Polskie Radio
Section05

Teatr Polskiego Radia

"Czas bohaterstwa i grozy – Jan Bytnar Rudy". Słuchowisko Dobrosławy Bałazy w reżyserii autorki

O postaci Jana Bytnara pseudonim "Rudy” można opowiadać na wiele sposobów. Niezwykle charyzmatyczny członek konspiracji, komendant hufca Ochota, szybko stał się jednym z czołowych wykonawców akcji "małego sabotażu”. Ale mało kto pamięta, że skonstruowane przez Bytnara tzw. wieczne pióro służące do wykonywania napisów i rysunków na akcjach harcerzy było później powszechnie stosowane.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy TEATR słuchowisko Krzysztof Szczepaniak Przemysław Wyszyński Damian Kulec Marta Kurzak Mateusz Weber Aleksandra Radwan Robert Czebotar

Moc głosu. Wyzwania pracy w dubbingu

– Można grać w dubbingu dzieci, mamy, wiedźmuchy, ale też  krwinkę białą lub czerwoną w "Było sobie życie. Można też grać na przykład… krzesło. Nie zawsze gramy ludzi, także przedmioty. W Teatrze Polskiego Radia w audiobookach i słuchowiskach musimy swoim głosem wyczarować charakter postaci – opowiadała Joanna Pach-Żbikowska, wcielając się po chwili w… skrzypiące drzwi, Gargamela i słowika o poranku. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA Kasia Stoparczyk dubbing

"Głosy we mgle". Słuchowisko Jarosława Banasia  w reżyserii Marka Głuszczaka

To metaforyczna opowieść o spotkaniu dwóch osób: niemieckiej pisarki pogrążonej w depresji i polskiego żołnierza tęskniącego za ukochaną. Autor słuchowiska stwarza przestrzeń do rozmowy postaciom, które nie mogłyby się spotkać w rzeczywistości. Bohaterowie "Głosów we mgle" obcują z obrazami walk o "nadmorskie miasteczko" w których nadal giną ludzie, choć wynik bitwy jest już dawno przesądzony.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy TEATR słuchowisko Anna Seniuk Krzysztof Szczepaniak Dorota Landowska Marcin Troński Mariusz Bonaszewski Lesław Żurek

Fascynacja rockiem początkiem miłości do teatru

– Gdyby ktoś mi powiedział, jako młodemu chłopakowi, że będę się zajmował teatrem, to bym mu powiedział, że bardzo się myli. Miałem gitarę i zespół punkowy. Dzięki muzyce chciałem się dowiedzieć więcej , kto to był Allen Ginsberg czy Franz Kafka, bo Jim Morrison używał cytatów. Przez fascynację muzyką rockową zacząłem szukać literatury i poniekąd teatru – opowiada Tomasz Man.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Redbad Klijnstra Tomasz Man KULTURA SZTUKA

"Grupa Ładosia". Słuchowisko Marcina Trońskiego  w reżyserii autora

Grupa Ładosia vel Grupa Berneńska, to grupa dyplomatów i wpływowych członków diaspory żydowskiej, która pod auspicjami ambasadora Rzeczpospolitej Polskiej w szwajcarskim Bernie, w latach 1940 – 43, dzięki zdobyciu paszportów południowoamerykańskich, ocaliła około 10 tysięcy osób, głównie Żydów przed masową wywózką do obozów zagłady.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy TEATR słuchowisko Marcin Troński Adam Ferency Adam Cywka Henryk Talar Jadwiga Jankowska-Cieślak Leon Charewicz Rafał Zawierucha Ewa Kania Stanisław Brudny

"Myśli i uczucia dozwolone". Słuchowisko Ewy Małecki w reżyserii autorki

Słuchowisko porusza trudny temat choroby afektywnej dwubiegunowej. Opowiada historię czterdziestoletniej Janki, która walczy z chorobą afektywną dwubiegunową i musi zmierzyć się z bolesną przeszłością, aby po czternastu latach od rozstania odzyskać siedemnastoletnią córkę i odbudować relację z nią. 
Zobacz więcej na temat:  Polecamy TEATR słuchowisko Wiktoria Gorodeckaja Justyna Kowalska Dariusz Wnuk Adam Cywka

"Wędrowiec - wiersze Adama Zagajewskiego". Słuchowisko w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza

Poeta nie pisze wierszy dla siebie. Są one wędrówką, wspomnieniem miejsc, stanów ducha, emocji, obrazów. Poeta, podobnie jak geodeta mierzy świat, bada sens rzeczywistości zmysłami, rozumem i natchnieniem, ale i tak w końcu sam zostanie zmierzony przez ten świat, który chciał zbadać.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy TEATR słuchowisko Adam Zagajewski Waldemar Modestowicz Danuta Stenka Olgierd Łukaszewicz Adam Ferency Mariusz Bonaszewski Jakub Kordas

Odszedł Marcin Błażewicz

Nadeszła kolejna smutna wiadomość... Odszedł Marcin Błażewicz, wybitny kompozytor, pedagog, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Marcin Błażewicz w latach 1986-1998 pełnił funkcję kierownika muzycznego Teatru Polskiego Radia. Skomponował muzykę do kilkudziesięciu słuchowisk oraz do wielu spektakli teatralnych, przede wszystkim do tekstów z klasyki literatury światowej i polskiej. Jego silna indywidualność twórcza świadczyła o partnerskim pojmowaniu roli muzyki wobec słowa w słuchowiskach i spektaklach teatralnych. Laureat wielu nagród kompozytorskich, krajowych i zagranicznych. Dwukrotny laureat międzynarodowego festiwalu radiowego Prix Italia, za muzykę do słuchowiska „Z głębokości wód” oraz za kompozycję „Arista omen śmierci”. 
Zobacz więcej na temat:  Polecamy RepertuarTeatruPR2020