Polskie Radio
Section05

historia Polski

Augustów: w miejscu dawnej katowni NKWD i UB powstanie Muzeum Obławy Augustowskiej

W Augustowie, w Domu Turka, siedzibie dawnej katowni NKWD i UB, powstanie Muzeum Obławy Augustowskiej. Placówka będzie przybliżać historię największej zbrodni na Polakach po II wojnie światowej. W operacji dokonanej 76 lat temu przez oddziały sowieckie - Armii Czerwonej, NKWD i Smiersza przy wsparciu Ludowego Wojska Polskiego i Urzędu Bezpieczeństwa, mogło zginąć nawet 2 tysiące osób.
Zobacz więcej na temat: 

Ambasador RP: ratowanie Żydów przez Polaków nie jest żadnym mitem, potwierdza to instytut Yad Vashem

- Polska, jako pierwsza ofiara nazistowskich Niemiec, stanowczo sprzeciwia się negowaniu i minimalizowaniu zbrodni Holokaustu. Natomiast ratowanie Żydów przez Polaków nie jest żadnym mitem i potwierdza to instytut Yad Vashem - napisała ambasador RP w Irlandii Anna Sochańska w liście opublikowanym w czwartkowym wydaniu dziennika "The Irish Times".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Irlandia Żydzi Holokaust II wojna światowa

Śląskie: w trakcie prac poszukiwawczych IPN odnaleziono szczątki. To prawdopodobnie Żołnierze Wyklęci

Szczątki sześciu osób odkryli na cmentarzu parafialnym "Jeruzalem" w Raciborzu pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN - poinformował portal Polska Zbrojna. Są to najprawdopodobniej żołnierze niepodległościowego podziemia zmarli bądź straceni w miejscowym więzieniu. Aby to potwierdzić, szczątki zostaną poddane badaniom genetycznym. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Żołnierze Wyklęci Racibórz IPN

Niezwykła kolekcja w Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego jest jednym z najpopularniejszych muzeów w Warszawie i w całej Polsce. Można tam zobaczyć m.in. powstańczy różaniec ulepiony z chleba czy karty do gry narysowane kredką, ale też relacje świadków, dokumenty i fotografie. A od piątku prezentowany jest także unikalny zbiór legitymacji powstańczych.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Powstanie Warszawskie Muzeum Powstania Warszawskiego Witold Lazar Trójka

Co wiemy o Powstaniach Śląskich? TAURON rusza ze specjalną wystawą historyczną

80 procent Polaków słyszało o Powstaniach Śląskich - tak wynika ze zleconego przez TAURON sondażu na temat zrywu powstańczego na Śląsku. Jednocześnie jedynie co piąty ankietowany łączy te wydarzenia z postacią Wojciecha Korfantego, dowódcą III Powstania Śląskiego. 68 procent nie wie, że kluczowa bitwa powstania rozegrała się pod Górą Świętej Anny.
Zobacz więcej na temat:  Tauron Polska Energia Śląsk społeczeństwo

Co wiemy o powstaniach śląskich? TAURON rusza ze specjalną wystawą historyczną

80 procent Polaków słyszało o powstaniach śląskich - tak wynika ze zleconego przez TAURON sondażu na temat zrywu powstańczego na Śląsku. Jednocześnie jedynie co piąty ankietowany łączy te wydarzenia z postacią Wojciecha Korfantego, dowódcą III powstania śląskiego. 68 procent nie wie, że kluczowa bitwa powstania rozegrała się pod Górą Świętej Anny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Tauron Polska Energia Śląsk społeczeństwo

"Ukraińcy wspólnie z Niemcami zamordowali polskich profesorów". Historyk IPN o wydarzeniach z 1941 r.

- Nie tylko Niemcy, ale też i Ukraińcy, którzy prowadzili tam swoje oddziały - nazwijmy je partyzanckimi - wspólnie z Niemcami dokonali pogromu ludności żydowskiej, ale przede wszystkim intelektualistów polskich: profesorów Politechniki Lwowskiej, profesorów uniwersytetu - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Niwiński, historyk IPN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA II wojna światowa Niemcy