Polskie Radio
Section05

ceny żywności

Eksperci: ceny będą rosnąć jeszcze na początku przyszłego roku

Inflacja będzie powoli rosła i osiągnie w marcu 2023 roku poziom ok. 20 proc. To wszystko jest efektem cen energii, pomimo rządowych decyzji o ich zamrożeniu, ale także inflacji bazowej, która już osiągnęła wysoki poziom ponad 10 procent - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Arkadiusz Pączka, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich i dr Marian Szołucha z Instytutu Prawa Gospodarczego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja tarcza antyinflacyjna produkcja przemysłowa eksport import handel ceny paliw

Wiceminister Soboń: nie wykluczamy wydłużenia tarczy antyinflacyjnej na przyszły rok

Wiceminister finansów Artur Soboń powiedział Polskiemu Radiu, że rząd nie wyklucza wydłużenia działania tarczy antyinflacyjnej również w przyszłym roku. Stwierdził, że decyzja będzie uzależniona od tego, jak będzie się kształtowała inflacja.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Finansów Artur Soboń inflacja tarcza antyinflacyjna podatki vat POLSKA społeczeństwo ceny paliw walka z inflacją

Eksperci: państwo pomoże zniwelować skutki wzrostu cen energii, ale nie zapłaci za nas wszystkich rachunków

Wprowadzenie wsparcia związanego ze znacznym wzrostem cen energii dla gospodarstw domowych, części przedsiębiorstw, a także rezygnacja z obowiązku obrotu energią na giełdzie to rozwiązanie, które pomogą gospodarstwom domowych i firmom. Nie oznacza to jednak, że państwo przejmie całkowicie koszt naszej energii. To tylko pomoc i inaczej być nie może. Wymaga to jednak interwencji państwa na rynku energii i jest to całkowicie uzasadnione - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i Maciej Wośko, redaktor naczelny "Gazety Bankowej".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja ceny paliw energia elektryczna energetyka

Eksperci: czy zwolnienie ze składek do ZUS uratowałoby firmy borykające się z kryzysem i kto za to miałby zapłacić?

Pomysł na ulżenie przedsiębiorcom w trudnych warunkach gospodarczych poprzez zwolnienie ich z obowiązku płacenia składek na przyszłe emerytur jest fundamentalnie zły. Musimy przestać traktować składki jak podatek, a zacząć uznawać je zabezpieczenie starości - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Mariusz Adamiak, dyrektor biura strategii rynkowych PKO BP. Natomiast Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej stwierdził, że pomysł jest kulawy, ale to zasadna próba wsparcia tych, którzy w kryzysie mogą stracić firmy, a już dziś stracili rentowność.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS emerytura firma pracodawcy pracownicy składka zus inflacja