Polskie Radio
Section05

bitwa warszawska

Sto pierwsza rocznica Bitwy Warszawskiej w Trójce

Na 15 sierpnia - 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej i Święto Wojska Polskiego - dziennikarze Programu 3 Polskiego Radia przygotowali dla słuchaczy specjalne audycje poświęcone heroicznemu czynowi zbrojnemu z 1920 roku. Zaprosiliśmy do wysłuchania dźwięków archiwalnych, rozmów z ciekawymi gośćmi, a także słuchowiska. 
Zobacz więcej na temat:  Święto Wojska Polskiego Trójka Józef Piłsudski wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka

Szef MON: naszym zadaniem jest mówienie o wydarzeniach 1920 r., pokazywanie heroizmu żołnierzy

- Naszym zadaniem jest mówienie o wydarzeniach z 1920 roku, pokazywanie heroizmu żołnierzy Wojska Polskiego, pokazywanie tego wszystkiego, co buduje naszą tożsamość, mówiąc o dokonaniach, zapale, zaangażowaniu i postawie naszych przodków, którzy brali udział w tej bitwie - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA POLSKA społeczeństwo Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Wojsko Polskie Mariusz Błaszczak

"Narodowcy bardzo zaangażowali się w obronę przedpola Warszawy". Żaryn o Bitwie Warszawskiej

- Bez pomocy węgierskiej byłoby bardzo ciężko w Bitwie Warszawskiej. Dzięki temu, że do Skierniewic dotarł transport, Niemcom nie udało się zablokować za sprawą gdańskiego strajku dokerów dostaw amunicji i broni do Warszawy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 historia Polski Wincenty Witos Józef Piłsudski Święto Wojska Polskiego

"Niesamowite przeżycie". Serwis specjalny o Bitwie Warszawskiej

Polskie Radio przygotowało serwis specjalny upamiętniający Bitwę Warszawską. - To, co zobaczyli i czego doświadczyli polscy żołnierze na pobojowisku Bitwy Warszawskiej, uświadamiało im, z jakim zagrożeniem przyszło im walczyć i do czego mogłaby doprowadzić ekspansja bolszewików, gdyby nie zostali zatrzymani pod Warszawą w 1920 roku - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Bartłomiej Makowski, koordynator projektu.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski