Polskie Radio
Section05

czas pracy

Skrócony tydzień pracy. Czy gospodarka jest na to gotowa?

- Pomysł Lewicy na czterodniowy tydzień pracy, ma wiele minusów: od większej liczby godzin pracy i mniejsze zarobki, po pogłębienie się problemu braku rąk do pracy - mówili goście Polskiego Radia 24: Marta Szymańska, ekspertka rynku pracy i liderka specjalizacji w Manpower i Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP, w audycji "Saldo".
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 bezrobocie pracodawcy rynek pracy GOSPODARKA

Polskie Radio 24 Upały a praca. Wiceminister zapowiada nowe przepisy

- Pracujemy z głównym inspektorem pracy i Centralnym Instytutem Ochrony Pracy nad nowymi przepisami, które będą chronić pracowników przed upałami. Mam nadzieję, że zdążymy na przyszły sezon - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister rodziny, pracy i polityczki społecznej Sebastian Gajewski.  
Zobacz więcej na temat:  praca Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej upały lato POLSKA społeczeństwo GOSPODARKA

TYLKO U NAS 35-godzinny tydzień pracy. Biedroń zapowiada projekt. "Kwestia tygodni"

Współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń zapowiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia złożenie w Sejmie projektu dotyczącego wprowadzenia 35-godzinnego tygodnia pracy. - To kwestia kilku tygodni - oświadczył i wskazał, że szef rządu "dość życzliwie" odnosi się do tej inicjatywy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Robert Biedroń rynek pracy praca Nowa Lewica Rząd Donalda Tuska społeczeństwo

Czterodniowy tydzień pracy? Poseł PO: chcielibyśmy przeprowadzić pilotażowy projekt

- Donald Tusk mówił o pilotażu dotyczącym czterodniowego tygodnia pracy. Chodzi o zachowanie 100 proc. płacy i 100 proc. efektywności przy 80 proc. czasu pracy. Jest to projekt, który miałby zwiększyć efektywność pracownika przy ograniczeniu czasu pracy - podkreślił w Polskim Radiu 24 poseł Platformy Obywatelskiej Aleksander Miszalski. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Krzysztof Świątek polityka Donald Tusk Platforma Obywatelska

Ageizm na rynku pracy. „Problem z pracą zaczyna się po pięćdziesiątce”

Problem z pracą zaczyna się po pięćdziesiątce. Polski Instytut Ekonomiczny przeprowadził badanie eksperymentalne dotyczące zjawiska ageizmu na rynku pracy. Kandydaci poniżej 30-tego roku życia otrzymywali zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną średnio dwa razy częściej niż osoby powyżej 50 lat o tych samych kompetencjach. W Warszawie młodsi kandydaci aplikujący na wyspecjalizowane stanowiska z doświadczeniem, byli zapraszani na rozmowę nawet czterokrotnie częściej niż ich starsi kontrkandydaci.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa praca praca zdalna praca w życiu praca za granicą praca hybrydowa rynek pracy pracodawcy pracownik 50 plus senior rekrutacja wiek emerytalny w Polsce Małgorzata Frydrych