Polskie Radio
Section05

dziennikarstwo

Czołgał się do toalety w samolocie. "To dyskryminacja"

- Należy wprowadzić przepisy, według których, po zgłoszeniu lotu przez osobę z niepełnosprawnością, wózek inwalidzki musiał, a nie tylko powinien, znajdować się na pokładzie samolotu - mówi Polskiemu Radiu Krzysztof Kołeczek z fundacji Avalon. Odniósł się do bulwersującego zdarzenia, które ostatnio miało miejsce w jednym z samolotów linii lotniczych LOT - niepełnosprawny mężczyzna musiał czołgać się do toalety. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA samolot samoloty LOT lotnictwo dziennikarze niepełnosprawność BBC

Zmiany na Facebooku. Oto nowy sposób wyświetlania linków

20 września na platformie Facebook zmienił się sposób wyświetlania załączanych w postach linków. Nie ma w nich zdjęć, a są tylko tytuł i hiperłącze. Ma to związek z nowelizacją prawa prasowego, w świetle której dziennikarze mogą ubiegać się o wynagrodzenie z tytułu wykorzystania ich treści przez big techy. Takim właśnie big techem jest Meta - właściciel Facebooka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Facebook media społecznościowe dziennikarze prawo autorskie społeczeństwo

Anna Dudzińska o Nagrodzie PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego

Pod koniec tego roku ponownie zostanie przyznana Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego. Jej celem jest wyróżnienie najbardziej rzetelnych, obiektywnych i poprawnych warsztatowo publikacji, spełniających najwyższe standardy wyznaczone przez ikonę polskiego reportażu. Polska Agencja Prasowa ustanowiła tę nagrodę w 2010 roku, aby promować wartości bliskie zarówno samej Agencji, jak i patronowi wyróżnienia. 
Zobacz więcej na temat:  nagroda Ryszard Kapuściński PAP dziennikarze Anna Dudzińska W POLSKIM RADIU Trójka

Paulina Januszewska o polskim dziennikarstwie. "Jesteśmy poddawani różnym presjom"

- Bardzo dużo osób mi zarzuca, że w tej książce jestem tak naprawdę młodą wichrzycielką, która chce wygryźć starych dziadów; zemścić się na nich. (...) Mi niekoniecznie zależy na władzy, chciałabym po prostu robić dobre media i mieć z tego satysfakcję oraz pieniądze pozwalające godnie przeżyć - opowiada Paulina Januszewska. Dziennikarka, autorka książki "Gównodziennikarstwo. Dlaczego w polskich mediach pracuje się tak źle?" była gościnią kolejnego wydania "Pliku Tekstowego".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Max Cegielski Paulina Januszewska książki literatura media

Media w Polsce. Blumsztajn: po przegranej PiS-u pojawiły się schody

- W czasach rządów Prawa i Sprawiedliwości nasza działalność nabrała sensu. Protestowaliśmy w obronie wolności słowa i przeciwko temu, co PiS robiło z mediami. Tymczasem po zmianie rządu, przed środowiskiem dziennikarskim stanął problem przywrócenia porządku w mediach, a to są bardzo trudne sprawy - mówił w Polskim Radiu 24 Seweryn Blumsztajn, dziennikarz, prezes Towarzystwa Dziennikarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 media Paweł Wojewódka Seweryn Blumsztajn dziennikarze

Audycja "Noc z reportażem" i trzy reportaże o sportowcach i pracy dziennikarzy sportowych

"Z mikrofonem na boisku" Antoniego Rokickiego to reportaż o pracy dziennikarza sportowego od kuchni. Reportaż Joanny Bogusławskiej  "Mierzyć się ze sobą" to opowieść o ludziach, którzy biegają, ale... w ekstremalnych warunkach, bo na pustyni. "Zanim odłożę mikrofon" Eweliny Karpacz-Oboładze to dokument przybliżający sylwetkę  Bohdana Tomaszewskiego - dziennikarza i komentatora sportowego.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu i Dokumentu reportaż w Jedynce SPORT Antoni Rokicki Cezary Gurjew Wojciech Fibak jerzy dudek Robert Korzeniowski Bohdan Tomaszewski bieganie

Dziennikarstwo - co poszło nie tak? Dlaczego w polskich mediach pracuje się tak żle?

Dziennikarka Paulina Janueszewska napisała, przez wielu długowyczekiwaną, książkę o kondycji dziennikarstwa i tym, dlaczego w polskich mediach pracuje się tak źle. Zajrzała do redakcji, wypytała dziennikarzy i dziennikarki, ale także ekspertów tej branży i rozprawiła z prestiżem zawodu, który dziś dobrze opłacanym już nie jest.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński dziennikarze media praca zawód

Paweł Majcher o działaniach KRRiT: cios w misję Polskiego Radia

Polskie Radio dołączyło do akcji 17 rozgłośni regionalnych, której celem jest informowanie słuchaczy, że KRRiT wraz z jej przewodniczącym Maciejem Świrskim blokuje należne pieniądze z abonamentu. - Mamy zapewnione finansowanie jeszcze na miesiąc - dwa - alarmuje redaktor naczelny, likwidator Polskiego Radia Paweł Majcher.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio media publiczne media Paweł Majcher Maciej Świrski KRRiT abonament Polskie Radio 24 POLSKA

"Klub Trójki. Audiodokument". Sztuczna inteligencja – zagrożenie czy użyteczna pomoc?

Od dwóch lat trwa szeroka dyskusja na temat sztucznej inteligencji, zwanej w skrócie AI, oraz tego, czy to rzeczywiście jest inteligencja w ludzkim rozumieniu. Czy AI zastąpi ludzi w różnych zawodach? Jak narzędzia sztucznej inteligencji odmienią dziennikarstwo? Czy tekst wygenerowany przez komputer poruszy serce czytelnika, słuchacza, widza…? Antoni Rokicki zajął się tematem w reportażu "Rozmowa z maszyną", który stał się podstawą późniejszej dyskusji w "Klubie Trójki. Audiodokumencie".
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż sztuczna inteligencja technologie Katarzyna Borowiecka Kamil Bałuk Antoni Rokicki pr poleca ChatGPT inteligencja emocje