Polskie Radio
Section05

dyplomacja

Stany Zjednoczone i Włochy deklarują ciągłe wsparcie dla Ukrainy

Prezydent USA Joe Biden i premier Włoch Giorgia Meloni we wspólnym oświadczeniu po ich spotkaniu w Białym Domu oznajmili, że "Stany Zjednoczone i Włochy będą kontynuowali wsparcie dla Ukrainy tak długo jak to jest konieczne, w celu osiągnięcia sprawiedliwego i trwałego pokoju szanującego integralność terytorialną. Przywódcy rozmawiali też o napływie migrantów z Afryki.
Zobacz więcej na temat:  pomoc USA Włochy Ameryka wojna na Ukrainie

Oświadczenie USA i Włoch. Kraje deklarują ciągłe wsparcie dla Ukrainy

Prezydent USA Joe Biden i premier Włoch Giorgia Meloni we wspólnym oświadczeniu po ich spotkaniu w Białym Domu oznajmili, że "Stany Zjednoczone i Włochy będą kontynuowali wsparcie dla Ukrainy tak długo jak to jest konieczne, w celu osiągnięcia sprawiedliwego i trwałego pokoju szanującego integralność terytorialną. Przywódcy rozmawiali też o napływie migrantów z Afryki.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2023 wojna na Ukrainie pomoc USA Włochy ŚWIAT Ameryka

Litwa: ambasador RP spotkał się z szefem Inspekcji Językowej ws. słów uderzających w mniejszość polską

Kwestia wypowiedzi dyskryminujących polską mniejszość narodową na Litwie była głównym tematem spotkania polskiego ambasadora w Wilnie Konstantego Radziwiłła z ich autorem - szefem Litewskiej Inspekcji Językowej Audriusem Valotką. Sprawa związana jest m.in. z dwiema polsko-litewskimi tablicami na Wileńszczyźnie, których w maju od władz lokalnych zażądała Inspekcja.
Zobacz więcej na temat:  Litwa Konstanty Radziwiłł Polacy za granicą Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Putin mówi o zachodniej Polsce jako prezencie od Stalina. Ambasador Federacji Rosyjskiej wezwany do MSZ

W związku z prowokacyjnymi wypowiedziami prezydenta Rosji Władimira Putina w pilnym trybie został wezwany do MSZ ambasador Siergiej Andriejew - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Dodał, że w rozmowie z nim podkreślił, że granice między państwami są nienaruszalne i Polska sprzeciwia się próbom ich rewizji.
Zobacz więcej na temat:  Rosja MSZ Władimir Putin II wojna światowa historia Polski

Niemieccy dyplomaci mają zakaz rozmów o reparacjach? Apel wiceszefa MSZ do minister Baerbock

"Docierają do mnie szokujące informacje od polskich ambasadorów, że ich niemieckim odpowiednikom kazano nie angażować się w dialog o reparacjach dla Polski. Niemcy blokują dyplomację w sprawie podstawowych kwestii praw człowieka i praworządności" - napisał na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy POLSKA historia Polski Arkadiusz Mularczyk Annalena Baerbock Europa II wojna światowa

Szczyt UE-CELAC. Premier Morawiecki: tłumaczyliśmy zagrożenia związane z kolonialną polityką Rosji

- Mam przekonanie, że wiele krajów Ameryki Łacińskiej, choć może nie wszystkie, zrozumiało, jakim zagrożeniem jest Rosja, bardzo intensywnie tłumaczyliśmy zagrożenia związane z kolonialną polityką Rosji - powiedział premier Mateusz Morawiecki po szczycie UE oraz państw Ameryki Łacińskiej.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki Unia Europejska wojna na Ukrainie ŚWIAT Europa Rosja

Brak deklaracji kończącej szczyt UE-Ameryka Łacińska i Karaiby. Powodem m.in. wojna na Ukrainie

Różnice zdań na temat napaści Rosji na Ukrainę kładą się cieniem nad kończącym się we wtorek dwudniowym szczytem Unia Europejska - Ameryka Łacińska i Karaiby. Z nieoficjalnych wynika, że Kuba i Nikaragua są zdecydowanie przeciwne wpisaniu do deklaracji kończącej szczyt odniesień do rosyjskiej agresji, a cześć państw z tego regionu jest niechętna, by potępiać Moskwę. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Unia Europejska Rosja ŚWIAT Europa Beata Płomecka

Szef dyplomacji UE: Rosja wykorzystuje głód ludzi jako broń

Rosja wykorzystuje głód ludzki jako broń - to komentarz szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella do decyzji o Rosji o nieprzedłużaniu umowy zbożowej. Porozumienie zawarte w lipcu ubiegłego roku dzięki staraniom ONZ i Turcji miało pomóc w wywiezieniu ukraińskiego ziarna przez Morze Czarne po blokadzie przez Moskwę portów. Odbiorcami były głównie kraje Afryki i Bliskiego Wschodu. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecja.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Bruksela Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 zboże społeczeństwo Morze Czarne żywność Rosja Kreml