Polskie Radio
Section05

Białystok

"Naszym hasłem Bóg i Ojczyzna". Album o losach żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego

Na antenie Polskiego Radia 24 Robert Radzik opowiedział o kulisach tworzenia albumu "Naszym hasłem Bóg i Ojczyzna. Okręg Białostocki NZW w Fotografiach i dokumentach (1945-1956 r.)". Jak wskazał historyk, dzieło to na nowo przypomina losy zapomnianych wyklętych i obala legendę niepodległościowego podziemia, która do dziś funkcjonuje w postaci stereotypów wytworzonych przez narrację władz Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA historia Polski PRL komunizm historia PRL Żołnierze Wyklęci IPN

Polski żołnierz uciekł na Białoruś. Prokuratura w Białymstoku wszczęła śledztwo

Prokuratura w Białymstoku rozpoczęła śledztwo w sprawie żołnierza, który podejrzany jest o dezercję oraz ucieczkę na Białoruś. Sprawa dotyczy pełniącego służbę na wschodniej granicy Polski 25-letniego żołnierza z 11. Mazurskiego Pułku Artylerii 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo granica żołnierze służby i bezpieczeństwo prokuratura

"Siedzą w więzieniu po prostu za nic". Akcja solidarności z Polakami aresztowanymi na Białorusi

Z aresztowanymi i przebywającymi w białoruskim więzieniu liderami Związku Polaków na Białorusi Andżeliką Borys i Andrzejem Poczobutem solidaryzowali się w niedzielę w Białymstoku uczestnicy cyklicznej akcji, która odbyła się przy pomniku bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Stoją tam symboliczne portrety Borys i Poczobuta.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony podlaskie Białoruś Andżelika Borys Andrzej Poczobut reżim

"Siedzą, bo są Polakami". Akcja solidarności z aresztowanymi na Białorusi Andżeliką Borys i Andrzejem Poczobutem

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w zorganizowanej w sobotę w centrum Białegostoku akcji solidarności z aresztowanymi na Białorusi działaczami polskiej mniejszości w tym kraju - Andżeliką Borys i Andrzejem Poczobutem. Mija pół roku, odkąd znaleźli się w areszcie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Białoruś Polacy na Białorusi Andrzej Poczobut Andżelika Borys protest Solidarność areszt reżim polityka Aleksander Łukaszenka

Trwa święto muzyki cerkiewnej w Białymstoku

Utwory muzyki cerkiewnej, pochodzące zarówno z okresu początków chrześcijaństwa, jak i czasów współczesnych, wykonywane przez chóry z całego świata – kilku- i kilkudziesięcioosobowe. W Białymstoku trwa 40. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2021". – Muzyka cerkiewna to modlitwa, do której kiedyś stworzono muzykę, a nasz festiwal jest nazywany "festiwalem śpiewającej duszy" – powiedział w "Trójce przed południem" dyrektor wydarzenia Mikołaj Buszko.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Cygler Trójka MUZYKA muzyka hp cerkiew prawosławna Hajnówka Podlasie podlaskie chór