Polskie Radio
Section05

dwutlenek węgla

Premier na COP25: wypełniamy umowę paryską programami wartymi 20 mld euro

Mateusz Morawiecki podczas spotkania europejskich liderów na COP25 w Madrycie zaznaczył, że Polska przyjęła na siebie zobowiązania dotyczące walki z globalnym ociepleniem wynikające z porozumienia paryskiego. Szef rządu powiedział, że Polska zdaje sobie sprawę z konieczności redukcji emisji CO2, ale musi otrzymać odpowiednią rekompensatę, która pozwoli przebudować nasz system energetyczny.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Madryt premier Mateusz Morawiecki klimat ochrona środowiska

M. Golińska: wreszcie można mówić o walce z mafią śmieciową

– W zeszłym roku minister Henryk Kowalczyk niezwykle sprawnie wprowadził zmiany (...), które owocują dzisiaj tym, że w końcu możemy mówić o tym, iż podjęliśmy walkę z mafią śmieciową  –  powiedziała w Polskim Radiu 24 Małgorzata Golińska, wiceminister środowiska, główny konserwator przyrody.
Zobacz więcej na temat:  ministerstwo środowiska POLSKA polityka ochrona środowiska Henryk Kowalczyk społeczeństwo woda

K. Lipiec: ciężar ochrony klimatu musi być sprawiedliwy

Na ostatnim unijnym szczycie Polska zablokowała wprowadzenie zapisu, który mówi, że kraje unijne powinny osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r. Wywołało to dyskusję związaną z kwestią ograniczania emisji dwutlenku węgla. - Ciężar związany z poniesionymi kosztami ochrony klimatu i wprowadzania nowoczesnej energetyki musi być rozłożony sprawiedliwie - powiedział w "Debacie Jedynki" poseł Krzysztof Lipiec (PiS).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA klimat Unia Europejska Józef Brynkus Jacek Żalek Antoni Trzmiel polityka ochrona środowiska

NASZ WYWIAD Ekspert: odejście Polski od węgla do 2030 r. jest nierealne

- Kluczowym problemem nie jest redukcja emisji w krajach, które są pomijalnie małymi emitentami jak Polska, ale systemowe rozwiązania, skierowane w stronę państw najbardziej przyczyniających się do wzrostu emisji CO2 - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Jakub Wiech, zastępca redaktora naczelnego Energetyka24.com. Działacze Greenpeace chcą, by Polska zrezygnowała z węgla do 2030 roku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ekologia Greenpeace węgiel społeczeństwo

Minister: zmniejszymy emisję dwutlenku węgla o połowę

 - Ochrona powietrza, walka ze smogiem łączy się z polityką klimatyczną, ponieważ ograniczać będziemy zużycie energii – podkreślił we wtorek minister środowiska Henryk Kowalczyk. Dodał, że szacunki pokazują, że realizacja programu Czyste Powietrze może pozwolić zmniejszyć emisję CO2 o połowę, o 17 mln ton rocznie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA szczyt klimatyczny w Katowicach Henryk Kowalczyk smog Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ)

Młodzi politycy o postanowieniach szczytu klimatycznego COP24

W połowie szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach przedstawiciele Unii Europejskiej oceniają, że postęp jego prac jest istotny, wskazują jednak, że wciąż jeszcze wiele kwestii pozostaje otwartych. W studiu Polskiego Radia 24 o pracach szczytu rozmawiali goście "Młodej audycji politycznej": Patryk Palczewski (Forum Młodych PiS), Miłosz Sułowski (Młodzi Demokraci PO), Daniel Witowski – (Klub Młodych Kukiz’15), Jakub Traczyk (Forum Młodych Nowoczesnych), Jan Strzeżek (Młoda Prawica Porozumienie).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ochrona środowiska Katowice ONZ górnictwo energetyka

Europoseł: zanieczyszczone powietrze powodem 400 tys. zgonów

Zanieczyszczenie powietrza jest największym problemem zdrowotnym w Unii Europejskiej, mimo to środki na jego rozwiązywanie są bardzo małe. – Cały budżet unijny na 7 lat to ok. biliona euro. Na ochronę powietrza wydano z tego zaledwie ok. 2 mld euro. To zaledwie ułamek procenta – wskazał Janusz Wojciechowski, audytor w Europejskim Trybunale Obrachunkowym.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 środowisko Europa Unia Europejska Komisja Europejska powietrze szczyt klimatyczny w Katowicach ekologia emisja co2 Janusz Wojciechowski