Polskie Radio
Section05

dyplomacja

Boris Johnson i Joe Biden podpisali nową Kartę Atlantycką

Globalna współpraca w zakresie ochrony zdrowia, demokracja, otwarte społeczeństwa, rządy prawa, suwerenność państw, centralna rola NATO, walka ze zmianami klimatycznymi i cybeprzestępczością. To wartości, o jakie wspólnie chcą walczyć Brytyjczycy i Amerykanie. Znalazły się w Nowej Karcie Atlantyckiej - dokumencie podpisanym przez premiera Borisa Johnsona i prezydenta Joe Bidena. To nawiązanie do historycznego dokumentu stworzonego przez Winstona Churchilla i Franklina D. Roosevelta.
Zobacz więcej na temat:  Joe Biden Boris Johnson USA Anglia ŚWIAT Europa

Wizyta szefa MSZ na Łotwie. "Poglądy naszych krajów dotyczące bezpieczeństwa są identyczne"

Przebywający z wizytą na Łotwie szef MSZ Zbigniew Rau podkreśla zbieżność stanowisk Warszawy i Rygi w kwestii bezpieczeństwa. Podczas jednodniowego pobytu w łotewskiej stolicy minister spraw zagranicznych spotyka się z władzami tego kraju- prezydentem, przewodniczącą parlamentu oraz szefem dyplomacji.
Zobacz więcej na temat:  Łotwa Zbigniew Rau Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polityka zagraniczna Polski Trójmorze ŚWIAT Europa

Szef unijnej dyplomacji krytykuje uznanie organizacji Nawalnego za ekstremistyczne

Krytyka szefa unijnej dyplomacji dotycząca uznania przez Rosję organizacji Aleksieja Nawalanego za ekstremistyczne. Rosyjski sąd określił tym mianem trzy organizacje związane z liderem opozycji. Josep Borrell napisał w oświadczeniu, że ta decyzja jest motywowana politycznie i jest najpoważniejszym działaniem tłumiącym opozycję przed wyborami do Dumy Państwowej i antykorupcyjne śledztwa.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Rosja

Dziś spotkanie wiceszefów parlamentów Polski, Ukrainy i Litwy. Tematem m.in. sytuacja w Donbasie

Dziś w ukraińskiej stolicy odbędzie się spotkanie wiceszefów parlamentów Trójkąta Lubelskiego, czyli Polski, Ukrainy i Litwy. Weźmie w nim udział wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska. Omawiana będzie m.in. sytuacja w Donbasie i na Krymie, a także kwestia Ukraińców nielegalnie przetrzymywanych przez Rosjan i prorosyjskich bojówkarzy.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Litwa Europa Małgorzata Gosiewska Trójkąt Lubelski Donbas Krym ŚWIAT

Szef MSZ o spotkaniu Biden-Putin: nie należy spodziewać się zniesienia sankcji wobec Rosji

- Nie należy spodziewać się zniesienia nałożonych na Rosję sankcji, można za to oczekiwać, że prezydent USA Joe Biden zaprezentuje silne stanowisko m.in. ws. prowadzonej permanentnie przez Rosję wojny hybrydowej - powiedział szef MSZ Zbigniew Rau, pytany o nadchodzące spotkanie przywódców USA i Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Joe Biden Ameryka Stany Zjednoczone Rosja MSZ Zbigniew Rau polityka POLSKA

Wiceszef MSZ: polska mniejszość na Białorusi ma pełne prawo do nieskrępowanej działalności

- W rozmowie z jednym z liderów Związku Polaków na Białorusi Andrzejem Pisalnikiem potwierdziłem pełne i nieustające wsparcie dla polskiej mniejszości na Białorusi, która ma pełne prawo do nieskrępowanej działalności w swojej ojczyźnie - oświadczył wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Europa Aleksander Łukaszenka represje mniejszości narodowe Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ ŚWIAT

"Wystarczy przyjechać do Polski, a nie czytać fałszujące obraz opracowania". Premier odpowiada Obamie

- Najlepiej byłoby zaprosić byłego prezydenta Baracka Obamę do Polski, co niniejszym czynię. Wystarczy tutaj przyjechać, a nie czytać jakieś opracowania, które myślę, że zafałszowują zdecydowanie obraz Polski - tak premier Mateusz Morawiecki skomentował wypowiedź byłego prezydenta USA Baracka Obamy, według którego Polska stała się państwem autorytarnym.
Zobacz więcej na temat:  premier Mateusz Morawiecki Barack Obama relacje polsko-amerykańskie USA Stany Zjednoczone polityka POLSKA

"Jeden z kluczowych partnerów w Afryce". Zakończyła się wizyta wiceszefa MSZ w Egipcie

Podczas zakończonej we wtorek wizyty w Egipcie wiceszef MSZ Paweł Jabłoński omówił m.in. polsko-egipskie relacje ekonomiczne oraz współpracę kulturalną i naukową - podał we wtorek resort. - Egipt pozostaje dla Polski jednym z kluczowych partnerów w świecie arabskim oraz w Afryce - podkreślił Jabłoński.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Afryka Egipt POLSKA Polityka zagraniczna Polski Ministerstwo Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński

"Modus operandi państw autokratycznych i ich służb". Przydacz o prowokacjach Białorusi i Rosji

- Możemy spodziewać się, że będzie więcej prowokacyjnych działań ze strony Rosji i Białorusi. To modus operandi tych państw i ich służb, które chcą zastraszyć swoje społeczeństwa i dopaść każdego opozycjonistę - ocenił w środę wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Petersburg Europa zatrzymanie samolot LOT Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ stosunki polsko-rosyjskie ŚWIAT polityka

"Należy się spodziewać prowokacji". Wiceszef MSZ o zatrzymaniu polskiego samolotu w Petersburgu

- W tej chwili analizujemy informacje z PLL LOT i Urzędu Lotnictwa Cywilnego ws. zawrócenia samolotu LOT lecącego z Petersburga do Warszawy. Znając działalność Rosji, należy się spodziewać, że miało to charakter prowokacji - ocenił wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Petersburg Europa zatrzymanie samolot LOT Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ stosunki polsko-rosyjskie ŚWIAT

Reforma NATO. Ostatnie konsultacje przed szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego

60 ministrów z krajów członkowskich NATO będzie rozmawiać o reformie Sojuszu. Wirtualne spotkanie szefów resortów spraw zagranicznych oraz obrony, to ostatnia konsultacja polityków przed zaplanowanym na połowę czerwca szczytem NATO w Brukseli. To właśnie na nim mają zapaść decyzje o tym, jak Sojusz ma się zmienić w ciągu najbliższej dekady.
Zobacz więcej na temat:  NATO armia konflikty międzynarodowe POLSKA służby i bezpieczeństwo wojsko szczyt NATO