Polskie Radio
Section05

emisja co2

PR24 Premier proponuje ograniczenie ETS. Perzyński: możemy znaleźć w tej sprawie sojuszników

W sprawie ograniczenia cen uprawnień do emisji CO2 możemy szukać sojuszników w innych krajach, w których cały czas dużą rolę odkrywa węgiel, np. wbrew pozorom w Niemczech, w innych krajach Europy Środkowowschodniej czy w Grecji - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Perzyński z BiznesAlert.pl. Odniósł się do pomysłu premiera Mateusza Morawieckiego, który chce zawieszenia lub ograniczenia europejskiego systemu handlu emisjami.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka GOSPODARKA energetyka premier Mateusz Morawiecki

"Ograniczmy wzrost kosztów emisji, wprowadzając cenę maksymalną". Premier o sposobie zmniejszenia rachunków za prąd

Mateusz Morawiecki powiedział, że "mechanizm ograniczania cen energii elektrycznej zaproponowany w 2014 roku nie zadziałał, dlatego proponujemy, żeby nałożyć jakąś maksymalną cenę na uprawnienia do emisji CO2". Według niego, znacznie obniży to ceny prądu w całej Europie.
Zobacz więcej na temat:  prąd pieniądze ceny Mateusz Morawiecki Unia Europejska ŚWIAT Europa

Wegańskie wnętrza w samochodach?

Walka z emisją dwutlenku węgla jest zauważalna na każdym kroku. Jedną z branży, która stara się w szczególny sposób zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko, jest motoryzacja. Okazuje się, że produkcja skórzanych tapicerek nie jest tak "EKO", jak wielu z nas sądzi. Z tego względu coraz większą popularnością cieszą się tzw. wegańskie wnętrza samochodów. 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 bmw mini weganizm produkcja rynek zwierzęta globalne ocieplenie

PORADNIK Cztery lata programu "Czyste powietrze". Sprawdź, jak uzyskać dofinansowanie

Poprawa jakości powietrza w Polsce to jedno z najważniejszych wyzwań cywilizacyjnych, przed jakim stoi obecnie nasz kraj. Dla osiągnięcia tego strategicznego celu wdrażanych jest równolegle kilka rządowych projektów wsparcia finansowego, w tym zwłaszcza sztandarowy, wieloletni program priorytetowy "Czyste powietrze", którego realizację rozpoczęto 19 września 2018 r.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Unia Europejska emisja gazów ETS dom społeczeństwo POLSKA powietrze

WYWIAD "Należy wprowadzić sztywną cenę uprawnień do emisji CO2". Minister Moskwa o rozwiązaniach na kryzys

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała w wywiadzie dla PAP, że "w dobie obecnego kryzysu energetycznego, niezbędna jest reforma systemu ETS, wprowadzenie stałych cen uprawnień do emisji na minimum dwa lata, bądź tymczasowe zawieszenie obowiązku ich rozliczeń".
Zobacz więcej na temat:  kryzys Anna Moskwa energia prąd Unia Europejska POLSKA polityka energetyka GOSPODARKA

"Zawieszenie ETS to lepszy sposób". Premier Morawiecki wskazał, jak można obniżyć koszty energii

- Tymczasowe zawieszenie unijnego systemu handlu emisjami byłoby lepszym sposobem obniżenia kosztów energii elektrycznej niż proponowany przez Komisję Europejską nadzwyczajny podatek nałożony na jej producentów - ocenił premier Mateusz Morawiecki, cytowany przez "Financial Times". Polski premier ostrzegł też przed przyznawaniem Brukseli większych kompetencji, niż te, które są już zawarte w traktatach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki energetyka GOSPODARKA ekonomia ETS emisja gazów Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska Komisja Europejska Ursula von der Leyen polityka

Mateusz Morawiecki "Financial Times": zawieszenie ETS to lepszy sposób na obniżenie kosztów energii

Tymczasowe zawieszenie unijnego systemu handlu emisjami byłoby lepszym sposobem obniżenia kosztów energii elektrycznej niż proponowany przez Komisję Europejską nadzwyczajny podatek nałożony na jej producentów - uważa premier Mateusz Morawiecki, cytowany w czwartek przez "Financial Times". Polski premier ostrzegł też przez przyznawaniem Brukseli większych kompetencji, niż te, które są już zawarte w traktatach.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki Komisja Europejska emisja gazów energetyka bezpieczeństwo energetyczne

"Wpisuje się w putinowski plan wojny energetycznej". Ekspert o systemie ETS

- Kurczowe trzymanie się unijnego systemu handlu emisjami (ETS), gdy stał się on dysfunkcyjny, ponieważ nakłada nielogiczne obciążenia finansowe na obywateli i przedsiębiorstwa, de facto wpisuje się w putinowski plan wojny energetycznej - uważa Thomas O'Donnell, analityk rynku energetycznego i wykładowca prywatnego berlińskiego uniwersytetu Hertie School of Governance.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ETS Unia Europejska Komisja Europejska Mateusz Morawiecki OZE węgiel

"Stara polityka przestaje być aktualna". Gursztyn o systemie praw do emisji CO2

- Pewne wytyczne zawarte w pomyśle na ceny uprawnień do emisji CO2 ma oczywiście sens, ale są rzeczy ważne i ważniejsze. Obecnie, gdy mamy do czynienia z wojną i preludium do wojny niemalże światowej, stara polityka przestaje być aktualna, a zaczyna się polityka czasu wojny - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta TVP Piotr Gursztyn.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gursztyn polityka POLSKA Magdalena Złotnicka energetyka dwutlenek węgla

Japonia zmienia politykę w kwestii atomu. Rozważa budowę nowych reaktorów jądrowych

Rząd Japonii rozważy opracowanie nowych, mniejszych i bezpieczniejszych elektrowni jądrowych - oświadczył premier Fumio Kishida. Agencja Kyodo podkreśla, że budowa nowych reaktorów byłaby odejściem od stosowanej dotąd polityki japońskich władz. Po katastrofie jądrowej w Fukushimie w 2011 roku japońskie władze wyłączyły większość elektrowni nuklearnych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Japonia energetyka energia atomowa atom Azja ŚWIAT

ANALIZA Na świecie lawinowo rosną koszty klimatyzacji. Naukowcy i architekci opracowują alternatywy

Przez Europę przechodzi fala upałów. Podwyższone temperatury zachęcają do intensywnego użycia klimatyzatorów. Szacuje się, że na świecie jest obecnie 3,6 miliarda urządzeń chłodniczych, a liczba ta rośnie co sekundę o 10 urządzeń. Koszty chłodzenia rosną na świecie lawinowo.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Unia Europejska emisja gazów ETS klimatyzacja klimat energia elektryczna