Polskie Radio
Section05

gus

Finanse Polski są dobrze zarządzane – eksperci zgodni

O danych GUS, że zmalał dług i deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych dyskutowali w audycji Rządy pieniądza na antenie Polskiego Radia 24: Mariusz Adamiak (PKO BP), Cezary Mech (były wiceminister finansów) i Marek Siudaj (Gazeta Bankowa). GUS podał, że w ubiegłym roku dług wyniósł 50,6 procent PKB, podczas gdy w 2016 roku było to 54,2 procent. Z kolei deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2017 roku stanowił 1,5 proc. PKB wobec 2,3 procent zanotowanych rok wcześniej.
Zobacz więcej na temat:  pieniądze pkb USA Stany Zjednoczone Chiny deficyt budżetowy Berlin Niemcy Donald Trump Główny Urząd Statystyczny dług publiczny

Polacy mają coraz więcej pieniędzy na własne wydatki

Portfele Polaków statystycznie spuchły najbardziej od 9 lat. W 2017 roku dochód rozporządzalny na osobę wzrósł do 1598 złotych miesięcznie - podał Główny Urząd Statystyczny. To o 123 złote więcej niż rok wcześniej, czyli wzrost o 8,3 procent. Ten dochód określa ile pieniędzy zostaje nam w portfelu po zapłaceniu podatków i odprowadzeniu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Dzięki czemu wzrósł i na co polskie rodziny wydały te pieniądze? - Sprawdzał to Piotr Wardziak.
Zobacz więcej na temat:  dochody Główny Urząd Statystyczny pieniądze