Polskie Radio
Section05

Zakochany Chopin

26 listopada 1843 r., Chopin przebywający od miesiąca w Paryżu z synem George Sand Maurycym, we wzruszającym i pełnym troski liście napisał: „Na Boga, proszę się oszczędzać przed podróżą i przywieźć nam ładną pogodę z Nohant, bo tu deszcz pada. […] Na litość, proszę nie brać tego lekarstwa, które Pani tylko szkodzi”. Przekazując informacje o stanie swojego zdrowia, pisał: „Dziś niedziela, odpoczywam i nie wychodzę – ale z braku ochoty, nie z konieczności. […] choroba trzyma się ode mnie z dala”. Informacje te nie były jednak zgodne z prawdą. Chopin niecierpliwie oczekiwał powrotu George do Paryża, licząc dni do jej przyjazdu: „Jeszcze cztery dni. […] , a przede mną tylko szczęście. Nigdy nie miałem więcej nadziei, co na ten nadchodzący tydzień, i wszystko stanie się wedle Pani woli. Do jutra, będziemy pisać co dzień aż do środy”. Tęskniący Fryderyk solennie obiecał „pisać codziennie aż do środy”. Nie dotrzymał jednak danego słowa, bowiem, ani jeden jego list od poniedziałku 27 listopada do środy 29 listopada, nie jest znany. (md)
Zobacz więcej na temat: 

Biblioteki jako centra lokalnej społeczności

Lokalne biblioteki - małe przestrzenie, których rolą nie jest tylko wypożyczanie książek, ale budowanie społeczności lokalnych i relacji w tych społecznościach. Nierzadko to właśnie biblioteki są jedynymi miejscami w gminach, w których odbywają się spotkania, koncerty, wyświetlane są filmy. O takim właśnie miejscu opowiada reportaż Hanny Dołęgowskiej "Nasz drugi dom".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także biblioteka czytelnictwo książki Hanna Dołęgowska Anna Dudzińska społeczeństwo reportaż

Czy istnieje zbrodnia „doskonała”? Jak działa Polskie Archiwum X? 

Podobno nie istnieje coś takiego, jak zbrodnia doskonała. Zawsze pozostają ślady. Ale nie zawsze będą one wyglądały tak, jak w amerykańskich serialach kryminalnych. Jak się szuka i profiluje sprawców opowiedzą goście Jakuba Jamrozka: dr Joanna Stojer-Polańska, psychokryminalistka z  Uniwersytetu SWPS w Katowicach, Bogdan Michalec, Mariusz Nowak z  projektu Polskie Archiwum X oraz Justyna Poznańska- psycholog śledczy, profilerka, ekspertka z dziedziny psychologii śledczej, biegła sądowa.
Zobacz więcej na temat: 

"Widelec z trzema zębami" - reportaż Magdy Skawińskiej

Czy widelczyk deserowy może być przyczynkiem do opowiedzenia ciekawej historii? Często się zdarza, że mamy w swoich zasobach przedmiot codziennego użytku, z którym wiążą się zadziwiające zdarzenia. Tak jest w przypadku Ewy Marciniak, która dostała od swojej mamy widelczyk. Widelczyk nie ma kompletu. Nie jest też szczególnie ozdobny. Ma trzy zęby, jest krótki. co wyraźnie wskazuje, że był przeznaczony do spożywania deserów.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia reportaż Magda Skawińska pr poleca

"Martwe kwiaty/Karehana 枯花" w Studiu im. Witolda Lutosławskiego [POSŁUCHAJ]

"Martwe kwiaty" to wyjątkowy listopadowy wieczór, który spędziliśmy w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Koncert zaprezentowała flecistka Ania Karpowicz i pianista Naruhiko Kawaguchi. Przed koncertem spotkaliśmy się z Anną Kowalczyk i Tomaszem Stawiszyńskim. Zapraszamy do posłuchania tego wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Ania Karpowicz studio im. Witolda Lutosławskiego koncert Naruhiko Kawaguchi

Komentarze z Polski: spotkanie marszałka Sejmu i szefa MON z polskimi żołnierzami i Międzynarodowy Festiwal "Eufonie"

W dzisiejszej audycji mówimy o kandydatach na prezydenta zaprezentowanych w miniony weekend przez KO i PiS. Zdajemy także relację ze spotkania marszałka Sejmu Szymona Hołowni oraz szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza, z żołnierzami 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Zapraszamy na festiwal muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie". Naszym gościem jest dziś Paweł Paradowski, autor komiksu „Cierpliwy pies”.
Zobacz więcej na temat: 

Wyzwania przed nową KE. Dr Bonikowska: wszystko kosztuje, także reformy

- W przeszłości mnóstwo było aktywności poprawiających działanie Unii Europejskiej, ale teraz jesteśmy w przededniu większej, głębszej zmiany - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych. - Przygotowanie tej zmiany i jej sfinansowanie, by posunąć projekt europejski do przodu będzie gigantycznym wyzwaniem, być może najważniejszym dla Komisji Europejskiej obecnej kadencji - przyznała.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Małgorzata Bonikowska Unia Europejska