Polskie Radio
Section05

Trójka

Totalne wspomnienie z dzieciństwa: Daria ze Śląska o albumie "The Diary of Alicia Keys"

Gościnią dzisiejszego wydania audycji "Pół perfekcyjnej płyty" była Daria ze Śląska. Artystka zawitała do studia Trójki kilka dni po wielkim sukcesie, jakim było zdobycie dwóch nagród Fryderyk 2024: triumfowała w kategoriach "Album roku – indie pop" oraz "Fonograficzny debiut roku". Pokonała m.in. Katarzynę Nosowską, Natalię Przybysz i Vito Bambino.
Zobacz więcej na temat:  Michał Kowarski Daria ze Śląska MUZYKA Fryderyki 2024 Alicia Keys Pół perfekcyjnej płyty soul

Nowe filmy Agnieszki Grochowskiej: w jakich rolach zobaczymy nagrodzoną gwiazdę "Kosa"?

Można powiedzieć, że miniony rok Agnieszka Grochowska zakończyła z przytupem, zdobywając Orła za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą dzięki kreacji w znakomitym "Kosie" Pawła Maślony. Ale to oczywiście nie oznacza, że spoczęła na laurach. W tym roku jest już zapowiadana premiera dwóch filmów z jej udziałem premierę, choć jeszcze nie wiadomo, który wejdzie na ekrany pierwszy.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Agnieszka Grochowska premiera Polska Nagroda Filmowa Orzeł aktorstwo dopalacze Jacek Braciak Ryszard Jaźwiński

Kolej podwieszana: bezkolizyjna, bezpieczna. Dlaczego więc działa tylko w dwóch krajach?

Kolej podwieszana wydaje się idealnym rozwiązaniem dla miast: jest bezpieczna, bezkolizyjna, niezależna od ruchu kołowego i do tego ekologiczna. Dlaczego więc na większą skalę użytkowana jest jedynie w trzech miastach na dwóch kontynentach?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA technika NAUKA podróże komunikacja miejska transport miejski metro pociągi kolejka Wuppertal Japonia Paweł Turski Witold Lazar

Zjawisko, które można oglądać raz na 80 lat. Gdzie i kiedy podziwiać wybuch T Coronae Borealis?

W najbliższych tygodniach pojawi się okazja do zaobserwowania niezwykle rzadkiego zjawiska astronomicznego, które ostatni raz miało miejsce w 1946 roku. Co ważne, ten niezwykły widok będzie można podziwiać gołym okiem, czyli bez pomocy lornetki czy domowego teleskopu. Potem znowu trzeba będzie czekać na nie ok. 80 lat. Jest to więc prawdopodobnie jedyna taka szansa w życiu.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Frentzel Witold Lazar astronomia kosmos niebo gwiazdy

Potwór z Loch Ness i inne teorie spiskowe. Dlaczego w nie wierzymy?

Lądowanie na Księżycu to fikcja wyreżyserowana przez Stanleya Kubricka, światem potajemnie rządzą Reptilianie, a w jeziorze Loch Ness mieszka ogromny potwór - to niektóre z teorii spiskowych, które mają spore grono zwolenników. Osoby wierzące w tego typu historie nieustannie poszukują dowodów na potwierdzenie swoich przekonań. Skąd się biorą takie teorie? I dlaczego jesteśmy skłonni w nie wierzyć?
Zobacz więcej na temat:  Piotr Firan teoria spiskowa teorie spiskowe społeczeństwo

100 dni na oceanie. Piotr Pawelec - wioślarz, który przepłynął Atlantyk

Piotr Pawelec przepłynął Ocean Atlantycki. Jego wyczyn jest o tyle niezwykły, że dokonał tego łodzią wiosłową. Trasę z Europy na Martynikę pokonał w dwa miesiące. - Wiosłowanie łodzią wioślarską jest trochę jak wiosłowanie kamperem - mówi sportowiec w rozmowie z Dariuszem Urbanowiczem i Krzysztofem Łoniewskim oraz zapowiada, że ma już w planach kolejne rejsy.
Zobacz więcej na temat:  Dariusz Urbanowicz Krzysztof Łoniewski Ocean Atlantycki Piotr Pawelec Atlantyk

El. Euro 2024: nastroje przed meczem z Walią. "Euro jest obowiązkiem"

Przed piłkarską reprezentacją Polski mecz, od którego zależy jej udział w tegorocznych mistrzostwach Europy. O miejsce na turnieju Biało-Czerwoni zagrają we wtorek (26.03); przeciwnikiem naszej kadry będzie Walia, którą wielu ekspertów stawia w roli faworyta do zwycięstwa. Jakie nastroje panują przed meczem barażowym i jakie wnioski piłkarze powinni wyciągnąć po czwartkowym (21.03) meczu z Estonią?
Zobacz więcej na temat:  Euro 2024 Dariusz Urbanowicz Krzysztof Łoniewski Mateusz Warianka Jan Kałucki