Polskie Radio
Section05

bezpieczeństwo energetyczne

Węgiel, atom czy OZE. Jakie źródła energii?

Od sektora energetycznego uzależnione są gospodarki państw na całym świecie, a surowce energetyczne niejednokrotnie w historii stanowiły przedmiot konfliktów. Dlatego ważna jest refleksja nad tym, czym jest bezpieczeństwo energetyczne, jak je dzisiaj rozumieć i jak działać na arenie międzynarodowej, aby nie uzależniać się od jednego źródła surowców. O bezpieczeństwie energetycznym mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Musiałek z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 OZE energia odnawialna energia atomowa węgiel energetyka ekologia

Bezpieczeństwo energetyczne w UE. Nowe przepisy

Jest zgoda komisji przemysłu i badań Parlamentu Europejskiego na przepisy dotyczące bezpieczeństwa dostaw gazu. Zapisano w nich regionalną współpracę między unijnymi państwami, by mogły się wspierać w razie kryzysu gazowego. Jest też zasada solidarności i przejrzystości kontraktów gazowych zawieranych między firmami. Regulacje nie spełniają w stu procentach oczekiwań Polski, ale stanowią poprawę jeśli chodzi o gwarancje bezpieczeństwa energetycznego w Unii Europejskiej. O ustaleniach mówił w Polskim Radiu 24 Bartłomiej Sawicki z BiznesAlert.pl.
Zobacz więcej na temat:  gaz Rosja Parlament Europejski Unia Europejska

„Wszystko jest przed nami, Europejczykami i Amerykanami”

- To przetarcie szlaku i pokazanie, że dostawa skroplonego gazu LNG ze Stanów Zjednoczonych do Polski jest możliwa – powiedział w Polskim Radiu 24 pełnomocnik rządu ds. krytycznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Gość odniósł się w ten sposób do kontraktu podpisanego przez PGNiG i amerykańską firmę Cheniere Energy na dostawę tego surowca do Polski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 gaz ziemny PGNiG USA Stany Zjednoczone PiS

Elektrownia jądrowa w Polsce. Czy i kiedy?

-  Poza tym, że potrzebujemy energii, to powinna być ona wytwarza w sposób jak najmniej emisyjny - powiedział w programie Szukając Dziury w Całym Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert.pl. Gość mówił także o tym, w jakim stanie jest obecnie polski program jądrowy i ile czasu trwałaby budowa elektrowni jądrowej w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska energetyka energia atomowa Łukasz Warzecha dwutlenek węgla ekologia elektrownie wiatrowe Wojciech Jakóbik