Polskie Radio
Section05

Zdzisław Krasnodębski

Szymanowski odbrązowiony. Dr Gwizdalanka: przedstawiał się jako ofiara, wielu mu wierzyło

- Każdy nie tylko zarzut, czy krytykę, ale nawet brak zainteresowania Karol Szymanowski odbierał osobiście, że ktoś go nie chce znać, nie lubi, nie ceni - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Danuta Gwizdalanka, muzykolog i autor książki "Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim". - Szymanowski przedstawiał się, jako ofiara, chociaż zupełnie nią nie był. Mówił to na tyle skutecznie, że wielu ludzi mu wierzyło - zaznaczyła ekspert.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA MUZYKA Karol Szymanowski muzyka klasyczna

Prof. Krasnodębski o sporze z UE dotyczącym praworządności: trzeba przejść do działań ofensywnych

- Ze strony Polski nie ma analizy czy prób analizy raportów dotyczących stanu praworządności w innych krajach (…) np. z raportu np. dotyczącego Niemiec nie dowiemy się o rzeczywistych  problemach praworządności w tym kraju - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zdzisław Krasnodębski, eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Unia Europejska Komisja Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE Patryk Jaki fundusze unijne polityka Tadeusz Płużański

Jakie były początki myślenia politycznego? Prof. Szlachta o serii tomów "Historia polskiej myśli politycznej"

- Zamysł był taki, żeby zarysować przez przywołanie tego pierwszego tomu i udostępnienie go współczesnemu polskiemu czytelnikowi tego, jakie były początki myślenia politycznego, jakie spory polityczne się toczyły w XVI wieku - powiedział w audycji "Konfrontacje idei" na antenie Polskiego Radia 24 prof. Bogdan Szlachta, prawnik i filozof z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Ośrodka Myśli Politycznej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA polityka polityka historyczna

Maciej Ruczaj: Czesi inaczej patrzą na suwerenność i niepodległość niż Polacy

- Czeskość w dużej mierze była zbudowana na zdroworozsądkowym sprzeciwie wobec wielkich ideologii i przeżywała na poziomie sceptycznego podejścia do władców, czy byli to Habsburgowie, czy Niemcy, czy Związek Sowiecki - tłumaczył w Polskim Radiu 24 Maciej Ruczaj, dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze. - Ten dystans wobec zwierzchności jest jednym z typowych rysów charakterologicznych czeskiego społeczeństwa - wskazał. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Czechy Instytut Polski Polskie Radio 24

Prof. Krasnodębski o sprawie Turowa: można było oczekiwać, że zostanie przez instytucje UE wykorzystana przeciwko nam

- Po decyzji o nałożeniu kar przez TSUE strona polska ciągle czeka na wyrok Trybunału w sprawie kopalni Turów, mając nadzieję, że będzie on korzystny. Jednak trzeba postawić sobie pytanie, czy nie jest to zbyt optymistyczne oczekiwanie - zauważył europoseł prof. Zdzisław Krasnodębski (PiS).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trybunał Sprawiedliwości UE polityka Polska w Unii Europejskiej

"Ziemie odzyskane" 76 lat po wojnie. Prof. Sakson: nadal odznaczają się znaczną wielokulturowością

W 1945 roku na terenach ziem zachodnich i północnych nastąpiła niemal całkowita wymiana ludności. (...) To spowodowało, że na te tereny napłynęły różne grupy ludności, która z mozołem zaczęła tworzyć nową społeczność - mówił prof. Andrzej Sakson, socjolog i badacz ziem tzw. odzyskanych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa konferencja poczdamska socjologia społeczeństwo

"Konfrontacje Idei". Napoleon a Zjednoczona Europa

- Napoleon poszerzał władzę Francji, ale jednocześnie nadawał jedno prawo wszystkim podbitym krajom. (...) Było to pierwsze doświadczenie zapowiadające nasze dzisiejsze doświadczenia w Parlamencie Europejskim, gdzie mówi się różnymi językami Europy. Nie zmienia to faktu, że uważam, iż Napoleona nie da się uznać za prefigurację współczesnej Zjednoczonej Europy - mówił w Polskim Radiu 24 François-Xavier Bellamy, francuski europoseł i filozof.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Francja Europa Unia Europejska

TYLKO U NAS François-Xavier Bellamy: przyjaźń polsko-francuska jest silna

- Mija 200 lat od śmierci Napoleona. To wielka postać dla historii Francji i całej Europy. Udało mu się zbliżyć Francję z wieloma państwami, w tym z Polską, co widać np. w polskim hymnie - mówił w Polskim Radiu 24 francuski filozof, pisarz i poseł do Parlamentu Europejskiego François-Xavier Bellamy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja relacje polsko-francuskie Napoleon Bonaparte Polskie Radio 24 polityka HISTORIA Europa

KE chce stworzyć tzw. cyfrowy portfel. Ma zawierać dane m.in. karty kredytowej i prawa jazdy

Po opracowaniu koncepcji tzw. paszportów covidowych, Komisja Europejska przedstawiła nową propozycję - stworzenia uniwersalnego unijnego systemu potwierdzającego tożsamość. Nazwała go "portfelem cyfrowym". Europoseł prof. Zdzisław Krasnodębski (PiS) zauważa, że ta propozycja "może budzić wątpliwości" i jest przykładem "tendencji centralizacyjnych w UE".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Komisja Europejska Unia Europejska

"Biden zdecydował się oddać uporządkowanie Europy Niemcom". Prof. Andrzej Bryk o polityce prezydenta Stanów Zjednoczonych

- W amerykańskiej polityce dominuje obecnie przekonanie, że należy wykorzystać te siły w Europie, które dają gwarancję, że będzie ona przewidywalna. A tym czynnikiem rozgrywającym są na kontynencie Niemcy - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Bryk, amerykanista z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polskie Radio 24 Joe Biden Stany Zjednoczone Europa