludzkim działaniom, to nieodzowne stany mentalne, stanowiące według egzystencjalistów fundament bycia człowiekiem.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia RepertuarTeatruPR2023 słuchowisko Dobrosława Bałazy Paweł Szaliński Marian Szałkowski Robert Czebotar Joanna Pach-Żbikowska Kazimierz Kaczor Stefan Knothe Włodzimierz Press

Festiwal Teatru WARSawy. Offowa wizytówka kulturalnej stolicy, celebruje swoje XXV-lecie

Teatr WARSawy ma za sobą już ćwierć wieku działalności. Z tej okazji proponuje przegląd spektakli granych przy owacjach na stojąco już od kilkunastu lat, m.in. "Taśmę", "Samotność długodystansowca" i "Kompleks Portnoya". Dopełnieniem wydarzenia będą spotkania z aktorami i twórcami w ramach paneli dyskusyjnych, aby podkreślić ideę i filozofię instytucji wpisującej się w koncepcję teatru "miejskiego", wsłuchanego w głos otaczającej go rzeczywistości.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Adam Sajnuk Teatr WARSawy Warszawa Katarzyna Cygler Trójka