Polskie Radio
Section05

Chiny

Tomasz Sajewicz: o Chinach trzeba wiedzieć więcej [ZOBACZ WIDEO]

- Warunki pracy korespondentów w Pekinie z roku na rok się pogarszają, dziennikarze są wyrzucani przez chińskie władze. Można opowiadać godzinami, jak trudno jest zdobyć wywiad na przykład profesora akredytowanego przez Chińską Akademię Nauk - mówił w rozmowie z Robertem Mazurkiem korespondent Polskiego Radia w Pekinie Tomasz Sajewicz.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Tomasz Sajewicz Robert Mazurek Pekin komunizm

Rosja prosi Chiny o wsparcie. "Washington Post": Państwo Środka przede wszystkim realizuje własne interesy

"Moskwa co najmniej dwukrotnie naciskała na Pekin, aby ten zaoferował jej nowe formy wsparcia ekonomicznego" - pisze "Washington Post", powołując się na pragnącego zachować anonimowość przedstawiciela władz ChRL. Według dziennika, w czasie wojny na Ukrainie Chiny starają się balansować pomiędzy Rosją a Zachodem realizując swoje interesy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna na Ukrainie Rosja sankcje

Szokujący materiał dot. prześladowań Ujgurów w Chinach. Kary za niedozwolone aplikacje i noszenie brody

Stacja BBC opublikowała szereg dokumentów wykradzionych z serwerów policji w chińskim regionie Sinciang. Są wśród nich zdjęcia tysięcy Ujgurów zatrzymanych w obozach reedukacji, protokół policyjny nakazujący "strzelać, by zabić" w razie próby ucieczki, a także wykazy osób skazanych, często na wieloletnie wyroki za noszenie brody czy naukę islamu.
Zobacz więcej na temat:  prawa człowieka Azja ŚWIAT

Wspólny patrol powietrzny Chin i Rosji. "Szczególnie prowokacyjny ruch"

Chińskie ministerstwo obrony potwierdziło, że siły powietrzne Chin i Rosji przeprowadziły wspólny patrol powietrzny nad Morzem Japońskim i Wschodniochińskim oraz na Pacyfiku. Pekin przekazał, że był to pierwszy taki patrol od rosyjskiej inwazji na Ukrainę, a także część corocznych ćwiczeń wojskowych, które jednak dotychczas odbywały się jesienią. - Te ruchy są szczególnie prowokacyjne - ocenił szef japońskiego resortu obrony.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja wojna 2022 Azja Japonia

Osiągnięcie celu Porozumienia paryskiego wymaga gigantycznych nakładów. PIE przedstawił szczegóły w raporcie

Aby osiągnąć cel określony w Porozumieniu paryskim, siedmiu największych emitentów CO2 (Chiny, USA, UE, Indie, Rosja, Japonia i Brazylia) będzie musiało ponieść nakłady w wysokości 67 bln dol. do 2030 r. - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA USA UE Indie Rosja Japonia Brazylia energetyka energia odnawialna energia atomowa wojna na Ukrainie emisja co2