Polskie Radio
Section05

dziennikarze

NOWA RAMÓWKA Piotr Kędziorek o nowej ramówce Dwójki: kolory i różnorodność

W Programi 2 Polskiego Radia - zmiany. Ruszyła jesienna ramówka. - Bardzo długo się do niej przygotowywaliśmy. Nowości na naszej antenie pojawiło się i pojawiać będzie bardzo dużo. Nie zabraknie autorów doskonale znanych naszych Słuchaczom, oraz zupełnie nowych - powiedział w "Poranku Dwójki" dyrektor redaktor naczelny Dwójki, Piotr Kędziorek. 
Zobacz więcej na temat:  Piotr Kędziorek Dwójka ramówka jesień Polskie Radio

Anna Dudzińska o Nagrodzie PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego

Pod koniec tego roku ponownie zostanie przyznana Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego. Jej celem jest wyróżnienie najbardziej rzetelnych, obiektywnych i poprawnych warsztatowo publikacji, spełniających najwyższe standardy wyznaczone przez ikonę polskiego reportażu. Polska Agencja Prasowa ustanowiła tę nagrodę w 2010 roku, aby promować wartości bliskie zarówno samej Agencji, jak i patronowi wyróżnienia. 
Zobacz więcej na temat:  nagroda Ryszard Kapuściński PAP dziennikarstwo Anna Dudzińska W POLSKIM RADIU Trójka

Media w Polsce. Blumsztajn: po przegranej PiS-u pojawiły się schody

- W czasach rządów Prawa i Sprawiedliwości nasza działalność nabrała sensu. Protestowaliśmy w obronie wolności słowa i przeciwko temu, co PiS robiło z mediami. Tymczasem po zmianie rządu, przed środowiskiem dziennikarskim stanął problem przywrócenia porządku w mediach, a to są bardzo trudne sprawy - mówił w Polskim Radiu 24 Seweryn Blumsztajn, dziennikarz, prezes Towarzystwa Dziennikarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 dziennikarstwo media Paweł Wojewódka Seweryn Blumsztajn

Zenon Wiktorczyk. Niezapomniany głos Polskiego Radia

17 lipca 1918 roku urodził się Zenon Wiktorczyk. Przede wszystkim był człowiekiem związanym z radiem – bardzo popularną audycję "Podwieczorek przy mikrofonie" prowadził przez ponad trzydzieści lat. Mało kto jednak pamięta, że dziennikarz udzielał się także w kabarecie "Szpak", a nawet zagrał w komedii "Miś" Stanisława Barei. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio radio II wojna światowa Powstanie Warszawskie TEATR Miś kabaret HISTORIA

Języki obce w pracy dziennikarza informacyjnego

Tym razem Agnieszka Kunikowska zaprosiła na spotkanie z dziennikarzami Polskiego Radia dla Zagranicy - Joachimem Ciecierskim i Michałem Owczarkiem. Redaktorzy zdradzili między innymi, jak przygotowuje się serwisy informacyjne dla "Lata z Radiem". Ich wizyta była też okazją do stworzenia minisłowniczka przydatnych zwrotów i słów w językach niemieckim i angielskim, który na pewno przyda się w czasie wakacyjnych podróży.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Agnieszka Kunikowska Joachim Ciecierski Michał Owczarek

"Wszystkie Książki Świata". Tabloidy, zbrodnia i codzienne dramaty tych, którzy nie umieją się wysławiać

Gościnią Michała Nogasia w audycji "Wszystkie Książki Świata" była irlandzka  dziennikarka i pisarka Megan Nolan. Jej błyskotliwy debiut "Akty desperacji" okazał się bestsellerem. Teraz w Polsce została wydana jej kolejna powieść "Zwykłe ludzkie ułomności". I to ona była pretekstem do rozmowy o pisaniu, ale również roli tabloidów oraz podziałach społecznych w Wielkiej Brytanii.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Nogaś Megan Nolan KSIĄŻKA KULTURA literatura Anglia Londyn tabloid

Dziennikarstwo - co poszło nie tak? Dlaczego w polskich mediach pracuje się tak żle?

Dziennikarka Paulina Janueszewska napisała, przez wielu długowyczekiwaną, książkę o kondycji dziennikarstwa i tym, dlaczego w polskich mediach pracuje się tak źle. Zajrzała do redakcji, wypytała dziennikarzy i dziennikarki, ale także ekspertów tej branży i rozprawiła z prestiżem zawodu, który dziś dobrze opłacanym już nie jest.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński dziennikarstwo media praca zawód

Juliusz Mieroszewski - pióro epoki i bohater premierowego słuchowiska

- Do 1939 roku mamy młodego, znanego, ale może nie jakoś szeroko rozpoznawalnego publicystę, żyjącego na przyzwoitym poziomie i dobrze się odnajdującego w polskiej rzeczywistości. Tak naprawdę dla mnie osobiście Mieroszewski pojawia się jako postać i figura dopiero po okresie II wojny światowej, gdy jego myśl się krystalizuje - mówił w Dwójce Ernest Wyciszkiewicz z Centrum im. Juliusza Mieroszewskiego. Patron instytucji będzie bohaterem słuchowiska "Serce", którego premiera w niedzielę (2.06) na antenie Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Juliusz Mieroszewski wspomnienie Wacław Holewiński Rafał Habielski Centrum im. Juliusza Mieroszewskiego Ernest Wyciszkiewicz KULTURA Jerzy Giedroyc