Polskie Radio
Section05

Dorota Boniecka-Górny

29. edycja Konkursu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Wyróżnienia dla reportażystów SRiD

Za nami ceremonia ogłoszenia laureatów konkursu oraz wręczenia nagród Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Reportażyści Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia otrzymali wyróżnienia w kategoriach: Nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego za reportaż" Delegacja inna niż wszystkie", Nagroda im. Macieja Łukasiewicza za reportaż "Ulepił mnie na nowo" oraz Nagroda im. Eugeniusza Kwiatkowskiego za reportaż "Szpotański i spółka". 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich Urszula Żółtowska-Tomaszewska Antoni Rokicki wyróżniony

Jak powstawała Świątynia Opatrzności Bożej? [POSŁUCHAJ]

– Trzeba dotrzeć do Ogrodu Botanicznego, pójść na jego północny odcinek. Jest tam fragment ruiny kościoła, która ma wmurowaną tablicę pamiątkową. "W tym miejscu 3 maja 1792 położono kamień węgielny pod budowę Świątyni Opatrzności. Wzniesieniem jej Sejm Czteroletni pragnął uczcić uchwalenie konstytucji" – cytował w reportażu napis jeden z rozmówców Doroty Bonieckiej-Górny.
Zobacz więcej na temat:  reportaż historia Polski konstytucja 3 maja świątynia opatrzności

50-lecie pracy artystycznej Joanny Żółkowskiej. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Swoją karierę aktorską zaczęła od roli w spektaklu z epoki romantyzmu. Zagrała Zosię w "Dziadach" Adama Mickiewicza w reżyserii Konrada Swinarskiego, w Teatrze Starym w Krakowie. Na swój jubileusz 50-lecia pracy aktorskiej wybrała zaś sztukę francuskiego autora, poświęconą Chopinowi. W reportażu przypominamy sylwetkę aktorki Joanny Żółkowskiej. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż aktorzy Joanna Żółkowska Narodowe Czytanie jubileusz Urszula Żółtowska-Tomaszewska reportaż w Jedynce

"Urodzona w ciszy" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej i Doroty Bonieckiej-Górny

W sobotę miało miejsce Narodowe Czytanie. W tym roku czytano "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. Z tej okazji przedstawiamy sylwetkę Joanny Żółkowskiej, która w prawdzie nie uczestniczyła w tym wydarzeniu, ale swoją karierę aktorską zaczęła właśnie od roli w spektaklu z epoki romantyzmu.
Zobacz więcej na temat:  reportaż aktorzy Joanna Żółkowska Urszula Żółtowska-Tomaszewska

Ignacy Gogolewski. "Szczęście pomagało mi w tym zawodzie" [POSŁUCHAJ]

W ostatnią niedzielę, w wieku 90 lat, zmarł wybitny aktor Ignacy Gogolewski. Miał 24 lata, kiedy zagrał Gustawa-Konrada w "Dziadach". Wcześniej rolę tę otrzymywali aktorzy powyżej czterdziestki. Popularny artysta mówił, że nie brakowało mu szczęścia w całej karierze. W Programie 1 Polskiego Radia przypomnieliśmy archiwalny reportaż Doroty Bonieckiej-Górny pt. "Jubilat" o Ignacym Gogolewskim.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Molak Ignacy Gogolewski odeszli 2022 reportaż w Jedynce

Reportaż "Przebaczyłam". Bardzo trudna lekcja miłości [POSŁUCHAJ]

Przez wiele lat, całe dzieciństwo, młodość, początek dorosłości, Andżelika nie miała dobrych relacji z tatą, który był alkoholikiem – właściwie trudno mówić o jakichkolwiek relacjach z człowiekiem, dla którego najważniejsze były praca, pieniądze i alkohol. Wszystko zmieniło się dopiero wtedy, gdy okazało się, że jest śmiertelnie chory...
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo reportaż alkoholizm rodzina dzieci nowotwory Trójka uzależnienia

Hymn – "pieśń, która nas reprezentuje" [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

11 listopada "Mazurek Dąbrowskiego", który od 1926 roku jest oficjalnym hymnem państwowym Rzeczypospolitej, rozebrzmi we wszystkich polskich szkołach. Uczniowie XXV Liceum Ogólnokształcącego w warszawskiej Falenicy traktują ten dzień szczególnie – patronem ich szkoły jest Józef Wybicki, autor słów pieśni. Reportaż "Do hymnu" Doroty Bonieckiej-Górny to opowieść o znaczeniu i roli hymnu państwowego w życiu młodego człowieka.
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż społeczeństwo Święto Niepodległości patriotyzm młodzież liceum Józef Wybicki Mazurek Dąbrowskiego

Instrukcja obsługi telewizora na dobranoc. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Kuba to zdolny młody chłopak, który już w przedszkolu był specem od komputerów. Od szóstego roku życia czytał gazety informatyczne. W wolnych chwilach grał i komponował muzykę i robi to do dziś. Gdy poszedł do szkoły, to się nudził, bo potrafił już czytać. Z informatyką wiąże swoją przyszłość: od początku szkolnej edukacji bierze udział w konkursach informatycznych i jeździ na konferencje.
Zobacz więcej na temat:  reportaż informatyka komputery dzieciństwo Trójka STYL ŻYCIA