Polskie Radio
Section05

energia

NA ŻYWO Czwartkowe posiedzenie Sejmu [ZAPIS TRANSMISJI]

Sejm w czwartek wieczorem po godz. 20.30 przerwał posiedzenie. Przegłosowano zmianę regulaminu, umożliwiającą wybór premiera w tzw. drugim kroku z wykorzystaniem systemu do głosowania. Ponadto posłowie przyjęli ustawę o ochronie odbiorców energii w I poł. 2024 roku oraz uchwałę ws. komisji śledczej ds. wyborów korespondencyjnych. Sejm wybrał także Karolinę Marię Bućko na przewodniczącą Państwowej Komisji ds. Pedofilii. Sejm wznowi obrady 11 grudnia o godz. 10.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sejm polityka

Minister klimatu daje zielone światło. Chodzi o sześć projektów jądrowych Orlenu i Synthosu

Minister klimatu i środowiska wydał sześć decyzji zasadniczych dotyczących budowy sześciu obiektów energetyki jądrowej w technologii BWRX-30 dla spółek Orlen Synthos Green Energy - przekazało w czwartek PAP ministerstwo klimatu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezpieczeństwo energetyczne energetyka energia elektryczna energia atomowa elektrownia atomowa Orlen prąd POLSKA inwestycje

"Chcę wierzyć, że doszło do kompletnej nieznajomości zasad pisania prawa". Minister klimatu o ustawie wiatrakowej

- Energia wiatrowa posiada jedną zasadniczą wadę. Nie jest stabilna, jest pogodozależna. Nie możemy oprzeć naszego systemu o OZE. Głównym źródłem muszą być stabilne źródła energii, jądrowe i konwencjonalne - mówiła w Polskim Radiu 24 minister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sejm energetyka energia elektryczna polityka OZE energia odnawialna

PR24 Poselski projekt mrożenia cen energii. Minister klimatu i środowiska: połączenie arogancji z ignorancją

- Nie potrafię uzasadnić decyzji większości sejmowej. Ominięcie regulacją, wyrzucenie tak po prostu za burtę, małych i średnich przedsiębiorstw, krawcowych, fryzjerek, warsztatów samochodowych, sklepików, ludzi, którzy być może głosowali na dotychczasową opozycję, jest nieracjonalne - mówiła w Polskim Radiu 24 minister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Sejm energetyka energia elektryczna polityka

Wiceminister sprawiedliwości o ustawie dot. odbiorców energii: realizuje interesy lobby wiatrakowego

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, odnosząc się do złożonego przez grupę posłów Polski 2050-TD projektu nowelizacji ustawy dot. wsparcia odbiorców energii, powiedział, że "to jest projekt, który w sposób skrajny realizuje interesy lobby wiatrakowego". - Musi zostać zatrzymany, jeśli nie w Sejmie, to wetem prezydenta - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wiatr energia elektryczna Sebastian Kaleta polityka

Projekt ustawy o zamrożeniu cen energii w Sejmie. O losach tarczy zdecyduje marszałek Hołownia

Do Sejmu trafił projekt ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła. Rada Ministrów zdecydowała o przedłużeniu tarcz w 2024 r. O tym, kiedy ustawa będzie procedowana i czy będzie głosowana, by mogła wejść w życie przed 2024 r., zdecyduje marszałek Sejmu.
Zobacz więcej na temat:  Sejm polityka POLSKA Mateusz Morawiecki Szymon Hołownia prąd

ART. SPONSOROWANY Nowe możliwości pracy w Rafinerii Gdańskiej

Rafineria Gdańska Sp. z o.o. rozpoczęła we wrześniu kampanię rekrutacyjną pod hasłem "Przestrzeń dla fachowców, otwartość dla potencjału". Kampania miała na celu zachęcenie każdego potencjalnego kandydata do rozwijania swoich kompetencji i rozpoczęcia drogi zawodowej w Rafinerii Gdańskiej. To właśnie dzięki wiedzy i doświadczeniu pracowników oraz ciągłemu doskonaleniu zakładu w Gdańsku, rafineria przerabia ponad 10 mln ton ropy rocznie, będąc jednym z najnowocześniejszych podmiotów w Europie Środkowo-Wschodniej.
Zobacz więcej na temat:  Rafineria Gdańska GOSPODARKA POLSKA praca

Prof. Modzelewski: rezygnacja z zerowego VAT na żywność i hamulca dla cen energii będzie negatywnie oddziaływać

Należy utrzymać zerowy VAT na żywność oraz ceny energii, gdyż w przeciwnym razie ubożejące już społeczeństwo zubożeje jeszcze bardziej. Wtedy jeszcze zmniejszy się konsumpcja, która stanowi motor rozwojowy naszej gospodarki. Mamy też prawo oczekiwań wprowadzenia 60 tys. kwoty wolnej w PIT , bo to jedna z wyborczych obietnic. I nie ma problemu, żeby wprowadzić ją nawet w trakcie roku gdyż to zmiana korzystna dla podatników - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" prof. Witold Modzelewski, prezes Instytutu Studiów Podatkowych, wykładowca UW i były wiceminister finansów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse finanse publiczne ceny żywności