Polskie Radio
Section05

Żołnierze Wyklęci

Historyk: Żołnierze Wyklęci to dzieci naszej niepodległości

– Przez szeregi polskiego, powojennego podziemia niepodległościowego mogło przejść nawet 200 tysięcy osób (…). To był największy ruch niepodległościowy, do czasu powstania „Solidarności” – mówił w Polskim Radiu 24 dr Kazimierz Krajewski z Instytutu Pamięci Narodowej. Na naszej antenie również rozmowy z Anną Szeląg z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, a także Krzysztofem Jabłonką, historykiem.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski IPN Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych Witold Pilecki

Walczyli o niepodległość. "Dumą było mieć mundur"

„Żołnierze i działacze cywilni podziemia antykomunistycznego stoją dziś w długim szeregu naszych rodaków zasłużonych dla sprawy wolnej, niepodległej Rzeczypospolitej” – napisał prezydent Andrzej Duda w przesłaniu z okazji przypadającego w czwartek Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. O walce niepodległościowej mówili w audycji Rozmowa PR24 mjr Zbigniew Matysiak ps. Kowboj” (żołnierz zgrupowania majora Hieronima Dekutowskiego „Zapory”) i mjr Wacław Sikorski ps. „Bocian” (członek AK i WiN).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA PRL Armia Krajowa historia Polski stalinizm

"Dzień Pamięci Narodowych świętem polskiej wolności"

1 marca w całej Polsce obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto państwowe upamiętnia żołnierzy i działaczy antykomunistycznego podziemia, którzy mimo zakończenia II wojny światowej nie złożyli broni i walczyli o wolną Polskę. O święcie mówili w Polskim Radiu 24 podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski i historyk z Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej doktor Mirosław Szumiło. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych historia Polski

"To polski Sejm decyduje czy będzie zmieniać prawo czy nie"

- Wizyta polskiej delegacji w Izraelu to krok w dobrym kierunku, dzięki któremu możemy wypracować pole do rozmowy. Natomiast zmiana ustawy to kompetencja polskiego parlamentu i to polski Sejm decyduje czy będzie zmieniać prawo czy nie. Na tym etapie najważniejsze są rozmowy – powiedział w audycji 24 Pytania wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN Izrael Holokaust II wojna światowa

"Chcemy podziękować żołnierzom niezłomnym za walkę"

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca, lecz już od kilku dni w kraju trwają obchody związane ze świętem ku czci żołnierzy niezłomnych „drugiej konspiracji” antykomunistycznego powstania niepodległościowego. O uroczystościach upamiętniających Żołnierzy Wyklętych mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum Żołnierzy Wyklętych historia Polski stalinizm

Stanisław „Warszyc” Sojczyński, twórca Konspiracyjnego Wojska Polskiego

1 marca obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W audycji Historia Na Dziś Tadeusz Płużański wraz z drem Patrykiem Pleskotem z Instytutu Pamięci Narodowej przybliżyli sylwetkę jednego z nich, czyli kapitana Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc”, dowódcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych historia Polski Patryk Pleskot Tadeusz Płużański