Polskie Radio
Section05

Emmanuel Macron

Pracownicy delegowani. Czy dojdzie do kompromisu?

"Naszym priorytetem jest zapewnienie rzetelnego kompromisu, dzięki któremu zostanie zachowana integralność jednolitego rynku" - mówił o propozycjach zmian w dyrektywie o pracownikach delegowanych wiceszef MSZ Konrad Szymański w rozmowie z francuską minister ds. europejskich Nathalie Loiseau. O sprawie mówił w audycji Społeczny Punkt Widzenia wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA transport pracownicy Francja praca

NASZ WYWIAD "Francja może przekonać Niemcy do Europy dwóch prędkości"

Prezydent Emmanuel Macron wykazuje inicjatywę, chce głęboko reformować strefę euro. Pytanie, jak zareagują na to Niemcy. Obecnie kanclerz Angela Merkel wykazuje większą elastyczność wobec francuskich postulatów, także w sprawie zmiany traktatów - zauważa w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl ekspert Instytutu Zachodniego, Tomasz Morozowski. Jak dodaje, Macron chce utworzenia budżetu i stanowiska ministra finansów strefy euro.
Zobacz więcej na temat:  Wybory w Europie wybory w Niemczech Niemcy Unia Europejska NASZ WYWIAD Europa wybiera - wywiady Angela Merkel

Spór o pracowników delegowanych. „To walka o głosy i pracę”

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska udaje się do Paryża na rozmowy w sprawie dyrektywy o pracownikach delegowanych. Planowane jest spotkanie minister z jej francuską odpowiednik na tym stanowisku Muriel Pénicaud. Premier Beata Szydło powiedziała, że polski rząd liczy na kompromis. O forsowanej przez Francję dyrektywie mówili w audycji Rządy Pieniądza Kazimierz Krupa (Drawbridge), Marek Zuber (ekonomista) i Kamil Maliszewski (Dom Maklerski mBanku).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Beata Szydło Unia Europejska Ministerstwo Rodziny Elżbieta Rafalska Francja

"Polityka zagraniczna w Europie ofiarą spraw wewnętrznych"

Komisja Europejska wystąpiła o nałożenie kar finansowych na Polskę za niewypełnienie postanowienia ws. wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej. Postępowania toczą się także m.in. w sprawie reformy sądownictwa i przyjmowania uchodźców. Negatywnie o Polsce wypowiadają się politycy europejscy, jak Angela Merkel i Emmanuel Macron. – Polityka zagraniczna w całej Europie padła ofiarą polityki wewnętrznej – przekonywał w Polskim Radiu 24 Mariusz Gierej (mpolska24.pl). Gośćmi Debaty Dnia byli także Michał Matys (Duży Format) i Jakub Jałowiczor (Gość Niedzielny).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy Francja Angela Merkel reparacje wojenne