Polskie Radio
Section05

antysemityzm

Studentka WUM niosła antysemicki transparent ma marszu w Warszawie? Jest oświadczenie uczelni

W niedzielę Warszawski Uniwersytet Medyczny, nawiązując do transparentu niesionego podczas propalestyńskiego marszu w Warszawie przez kobietę, która - według ustaleń mediów - jest studentką WUM, podkreślił, że "jednoznacznie potępia wszelkie przejawy nienawiści, w tym na tle narodowościowym i rasowym".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Palestyna protest Izrael Warszawski Uniwersytet Medyczny WUM

Niemcy: Żydzi żyją w strachu. Wielu obawia się, że mogą zostać zaatakowani

Sigmount Koenigsberg, komisarz ds. antysemityzmu i rzecznik społeczności żydowskiej w Berlinie, zwrócił uwagę na rosnący niepokój Żydów mieszkających w stolicy Niemiec. - Panuje bardzo napięta atmosfera. Wielu Żydów obawia się, że mogą zostać zaatakowani - oznajmił.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Żydzi Berlin bezpieczeństwo islam atak Hamasu na Izrael konflikt w Strefie Gazy społeczeństwo

Problem z antysemityzmem w Niemczech. Przewodniczący Centralnej Rady Żydów alarmuje

Od czasu ponownego wybuchu konfliktu na Bliskim Wschodzie w Niemczech dochodzi do propalestyńskich demonstracji, ataków na żydowskie instytucje, zrywania izraelskich flag. Rozgorzała nienawiść do Izraela i Żydów, jakiej od dawna nie było w takim natężeniu - przyznał w rozmowie z RND przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Żydzi Niemcy Europa atak Hamasu na Izrael

Antysemickie hasła, strach przed pogromem. Żydzi w Niemczech czują zagrożenie po ataku Hamasu na Izrael

Atak Hamasu na Izrael wpłynął na wzrost poczucia zagrożenia wśród społeczności żydowskich w Niemczech. Antysemickie hasła i akty nienawiści powtarzają się coraz częściej, zaatakowano m.in. synagogę w Berlinie. Dla wielu Żydów prowadzenie normalnego codziennego życia staje się coraz trudniejsze, wielu zaczyna obawiać się pogromów – przekazuje portal ntv/RTL.
Zobacz więcej na temat:  Palestyna Strefa Gazy Izrael ŚWIAT Bliski Wschód policja Niemcy atak Hamasu na Izrael społeczeństwo

"Przestaliśmy nosić jarmułkę". Żydzi boją się ataków antysemickich w Niemczech

Ataki antysemickie przybierają w Niemczech na sile. - Staliśmy się trochę bardziej ostrożni. Uzgodniłem z moimi dziećmi, że będą nosić czapkę z daszkiem zamiast jarmułki. - powiedział w rozmowie z dziennikiem "Tagesspiegel" rabin Shlomo Afanasev, jeden z założycieli gminy żydowskiej przy Brunnenstrasse w Berlinie, która stała się celem ataku koktajlami Mołotowa. Sam Afanasev też na razie zrezygnował z jarmułki.
Zobacz więcej na temat:  Palestyna Strefa Gazy Izrael ŚWIAT Bliski Wschód policja Niemcy atak Hamasu na Izrael społeczeństwo

opinia Sympatycy Hamasu terroryzują niemieckie ulice. Rząd w Berlinie nie potrafi obronić Żydów przed atakami

Niemcy z przerażeniem obserwują toczącą się na Bliskim Wschodzie wojnę Izraela z Hamasem. Konflikt ten, poprzez liczną mniejszość islamską, bezpośrednio oddziałuje na bezpieczeństwo u naszych zachodnich sąsiadów. Szczególnie narażeni na ataki są mieszkający tam Żydzi, którzy już wcześniej byli świadkami wzrostu nastrojów antysemickich. Rząd w Berlinie pozostaje bezsilny wobec kolejnych przejawów nienawiści i agresji, co jest pokłosiem jego wcześniejszych zaniedbań.  
Zobacz więcej na temat:  Palestyna Strefa Gazy Izrael ŚWIAT Bliski Wschód policja Niemcy

"Echo najciemniejszych momentów XX wieku". Były szef BBC apeluje o reakcję na antyizraelskie manifestacje

"Ludobójcze skandowanie jest przerażające, ale cisza, apatia i wymówki są w rzeczywistości bardziej niebezpieczne. To echo najciemniejszych momentów XX wieku, kiedy większość nic nie zrobiła, nic nie powiedziała, podczas gdy Żydzi byli wyprowadzani - tak jak te dzieci zostały porwane w poprzedni weekend przez terrorystów Hamasu" - napisał były dyrektor BBC Danny Cohen w apelu o reakcję na propalestyńskie manifestacje w Wielkiej Brytanii opublikowanym na łamach "Daily Telegraph". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania Anglia atak Hamasu na Izrael

Antysemickie symbole na ulicach Berlina. Policja wyjaśnia kolejne incydenty

Berlińska policja odnotowuje wzrost liczby graffiti z gwiazdą Dawida w mieście w związku z zaognionym konfliktem na Bliskim Wschodzie. Policja, w każdym ze zgłaszanych przypadków, prowadzi dochodzenia w związku z podejrzeniem podżegania. Gwiazda Dawida - "Judenstern" służyła bowiem do oznaczania ludności żydowskiej w czasach niemieckiego narodowego socjalizmu. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Żydzi atak Hamasu na Izrael