Polskie Radio
Section05

dyplomacja

Szef MSZ spotkał się z Polonią w Nowym Jorku. "Polska jest dziś dużo bardziej atrakcyjna"

Polska jest dużo bardziej atrakcyjna niż kiedykolwiek pod względem biznesowym, naukowym i społecznym dla naszych rodaków po tej stronie Atlantyku - ocenił w Nowym Jorku minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Szef polskiej dyplomacji rozpoczął wizytę w USA od spotkania z Polonią w nowojorskim konsulacie.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau Stany Zjednoczone Polonia w USA

Rosja zamyka polski konsulat w Smoleńsku. Przydacz: rezerwujemy możliwość zastosowania podobnych kroków

W piątek Rosja poinformowała o zamknięciu polskiej placówki dyplomatycznej w Smoleńsku. Konsulat był odpowiedzialny nie tylko za kwestie wizowe, ale przede wszystkim za miejsca pamięci. - Polska rezerwuje sobie możliwość zastosowania podobnych kroków - powiedział w RMF FM szef BPM Marcin Przydacz, pytany o działania Rosji. Podkreślił, że zasada wzajemności jest absolutnie złotą zasadą w stosunkach międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka stosunki polsko-rosyjskie Marcin Przydacz

Niemiecki portal użył określenia "polskie getta i obozy". Ambasador RP w Berlinie: to oburzające

"To oburzające, że niemiecki HNA_online użył terminu »polskie getta i obozy« w artykule o ocalałych z Holokaustu. Szanowny Panie Kopielz (autor tekstu), to nie były »polskie obozy«. To były niemieckie getta i obozy zagłady w okupowanej przez Niemców Polsce" - napisał w piątek na Twitterze ambasador RP w Berlinie Dariusz Pawłoś.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy II wojna światowa historia Polski polityka historyczna Auschwitz okupacja niemiecka Holokaust media dziennikarstwo Sachsenchausen

MSZ o zamknięciu konsulatu w Smoleńsku: to kolejny nieprzyjazny i niezrozumiały akt

W ocenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, decyzja rosyjskich władz o zamknięciu polskiego konsulatu w Smoleńsku to gest wysoce symboliczny, ale także kolejny nieprzyjazny i niezrozumiały akt, mający na celu uniemożliwienie funkcjonowania polskich misji dyplomatycznych. Według noty dyplomatycznej, którą otrzymał polski ambasador w Moskwie, urząd zostanie zlikwidowany z dniem 31 sierpnia.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ministerstwo Spraw Zagranicznych

"Kolejny nieprzyjazny akt". MSZ o zamknięciu przez Rosję agencji konsularnej w Smoleńsku

"Decyzja władz Federacji Rosyjskiej to gest wysoce symboliczny, ale także kolejny nieprzyjazny i niezrozumiały akt, mający na celu uniemożliwienie funkcjonowania polskich misji dyplomatycznych oraz polskich placówek konsularnych. Rzeczypospolita Polska rezerwuje sobie prawo do podjęcia stosownych działań w odpowiedzi" - oświadczyło Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w reakcji na zamknięcie przez Rosję polskiej agencji konsularnej w Smoleńsku.
Zobacz więcej na temat:  stosunki polsko-rosyjskie POLSKA Rosja Ministerstwo Spraw Zagranicznych Smoleńsk

"Nie prowadźmy polityki na emocjach, trzeba spisać zobowiązania". Paweł Kowal o rzezi wołyńskiej

- Lepiej polityki nie prowadzić na emocjach, tylko spisać nasze wzajemne zobowiązania wynikające z doświadczeń z ostatnich lat i skorzystać z okna możliwości, jakie mają Polska i Ukraina. Po co się rozczarowywać? Przełóżmy to na dokumenty prawne - skomentował w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Kowal (KO).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka stosunki polsko-ukraińskie Rzeź Wołyńska Paweł Kowal Krzysztof Świątek

Osłabienie relacji między Erdoganem i Putinem? "Washington Post": to najnowsza konsekwencja agresji na Ukrainę

"Washington Post" podaje, że "najnowszą konsekwencją inwazji Rosji na Ukrainę może być osłabienie relacji między Władimirem Putinem a prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, który w ostatnim czasie czyni coraz więcej prozachodnich gestów, w tym wycofując sprzeciw wobec przyjęcia Szwecji do NATO i wspierając Kijów".
Zobacz więcej na temat:  wojna 2023 wojna na Ukrainie Władimir Putin Recep Tayyip Erdogan ŚWIAT Europa

Rozpoczęła się wizyta prezydenta Korei Płd. w Polsce. Rozmowy o bezpieczeństwie międzynarodowym

W Warszawie rozpoczęło się spotkanie prezydentów Polski i Korei Południowej. Andrzej Duda i Yoon Suk-yeol przedyskutują najważniejsze kwestie bezpieczeństwa międzynarodowego, a także szeroki wachlarz spraw dwustronnych. Warszawa i Seul zacieśniły w ostatnich latach współpracę, szczególnie w obszarze zbrojeń, energetyki i infrastruktury.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Korea Południowa Andrzej Duda

Wiceszef MSZ pyta o motywacje Tuska i Sikorskiego. "Instytucje państwa osłabiały bezpieczeństwo Polski"

- Opinia publiczna ma prawo poznać wszystkie fakty na temat polityki zagranicznej rządu PO-PSL, bo wiedza o motywacjach polityków może dużo powiedzieć o tym, dlaczego instytucje państwa polskiego osłabiały narodowe bezpieczeństwo - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceszef MSZ Paweł Jabłoński komentując doniesienia redakcji "Resetu". Jego zdaniem, polityka Tuska i Sikorskiego była świadomą decyzją polityczną, a ówcześni premier i szef dyplomacji zdawali sobie sprawę z rosyjskiego zagrożenia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rosja Radosław Sikorski Paweł Jabłoński Reset

Spotkanie Stoltenberga z Erdoganem i Kristerssonem. Tematem akcesja Szwecji do NATO

W Wilnie dziś trójstronne spotkanie, które ma przekonać Turcję do zgody na przyjęcie Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dzień przed rozpoczęciem szczytu NATO będą na ten temat rozmawiać sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg, premier Szwecji Ulf Kristersson i prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.
Zobacz więcej na temat:  NATO bezpieczeństwo Szwecja Turcja Jens Stoltenberg ŚWIAT Europa

"Są sygnały, że może dojść do rewolucji". Wołodymyr Zełenski o sytuacji w Rosji

W wywiadzie dla amerykańskiej telewizji ABC prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że "są sygnały, że w Rosji może dojść do kolejnego buntu i że poprze go wielu ludzi". Drwiąco skomentował też zapewnienia Donalda Trumpa o tym, że wynegocjowałby pokój na Ukrainie w ciągu jednego dnia.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Wołodymyr Zełenski pomoc USA Rosja ŚWIAT Europa

"Rozbieżności muszą być wyrażane wyraźnie i wprost". Sekretarz skarbu USA po wizycie w Chinach

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen powiedziała na konferencji prasowej w Pekinie kończącej jej czterodniową wizytę w Chinach, że USA i Chiny dzielą poważne rozbieżności, które muszą być wyrażanie wyraźnie i wprost. Rozmowy oceniła jednak pozytywnie dając wyraz nadziei, że będą stanowiły krok w kierunku ich przezwyciężenia.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie polityka zagraniczna USA Chiny ŚWIAT Ameryka