Polskie Radio
Section05

Francja

Z bronią białą pod synagogami i szkołami. Kolejne antysemickie incydenty we Francji

We Francji od ataków Hamasu na Izrael w ubiegłym tygodniu odnotowano około stu antysemickich incydentów - informuje francuskie MSW. Władze podkreślają jednocześnie, że nie ma na razie przesłanek o możliwych atakach terrorystycznych wymierzonych w społeczność żydowską we Francji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Izrael Hamas Strefa Gazy atak Hamasu na Izrael antysemityzm przemoc przestępczość terroryzm

Francja chce nadal wspierać finansowo Palestynę. Paryż przeciwny stanowisku KE

Władze Francji wyraziły swój sprzeciw wobec decyzji Komisji Europejskiej, która w związku z atakiem Hamasu na Izrael postanowiła wstrzymać transfer środków finansowych przekazywanych Palestynie. Swój sprzeciw Paryż wyraził tuż przed rozpoczęciem posiedzenia szefów MSZ państw UE, które będzie poświęcone ostatnim wydarzeniom w Izraelu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska atak Hamasu na Izrael Komisja Europejska Palestyna

"Hamas nie oferuje nic poza większym terrorem". Przywódcy krajów Zachodu przestrzegli Palestyńczyków

Przywódcy Stanów Zjednoczonych, Francji, Niemiec, Włoch i Wielkiej Brytanii we wspólnym oświadczeniu wyrazili swoje niezłomne wsparcie dla Izraela. Potępili też Hamas za "przerażające akty terroryzmu". Jednocześnie uznali uzasadnione aspiracje Palestyńczyków i przestrzegli ich, by "nie dali się zwieść" terrorystom.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Izrael USA Niemcy Włochy Wielka Brytania atak Hamasu na Izrael

opinia Polacy mają szansę powiedzieć "nie" nielegalnej migracji. Wielu w Europie zazdrości nam referendum

Polacy będą mieli już 15 października, w dniu wyborów parlamentarnych, szansę wypowiedzieć się w referendum na temat nielegalnej migracji. Tej możliwości zazdrości nam wielu Europejczyków, którzy mogą swoje niezadowolenie wyrazić jedynie poprzez branie udziału w badaniach sondażowych czy oddawanie głosów na radykalne, antyimigranckie ugrupowania, często antyamerykańskie i prorosyjskie, które na fali społecznego niezadowolenia dążą do zbijania politycznego kapitału.
Zobacz więcej na temat:  kryzys migracyjny 2023 ŚWIAT Włochy Niemcy Chorwacja

Nielegalni migranci z Lampedusy już w Paryżu. Część jednak chce jechać dalej, na Wyspy i do Niemiec

Od kilku dni w Paryżu zatrzymują się migranci, którzy na początku września przybyli do Europy przez włoską wyspę Lampedusa. Część migrantów planuje pojechać do Wielkich Brytanii i Niemiec - podały francuskie media. Przypomnijmy, że w Europejska Partia Ludowa - należą do niej PO i PSL - forsuje w Parlamencie Europejskim pakt migracyjny, narzucający państwom Unii Europejskiej przyjmowanie nielegalnych imigrantów lub płacenie kar za odmowę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Paryż Włochy Lampedusa migracja kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie

Rosną problemy z imigrantami w Europie Zachodniej. Po "otwarciu drzwi" zwiększa się lawinowo liczba przestępstw

Barometr nastrojów w krajach, które otworzyły swoje drzwi dla imigrantów, wychyla się ponad miarę, wynika z danych Eurostatu. Podobnie – statystyki kryminalne. Na antenie TVP Info przytoczono najnowsze statystyki na temat odnotowanych przestępstw. Przypominamy najbardziej brutalne zachowania w ostatnich miesiącach. Tymczasem w Parlamencie Europejskim Europejska Partia Ludowa - należą do niej PO i PSL - forsuje pakt migracyjny, który narzuca państwom UE przyjmowanie nielegalnych imigrantów lub płacenie kar za odmowę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Belgia Włochy Niemcy Unia Europejska Europa

Zygmunt Hertz. Pilnował Miłosza, opiekował się Hłaską, współtworzył paryską "Kulturę"

"Postawił na służbę »Kultury« swoją pracowitość i zaradność", wspominał go Jerzy Giedroyc. Zygmunt Hertz, zmarły 5 października 1979 roku, był pozostającym w cieniu "kierownikiem administracyjnym" Instytutu Literackiego w Paryżu, a przy tym: osobą szczególnego usposobienia i życiowej pasji.
Zobacz więcej na temat:  Zygmunt Hertz Jerzy Giedroyc Zofia Hertz Paryska "Kultura" Czesław Miłosz Józef Czapski II wojna światowa literatura

Szczątki badacza Stefana Szolc-Rogozińskiego wracają do Polski. Jan Dziedziczak: oddajemy hołd wybitnemu rodakowi

W Paryżu odbyła się uroczystość pożegnania szczątków Stefana Szolc-Rogozińskiego - badacza Kamerunu i organizatora pierwszej polskiej wyprawy naukowej do Afryki, zmarłego w Paryżu w 1896 roku. Miejsce jego pochówku zostało odnalezione po wielu latach poszukiwań. Teraz polski badacz spocznie w Kaliszu, swoim rodzinnym mieście.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo polityka historyczna Jan Dziedziczak Paryż ŚWIAT Europa

Delegacja rządowa udała się do Paryża po szczątki Stefana Szolc-Rogozińskiego. "To historyczne wydarzenie"

Sekretarz stanu i pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak rozpoczął wizytę w Paryżu. Jej głównym punktem będzie uroczystość pożegnania szczątków polskiego badacza i afrykanisty Stefana Szolc-Rogozińskiego. Po przylocie do Paryża delegacja polskiego rządu odwiedziła miejsca upamiętniające wybitnych polskich emigrantów we Francji.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Jan Dziedziczak

Hiszpański europoseł: migranci z południa nie uciekają przed wojną, chcą wygodnego życia w Europie

Migranci przybywający do Unii Europejskiej od południa nie uciekają przez wojną; oni chcą po prostu wygodnego życia w Europie - mówił w środę w Parlamencie Europejskim hiszpański europoseł Jorge Buxade Villalba. Na wniosek Europejskiej Partii Ludowej, do której należą zarówno Platforma Obywatelska jak i Polskie Stronnictwo Ludowe, Parlament Europejski w trybie pilnym zajmuje się tzw. paktem migracyjnym mającym na celu narzucenie państwom członkowskim przyjmowanie relokowanych migrantów lub płacenie wysokich kar za odmowę ich przyjęcia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Strasburg Unia Europejska migracja imigranci w Europie kryzys migracyjny 2023