Polskie Radio
Section05

Angela Merkel

Publicystka: w polityce historycznej Niemiec dużo jest gestów, mało działań

- Niemieckie media nie komentują szeroko wizyty kanclerz Niemiec Angeli Merkel w b. niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz - mówiła w Polskim Radiu 24 Aleksandra Rybińska, publicystka "Sieci" i wPolityce.pl. - Ciekawy jest – mówiąc językiem marketingu politycznego - tajming tej wizyty - zauważył Marcin Makowski z "Do Rzeczy".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA relacje polsko-niemieckie historia Polski Niemcy

Premier Polski i kanclerz Niemiec oddali hołd ofiarom obozu Auschwitz

Angela Merkel i Mateusz Morawiecki złożyli w piątek wieńce z róż w barwach narodowych obu państw przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11. w byłym obozie Auschwitz I. Oddali w ten sposób hołd wszystkim ofiarom niemieckiego obozu. - Każdemu miejscu, gdzie kiedyś budowano niemieckie obozy koncentracyjne i zagłady, należą się i szacunek, i wyjątkowa troska, aby przeszłość była dla kolejnych pokoleń lekcją na przyszłość. Jest to też głównym powodem, dla którego Polska wspólnie z innymi państwami oraz byłymi więźniami występuje do rządu Austrii o wykupienie przez to państwo zaniedbanych terenów, które kiedyś obejmował dawny obóz koncentracyjny Gusen. Ginął w nim co drugi osadzony. (...) Łącznie, obywatele co najmniej 26 państw - powiedział Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki

O. Doleśniak-Harczuk o szczycie NATO: Berlin wie, ile zawdzięcza NATO

- Angela Merkel na szczycie NATO dosyć wyraźnie podkreśliła, że bez Stanów Zjednoczonych bezpieczeństwo Europy jest czymś absolutnie niemożliwym, bezpieczeństwo Niemiec również - mówiła w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk z "Nowego Państwa" i Instytutu Staszica. O szczycie NATO mówiła także dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Wielka Brytania Londyn NATO szczyt NATO Antoni Opaliński Niemcy

Prof. Mieczysław Ryba: NATO trapi kryzys wewnętrzny

- Francja, od czasów de Gaulle’a ma tradycję pewnej izolacji od Stanów Zjednoczonych, także w sferze polityki militarnej, miała marzenia tworzenia europejskiej potęgi za pośrednictwem wspólnoty europejskiej. Emmanuel Macron chciałby być nowym Napoleonem Europy, ale do tej roli nie dorasta – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ryszard Czarnecki Prawo i Sprawiedliwość Unia Europejska NATO POLSKA Emmanuel Macron Londyn