Polskie Radio
Section05

bezpieczeństwo energetyczne

Dymisja Borisa Johnsona. Dr Beata Górka-Winter: każda niestabilność jest na rękę Rosji

- Zmiana rządu i głównodowodzącego spowoduje, że Wielka Brytania skupi się na swoich problemach wewnętrznych, jak każde państwo, które przeżywa polityczny wstrząs, a wtedy problemy zewnętrzne zejdą na drugi plan i wydaje się, że najbliższe tygodnie zostaną w Wielkiej Brytanii wypełnione dyskusjami na temat polityki wewnętrznej - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Beata Górka-Winter, Uniwersytet Warszawski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina sankcje Unii Europejskiej ropa naftowa GOSPODARKA Unia Europejska Rafał Dudkiewicz Boris Johnson

Jaki jest wpływ ograniczenia dostaw gazu z Rosji w UE? Von der Leyen podała szczegóły

12 unijnych krajów jest bezpośrednio dotkniętych częściowymi lub całkowitymi ograniczeniami dostaw gazu z Rosji. Poinformowała o tym przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas debaty na sesji Europarlamentu w Strasburgu, dotyczącej priorytetów czeskiego przewodnictwa w Unii.
Zobacz więcej na temat:  gaz ziemny energetyka Strasburg polityka Unia Europejska ŚWIAT Europa Ursula von der Leyen GOSPODARKA

Czy wchodzimy w okres "drugiej zimnej wojny"? Naimski: politycy nie chcą tego przyznać

- Powinniśmy zdać sobie sprawę, że jesteśmy w sytuacji wojny z Rosją; politycy się przed tym wzdragają, bo chcą powrotu do tego, co było przed nią - powiedział pełnomocnik rządu RP do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Dodał też, że państwa powinny być przygotowane m.in. na próby rosyjskiego sabotażu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka gaz ziemny Piotr Naimski wojna 2022

"Startował z przegranej pozycji". Dr Anna Kwiatkowska o karierze kanclerza Scholza

- Nord Stream 2 był popierany przez tyle lat przez wszystkie ekipy rządzące w Niemczech, ponieważ było tam głębokie przeświadczenie, biznesowe i polityczne, że jest to bardzo korzystne dla kraju - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Anna Kwiatkowska, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina sankcje Unii Europejskiej ropa naftowa GOSPODARKA Unia Europejska Rafał Dudkiewicz Olaf Scholz Niemcy

Grupa Orlen buduje porty instalacyjne dla morskich farm wiatrowych. Wiadomo, kiedy powstanie pierwszy

Grupa Orlen planuje uruchomienie w 2025 r. w Porcie Świnoujście pierwszego na polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego portu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych. Port zlokalizowany na Pomorzu Zachodnim, wraz z drugim, którego realizacja planowana jest w Gdańsku, będzie w stanie zapewnić kompleksową obsługę wszystkich projektów wiatrowych na Bałtyku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA OZE Orlen Morze Bałtyckie energetyka energia elektryczna wiatr

Forum Wizja Rozwoju. Ekspert: Polska od lat przygotowywała się na energetyczny szantaż Rosji

- Po ataku Rosji na Ukrainę maski opadły i stało się jasne, że Moskwa od dawna, z premedytacją, uzależniała od swoich surowców największe europejskie gospodarki - przyznali uczestnicy kongresu Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. - Wcześniej ostrzegaliśmy przed rosyjskim imperializmem, dziś apelujemy o sprawiedliwą i racjonalną transformację - zaznaczyli eksperci.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA forum energetyka OZE Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Naimski: jesteśmy bezpieczni energetycznie, ale o to bezpieczeństwo trzeba ciągle dbać

- Realizujemy inwestycje zaplanowane w 2016 roku, które uniezależniają nas od monopolistycznych dostaw rosyjskiego gazu. To strategia, którą realizujemy konsekwentnie, i która w sposób istotny, widoczny, polepsza bezpieczeństwo energetyczne Polski - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja ropa naftowa gaz ziemny GOSPODARKA Piotr Naimski Gazprom POLSKA energetyka

Lądowe gazociągi terminala FSRU uzyskały decyzje środowiskowe. Gaz-System: to pierwszy ważny kamień milowy

Gaz-System uzyskał decyzje środowiskowe dla wszystkich trzech gazociągów lądowych, projektowanych w ramach programu FSRU. Docelowo gazociągi mają zapewnić możliwość rozprowadzenia dodatkowego wolumenu gazu, a także świadczyć usługi dodatkowe. Program FSRU, obok programu Baltic Pipe oraz rozbudowy Terminalu LNG w Świnoujściu, stanowi ważny element tzw. Bramy Północnej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gaz ziemny LNG terminal energetyka infrastruktura

Położono stępkę pod gazowiec "Grażyna Gęsicka". Jednostka "Lech Kaczyński" została już zwodowana

W południowokoreańskiej stoczni położono stępkę pod budowę drugiego z zamówionych przez PGNiG statków do przewozu LNG, który będzie nosił imię "Grażyna Gęsicka". Wcześniej zwodowano jednostkę, która ma nosić imię "Lech Kaczyński" - poinformowało PGNiG. Oba gazowce wejdą do użytku w 2023 r.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka PGNiG gaz ziemny LNG transport

Prezydent USA nakazuje zwiększenie produkcji paneli słonecznych. Powołuje się na bezpieczeństwo narodowe

Prezydent USA Joe Biden użył uprawnień zawartych w ustawie dotyczącej bezpieczeństwa narodowego Defense Production Act, by przyspieszyć krajową produkcję paneli słonecznych. "Technologie czystej energii są kluczowym składnikiem arsenału, który musimy zaprząc, by zmniejszyć ceny energii dla rodzin" - napisał Biały Dom.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA panele słoneczne fotowoltaika produkcja Stany Zjednoczone