Polskie Radio
Section05
folk

Koreanki w Twoim domu

- Kino koreańskie miało tendencję do popadania w stereotypy i szufladkowania swoich bohaterek. Teraz robi się rzeczywiście ciekawie, a postaci stają się wielowymiarowe. To staraliśmy się oddać w naszym przeglądzie. Jest tam zarówno kino autorskie, ale też kino akcji i film reprezentujący Koreę Północną – mówiła Jagoda Murczyńska, odpowiedzialna za program przeglądu „Koreanki” w ramach festiwalu Pięć Smaków.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa Korea Południowa Korea Północna FILM

Góralski głos na pierwszym planie

- Śpiewak to był każdy prawie. Śpiewało się na każdym kroku. Jak się wyszło wieczorem z domu, z każdej strony było słychać śpiew. Śpiewali młodzi i starzy. Góral śpiewał zawsze: wtenczas, kiedy mu było wesoło, kiedy mu było smutno, przy różnych robotach, pracach w domu czy w polu to się śpiewało – powiedział kiedyś Bolesław Karpiel Bułecka. Dziś, mówiąc o muzyce góralskiej, zwykle akcentujemy popisową grę prymistów, charakterystyczne basy i taneczne melodie. Warto jednak zwrócić uwagę na śpiew!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa góralska muzyka

W upiornym kręgu

Kiedy w połowie lat 90. dokumentowałem pieśni pogrzebowe Puszczy Białej, szybko się zorientowałem, że część spośród śpiewających na pogrzebach, zwłaszcza tych, którzy prowadzili te śpiewy czy też „trzymali” ten zwyczaj, to ludzie daleko bardziej ciekawi niż z początku sądziłem. Momentalnie mnie „skanowali”, rozpoznawali moje szczere intencje i zgadzali się na nagranie.
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa felieton Remigiusz Mazur-Hanaj

"Źródełko. Myśmy przyszli po dyngusie". Wielkanocny koncert kolęd

Mimo że Wielkanoc już za nami, nie oznacza to, że nasza radość z powodu zmartwychwstania Jezusa oraz przyjścia wiosny minęła. Od wieków okres ten był spędzany z rodziną, wśród najbliższych i tak też jest teraz. Jednakże, w przeszłości dodatkowo można było spotkać w tym czasie wielkanocnych  kolędników, którzy swoją radością i śpiewem dzielili się z okolicznymi gospodarzami. Jako że pielęgnowanie tradycji jest ważne, Polskie Radio Dzieciom przygotowało wspólnie z Radiowym Centrum Kultury Ludowej specjalny koncert, o którym opowiada gość audycji Kaja Prusinowska.
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże muzyka ludowa folk

Przez Suwalszczyznę do Katalonii

O drodze od pieśni patriotycznych do weselnych i o tym, dlaczego kiedyś władza zakazywała wspólnego śpiewania, opowiadała Krystyna Stefanowicz-Zając ze Starego Folwarku, założycielka Zespołu Śpiewaczego “Wigranie”. W eterze zagościła także muzyka Katalonii: "Tretze vares" duetu Cati Plana i Pau Puig czyli płyta na akordeon diatoniczny i dolçainę (katalońską szałamaję).
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna

Wielkanocne kolędowanie z Rodziną Brodów

Kolędy, radosne, życzące pieśni obwieszczające dobrą nowiną kojarzą nam się głównie z Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem. Dobrze jest pamiętać, że towarzyszą także Świętom Wielkanocnym! Po ten pełen energii, żywiołowy i porywający repertuar opowiadający o nowym cyklu życia w specjalnym koncercie wielkanocnym sięgnął Joszko Broda z zespołem Rodzina Brodów. 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma koncert

Joszko Broda: Oddajemy Polakom kolędy wielkanocne

Kolędy, radosne, życzące pieśni obwieszczające dobrą nowiną kojarzą nam się głównie z Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem. Dobrze jest pamiętać, że towarzyszą także Świętom Wielkanocnym! Po ten pełen energii, żywiołowy i porywający repertuar opowiadający o nowym cyklu życia w specjalnym koncercie wielkanocnym sięga Joszko Broda z zespołem Rodzina Brodów. 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa woda

Kłapacze z pogranicza śląsko-morawskiego

Od Wielkiego Czwartku do Wielkiej Soboty w miejscowościach na pograniczu śląsko-morawskim, grupy chłopców chodzą i hałasują terkotkami, grzechotkami i kołatkami młotkowymi (zwanymi klekotkami lub klepaczkami), zastępując w ten sposób bicie kościelnych dzwonów. Spotykają się pierwszy raz po mszy w Wielki Czwartek, potem cztery razy w Wielki Piątek i trzy razy w Wielką Sobotę - ostatni raz o 15.00.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Piotr Kędziorek Patrycja Zisch