Polskie Radio
Section05

dyplomacja

Leopardy dla Ukrainy. Paweł Jabłoński zdradził kulisy działań polskiej dyplomacji. "Możemy być dumni"

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński skomentował w wywiadzie z portalem wPolityce.pl zgodę Niemiec na wysłanie Ukrainie czołgów Leopard. - Myślę, że możemy być dumni z tego, że polska dyplomacja wspólnie z dyplomacją naszych sojuszników osiągnęła taki sukces - stwierdził.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polityka zagraniczna Polski Ukraina Leopard Niemcy wojna 2023 wojna na Ukrainie serwis wschodni Paweł Jabłoński MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Szef MSZ o zgodzie Niemiec na przekazanie leopardów: decyzja słuszna, choć nieco spóźniona

- Decyzja Niemiec o przekazaniu Ukrainie czołgów Leopard jest słuszna i potrzebna, choć nieco spóźniona - ocenił szef MSZ Zbigniew Rau. Według niego Polska odegrała w tej sprawie podstawową rolę. Okazało się, że nie ma racjonalnej ani moralnej alternatywy do naszej postawy - podkreślił minister.
Zobacz więcej na temat:  polityka Leopard Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 serwis wschodni Zbigniew Rau Niemcy

Polska pomoc w walce z Rosją. Prezydent: dziś Ukraińcy bronią wolności swojej i naszej

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w obchodach 160. rocznicy powstania styczniowego, które odbyły się w Bodzentynie, w województwie świętokrzyskim. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na to, że wspólnota Polaków, Litwinów i Ukraińców jest widoczna i wspiera walkę o wolność tak samo jak podczas niepodległościowego zrywu z 1863 r.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polityka zagraniczna Polski Andrzej Duda prezydent Ukraina wojna 2023 serwis wschodni Rosja wojna na Ukrainie regiony świętokrzyskie

Mariusz Błaszczak o presji wywieranej na Niemcy: widać, że ma ona sens

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że gdyby nie presja Polski, Niemcy nie zdecydowałyby się na przekazanie czołgów Ukrainie. W Programie 1 Polskiego Radia podkreślił, że to nasz kraj rozpoczął budowanie międzynarodowej koalicji państw na rzecz przekazania tego uzbrojenia do Kijowa.
Zobacz więcej na temat:  Leopard broń wojna na Ukrainie Niemcy Polityka zagraniczna Polski POLSKA polityka

Abramsy dla Ukrainy. Müller: to skutecznie pomoże w obronie przed barbarzyństwem Rosji

Rzecznik rządu Piotr Müller, komentując informację o przekazaniu Ukrainie przez USA 31 czołgów Abrams, wyraził zadowolenie "z decyzji USA o dodatkowym wsparciu dla Ukrainy". - Kolejne transze dostaw uzbrojenia są w stanie skutecznie pomóc w obronie przed barbarzyńskimi działaniami Rosji - stwierdził.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polityka zagraniczna Polski USA Stany Zjednoczone Abrams Ukraina wojna 2023 wojna na Ukrainie Piotr Müller

Niemcy przekażą Ukrainie leopardy. Radosław Fogiel: polska inicjatywa przyniosła skutek

Jak powiedział Radosław Fogiel, przewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych, "z satysfakcją przyjmujemy decyzję rządu niemieckiego ws. Leopardów". - To pokazuje, że tak samo jak w przypadku Patriotów, polska inicjatywa, a następnie działania dyplomatyczne przynoszą sukcesy - ocenił poseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polityka zagraniczna Polski Sejm Radosław Fogiel Leopard Niemcy Ukraina wojna 2023 wojna na Ukrainie serwis wschodni

Tusk milczy ws. Sikorskiego. Piotr Kaleta: najwidoczniej zgadza się z jego słowami

- Radosław Sikorski, Jan Vincent Rostowski i jeszcze jeden pan poseł idą w zaparte, mówią i piszą takie teksty, a Donald Tusk siedzi cicho. Skoro siedzi cicho, to wygląda na to, że on się z tym zgadza. Bo gdybym ja coś takiego powiedział, to (...) prawdopodobnie byłbym już dawno posłem niezrzeszonym - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Piotr Kaleta, komentując słowa Radosława Sikorskiego o "rozbiorze Ukrainy przez Polskę".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach Piotr Kaleta POLSKA polityka Radosław Sikorski Polityka zagraniczna Polski Rosja Ukraina Donald Tusk

Szwecja w NATO. "Dagens Nyheter" ostrzega przed ekstremistami powiązanymi z Rosją

Szwedzki dziennik "Dagens Nyheter" zauważył, że przystąpienie Szwecji i prawdopodobnie Finlandii do Sojuszu utknęło w martwym punkcie, co może być wynikiem celowej próby podważenie procesu rozszerzenia NATO na rzecz geostrategicznych interesów Putina. Od dawna wiadomo o istnieniu ideologicznej i organizacyjnej przyjaźni między rosyjskimi i szwedzkimi, a także duńskimi prawicowymi ekstremistami i ultranacjonalistami.
Zobacz więcej na temat:  NATO Rosja bezpieczeństwo ŚWIAT Europa Szwecja