Polskie Radio
Section05

elektrownia atomowa

Anty-Czarnobyl. Co awaria w Three Mile Island mówi o bezpieczeństwie atomowym?

Porównanie katastrofy czarnobylskiej i wcześniejszej o siedem lat awarii w amerykańskiej elektrowni jądrowej pozwala wykazać główne grzechy, których skutki objawiły się w Czarnobylu. Rozwiązania konstrukcyjne, decyzje polityczne i zachowania osób odpowiedzialnych za działanie reaktorów mogą stanowić naukę dla rodzącej się polskiej komercyjnej energetyki jądrowej. 45 lat temu miała miejsce awaria w elektrowni Three Mile Island.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA energia atomowa Czarnobyl USA ZSRR atom katastrofa w Czarnobylu historia ZSRR zimna wojna NAUKA

PR24 Marszałkowski: bardzo potrzebujemy elektrowni jądrowej

Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w USA stwierdził, że jest możliwe opóźnienie budowy elektrowni jądrowej w Polsce do 2035 roku. W Polskim Radiu 24 redaktor naczelny portalu polon.pl Mariusz Marszałkowski stwierdził, że jeśli elektrownia nie powstanie na czas, "będziemy mieli gigantyczną lukę wytwórczą energii". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Błażej Prośniewski Mariusz Marszałkowski POLSKA GOSPODARKA energetyka energia atomowa

PR24 Energetyka jądrowa. "USA zależy na współpracy z Polską"

Podczas wizyty w USA prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk mieli rozmawiać z Joe Bidenem m.in. także o współpracy w zakresie energetyki jądrowej. Jak wyjaśnił w Polskim Radiu 24 Dominik Brodacki, ekspert ds. energetycznych z Polityka Insight, dla USA "inwestycja w polski atom, czy współpraca z Polską, ma charakter już nie tylko gospodarczy, ale wręcz geopolityczny, strategiczny".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA GOSPODARKA energia atomowa

PROSTO Z USA Elektrownia atomowa w Polsce. Ważna deklaracja prezydenta

Polska stawia na transformację energetyczną z wykorzystaniem elektrowni atomowych. Prezydent Andrzej Duda mówił o tym podczas wizyty w amerykańskim stanie Georgia. Odwiedził działającą tam elektrownię atomową Vogtle, której nowoczesne bloki są wybudowane w tej samej technologii, w jakiej mają być budowane bloki w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda energetyka energia atomowa Stany Zjednoczone USA Georgia Ameryka ŚWIAT Ameryka Północna Karol Darmoros

Elektrownia jądrowa. Kluczowa decyzja jest już ostateczna

Decyzja o ustaleniu lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej jest ostateczna - podkreślił pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando. Przypomniał, że spółka Polskie Elektrownie Jądrowe uzyskała kluczowe decyzje administracyjne dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo na Pomorzu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka Ministerstwo Klimatu i Środowiska bezpieczeństwo energetyczne

PR24 Kontrowersje wokół SMR. Ekspert: dopuszczam możliwość, że Orlen się z tego wycofa

- Projekt SMR znajduje się na hamulcu politycznym i pojawiają się wokół niego czarnego chmury. Potwierdziła to wtorkowa Rada Gabinetowa i słowa, które padły z ust premiera. Sprawa powinna być jak najszybciej wyjaśniona, bo nie dotyczy tylko nas. Mamy partnera amerykańskiego i zamieszanie stawia nasze państwo w nieprzejrzystej sytuacji - mówił w Polskim Radiu 24 redaktor naczelny portalu energetyka24.com Jakub Wiech.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA Orlen Jakub Wiech energetyka energia atomowa

SONDAŻ Polacy chcą kontynuacji budowy CPK, elektrowni jądrowej i terminala w Świnoujściu. Zobacz najnowszy sondaż

58,2 proc. ankietowanych w sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" chce, aby rząd Donalda Tuska kontynuował budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. Większość uczestników opublikowanego w środę sondażu dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" oceniło, że obecny rząd powinien także kontynuować budowę elektrowni jądrowej oraz terminala kontenerowego w Świnoujściu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sondaż atom centralny port komunikacyjny Świnoujście GOSPODARKA infrastruktura

KOMENTARZ Minister klimatu i środowiska o energetyce jądrowej: będziemy przyspieszać tempo

Nie jestem w stanie w tej chwili zapewnić, czy przyjęty harmonogram prac nad rozwojem energetyki jądrowej jest realny do wprowadzenia - powiedziała Polskiemu Radiu minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Zaznaczyła, że wyjaśni się to dopiero przy aktualizacji polityki jądrowej państwa, nad którą pracuje już resort. Jednocześnie podkreśliła, że Polska potrzebuje pierwszych bloków jądrowych w latach 2033-2035, by zrealizować cele klimatyczne.
Zobacz więcej na temat:  energetyka Ministerstwo Klimatu i Środowiska inwestycje Paulina Henning - Kloska POLSKA polityka

Małe reaktory jądrowe. Mają szanse na wsparcie UE

- Jeszcze w 2024 r. planujemy wystąpić o wsparcie rządu przy notyfikacji do KE kontraktu różnicowego dla SMR-ów w Polsce - zapowiedział prezes OSGE Rafał Kasprów. Kontrakt różnicowy to rodzaj wsparcia, państwowej gwarancji kupna po stałej cenie wyprodukowanej energii elektrycznej w okresie obowiązywania umowy z jej wytwórcą.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezpieczeństwo energetyczne Orlen Synthos energia elektryczna energia atomowa inwestycje