Polskie Radio
Section05

Agata Kwiecińska

Muzyka pasyjna Pawła Mykietyna na festiwalu Eufonie - transmisja o 19.30

Dzieło Pawła Mykietyna wpisuje się w wielką tradycję pasyjną i zarazem jest symbolem rewolucyjnych przemian w tym gatunku. Począwszy od wyboru tekstu, opartego o wszystkie ewangelie i Księgę Izajasza, po ucieleśnienie Chrystusa kobiecym głosem oraz obecność agresywnego rocka i mikrotonowości w orkiestrze. Zapraszamy na transmisję z festiwalu Eufonie, podczas której zabrzmi "Pasja wg św. Marka". Wśród wykonawców m.in. Orkiestra AUKSO pod dyr. Marka Mosia, Kasia Moś i Magdalena Cielecka.
Zobacz więcej na temat:  Eufonie Paweł Mykietyn Urszula Kryger Kasia Moś Aukso Marek Moś Magdalena Cielecka Tomasz Cyz koncert

Eufonie. Muzyka Europy Środkowej, czyli próba ucieczki ze Wschodu i z Zachodu

- Mamy nurt, który w swojej genezie jest absolutnie radykalny, jak choćby minimalizm, ale łączymy go z jakimś elementem tradycyjnym, dodajemy do tego duchowość i wychodzi nam charakterystyczna środowo-europejska zbitka - mówił w Dwójce Krzysztof Stefański z "Ruchu Muzycznego" przed debatą w ramach 6. Festiwalu Eufonie.
Zobacz więcej na temat:  Eufonie Marcin Majchrowski Dwójka MUZYKA debata Europa Środkowo-Wschodnia Europa Środkowa Ruch Muzyczny

Koryfeusz Muzyki Polskiej 2024. "To nagroda środowiska muzycznego"

4 listopada w Filharmonii Narodowej w Warszawie poznamy laureatów czternastej edycji nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej. Laureaci wybrani przez środowisko muzyczne odbiorą statuetki w kategoriach Osobowość roku, Wydarzenie roku, Nagroda honorowa oraz Odkrycie roku. - Tym gremium, które ocenia, jest środowisko muzyczne - mówiła w Dwójce dziennikarka Agata Kwiecińska.
Zobacz więcej na temat:  Koryfeusz Muzyki Polskiej Dwójka nagroda Monika Zając KULTURA MUZYKA

Wiolonczelista liberalny. Klasyka w ujęciu Michała Pepola [WIDEO]

Nakładem wydawnictwa Agencji Muzycznej Polskiego Radia ukazała się nowa płyta Michała Pepola zatytułowana "Cellotapes". To zbiór utworów na wiolonczelę i subtelną elektronikę. O nowym albumie oraz zmieniającym się podejściu do muzyki klasycznej wiolonczelista i kompozytor opowiedział w audycji "Cafe Muza".
Zobacz więcej na temat:  Michał Pepol muzyka nowa Dwójka muzyka klasyczna wiolonczela Royal String Quartet

Warszawska Jesień - komunistów przekonał argument o konfrontacji muzyki Zachodu ze Wschodem

- Z początku były duże walki i sprzeciwy. Właściwie najbardziej prosty argument trafił do przekonania. Mianowicie: "Chcemy skonfrontować muzykę Zachodu ze Wschodem". Ten argument najbardziej trafił, dlatego że byliśmy zupełnie pewni, że muzyka Wschodu zwycięży - mówił w archiwalnym nagraniu Jerzy Jasieński, bezpośredni świadek narodzin Warszawskiej Jesieni.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Grotkowska Dwójka Warszawska Jesień muzyka współczesna KULTURA MUZYKA

Utwór Pawła Szymańskiego na koncercie inaugurującym festiwal "Warszawska Jesień" 2024

"Przenikanie", czyli łączenie sztuk wizualnych, kina i nowych technologii oraz muzyki różnych gatunków współczesności. - To motyw przewodni 67. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". W programie festiwalu znalazł się także utwór zatytułowany "it’s fine, isn’t it?" Pawła Szymańskiego. O jego nietuzinkowej historii w audycji "Wybieram Dwójkę" opowiedział sam kompozytor.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Szymański Warszawska Jesień MUZYKA Łukasz Długosz

"Bez makijażu" – wywiad rzeka z Olgą Pasiecznik. "Pomyślałam, że to za wcześnie"

- Gdy usłyszałam propozycję książki, pomyślałam, że to jeszcze za wcześnie. Ale uświadomiłam sobie, ile osób wybitnych spotkałam przez całe życie, z iloma miałam okazję współpracować i się zaprzyjaźnić. I kiedy te osoby zaczęły odchodzić, to był ostateczny argument, przez który powiedziałam "tak" - mówiła w Dwójce Olga Pasiecznik, znakomita sopranistka i bohaterka wywiadu rzeki "Bez makijażu".
Zobacz więcej na temat:  Olga Pasiecznik Beata Stylińska Dwójka opera śpiew rozmowa wywiad muzyka klasyczna KULTURA książki biografia

Robert Gierlach i Robert Morawski w Studiu Szpilmana [WIDEO]

Po koncertach w Strzelnie, Gąsawie i Lubostroniu zawitali do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana. Bas-baryton Robert Gierlach i pianista Robert Morawski to bohaterowie kolejnego odcinka cyklu "Z klasyką przez Polskę". W programie kompozycje Moniuszki, Schumanna, Schuberta i Chopina. Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo z koncertu.
Zobacz więcej na temat:  Narodowy Instytut Muzyki i Tańca Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego koncert Studio S-13 Stanisław Moniuszko Fryderyk Chopin Franz Schubert Robert Schumann Robert Gierlach Robert Morawski pr poleca

Marta Kluczyńska - dyrygentka przede wszystkim od baletu i zapomnianej muzyki [WIDEO]

- W poprzednim sezonie miałam trzy premiery baletowe w trzech Teatrach Wielkich w Polsce. We wrześniu w Łodzi, później "Pinokio" w Warszawie, a następnie w Poznaniu. Tak to się ostatnimi czasy układa, że moja działalność w dużej mierze skupia się na dyrygowaniu baletami. Drugim mocnym nurtem u mnie jest zajmowanie się zapomnianą muzyką, operami i nie tylko - mówiła w Dwójce Marta Kluczyńska.
Zobacz więcej na temat:  Marta Kluczyńska dyrygent Dwójka KULTURA MUZYKA balet opera Teatr Wielki - Opera Narodowa Polski Balet Narodowy