Polskie Radio
Section05
historia Polski

Prezydent: będę czynił wszystko, aby 13. emerytura została wypłacona

- Oddaję hołd mieszkańcom tej ziemi, wszystkim, którzy walczyli i starali się o to, aby tutaj była Polska - mówił w Wejherowie Andrzej Duda na uroczystości z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem. Prezydent zadeklarował ponadto działania na rzecz wypłaty 13. emerytury i zaapelował o kontynuację planów rozbudowy portów i sieci komunikacyjnej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda Morze Bałtyckie społeczeństwo pomorskie historia Polski

Prof. Berendt: zaślubiny z Bałtykiem były wynikiem przemyślanych działań Ojców Niepodległości

- W sposób niezwykle konsekwentny, a zarazem rozumny i odważny realizowali i w latach I wojny światowej, i po 11 listopada 1918 roku, działania zmierzające do utrwalenia niepodległości i uzyskania jak najlepszych granic dla tego państwa - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Grzegorz Berendt, wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Gójska Sygnały Dnia polityka historia Polski deportacje ZSRR II wojna światowa Kresy Bałtyk Józef Haller

Dr Mateusz Szpytma: historia rodziny Ulmów była szerzej nieznana. Chciałem to zmienić

- Intencją moją, gdy powstawało to muzeum, gdy je współtworzyłem, było to, by przedstawić tę historię, żeby ona dotarła do jak największej rzeszy ludzi, bo kwestia ratowania Żydów przez Polaków była nieznana - mówił w Polskim Radiu 24 dr Mateusz Szpytma, wiceprezes IPN, inicjator i współtwórca Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Małgorzata Raczyńska-Weinsberg HISTORIA historia Polski Ulmowie II wojna światowa okupacja niemiecka sprawiedliwi wśród narodów świata IPN Instytut Pamięci Narodowej

"Historia i współczesność potrzebują prawdy". Gliński odwiedził Muzeum Stutthof

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński odwiedził Muzeum Stutthof w Sztutowie (Pomorskie), gdzie zapoznał się z ekspozycją dokumentującą historię b. KL Stutthof i złożył kwiaty w byłym krematorium, oddając hołd ofiarom obozu - poinformował resort kultury.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust Żydzi II wojna światowa historia Polski III Rzesza Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pamięć polityka historyczna POLSKA

Szef biura "Niepodległa": specjalny koncert podczas 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem

- Współczesne utwory związane z tematyką morza wykonywane przez współczesnych artystów znajdą się w repertuarze koncertu, który odbędzie się w ramach obchodów 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem - zapowiedział Jan Kowalski, dyrektor biura programu “Niepodległa”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski Łukasz Sobolewski puck władysławowo rocznica Morze Bałtyckie Józef Haller II Rzeczpospolita

Stalinowski terror na Syberii. Instytut Pileckiego udostępnia niezwykłe wspomnienia

Instytut Pileckiego udostępnia wspomnienia deportowanych na Syberię w lutym 1940 roku. W 80. rocznicę pierwszej masowej deportacji Polaków w głąb Związku Sowieckiego, Instytut w bazie internetowej Zapisy Terroru oraz na kanale YouTube "Świadkowie Epoki" zamieścił 268 wspomnień i relacji osób, które doświadczyły sowieckich represji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski deportacje II wojna światowa

Zaślubiny Polski z morzem w roku 1920. "Gest, który przeszedł do historii"

- Już Gall Anonim pisał o rycerzach, którzy przyjeżdżają nad morze i biorą je w posiadanie. To polska tęsknota, a jednocześnie racjonalna świadomość niezbędności morza dla Polski - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Panfil. - I to w tych zaślubinach jest najważniejsze - dodał rozmówca Tadeusza Płużańskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Warszawa HISTORIA historia Polski Józef Haller I wojna światowa puck