Polskie Radio
Section05
II wojna światowa

Płk Edmund Baranowski ps. Jur: pierwsze dni dawały nadzieję na zwycięstwo

Edmund Baranowski urodził się na warszawskiej Woli w 1925 roku. Z tą dzielnicą był związany przez pierwsze dwadzieścia lat swojego życia. Tam też uczył się i pracował, i tam podjął swoje pierwsze walki powstańcze. - W tamtym okresie wzorem dla młodych byli ci, którzy zasłużyli się w walkach o niepodległość. Moja mama wiedziała, że działam w konspiracji, ale nie przeszkadzała mi i nie zadawała pytań - mówił na antenie Polskiego Radia 24 uczestnik Powstania Warszawskiego, były wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie II wojna światowa Warszawa

Arkadiusz Mularczyk o reparacjach wojennych: "Jesteśmy na półmetku prac"

W Warszawie trwa konferencja poświęcona "Sprawie odszkodowań za II wojnę światową i stosunkach polsko-niemieckich". To pierwsza tego typu debata, w której uczestniczą także naukowcy z Niemiec. Podczas konferencji omawiana jest między innymi sprawa polityki Republiki Federalnej Niemiec w zakresie zadośćuczynienia za straty z okresu wojny i okupacji niemieckiej, a na jej tle - polityka władz RFN wobec Polski w tym zakresie. Gościem Polskiego Radia 24 był Arkadiusz Mularczyk, poseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo II wojna światowa reparacje wojenne Niemcy

Grzegorz Motyka: UPA chciała, by wyglądało to na zryw ludowy

- Wszystkie dowody pokazują bardzo wyraźnie, że od pierwszej do ostatniej wymordowanej wioski, to wszędzie były oddziały UPA i OUN. To była do tego stopnia operacja zorganizowana, że czasami w planach liczyło się pudełka zapałek, które były wręczane przymusowo zmobilizowanym chłopom, którzy mieli brać udział w napadach - mówił w Dwójce prof. Grzegorz Motyka.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Dudek HISTORIA Rzeź Wołyńska Ukraina II wojna światowa IPN

Westerplatte. Symbol polskiego oporu wobec agresji Niemiec

– Polacy liczyli się z agresywną polityką Niemiec. Dlatego systematycznie powiększali skład osobowy załogi na Westerplatte, a także przesunęli tam działa o dość sporym kalibrze – powiedział dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. Przy okazji 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej, w audycji „Historia na Dziś”, rozmowa o ataku Niemiec na Westerplatte. Dlaczego Hitler zaatakował właśnie w tym miejscu?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Westerplatte II wojna światowa historia Polski fakty opinie ciekawostki 1 września

Człowiek, który przepowiedział przebieg II wojny światowej

– Była to ostatnia próba powstrzymania katastrofy, którą przewidywał i przepowiadał – w ten sposób Jan Sadkiewicz, redaktor wydania książki Władysława Studnickiego, określił dzieło „Wobec nadchodzącej drugiej wojny światowej". W audycji "Wszystko Jest Historią" rozmowa o jej autorze i znaczeniu, jakie miała działalność i twórczość publicysty.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Władysław Studnicki ludzie 1 września

Słowem Niepodległa: droga Tczewa do wolności

Polskie Radio 24 przyjechało dziś do Tczewa w Kociewie, etnograficzno-kulturowym regionie na północy Polski. Audycja Słowem Niepodległa nadawana jest z centrum wystawienniczego Fabryka Sztuk. O historycznej drodze Tczewa do polskiej niepodległości mówili: Alicja Gajewska, dyrektor Fabryki Sztuk, dr Michał Kargul, historyk, v-ce prezes Oddziału Kociewskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, dr Krzysztof Korda, historyk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie i Józef Ziółkowski - główny specjalista ds. muzealnictwa.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski niepodległość Tczew HISTORIA II RP II wojna światowa

Uroczystości wydarzeń historycznych elementem walki politycznej?

– Bardzo ubolewam nad tym, że pomimo podziałów politycznych, nie potrafimy wspólnie obchodzić rocznic wydarzeń historycznych – powiedział Nathan Organ z Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości. W Polskim Radiu 24 komentarze dotyczące najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia, w tym uroczystości rocznicowych związanych z 79. rocznicą wybuchu II wojny światowej oraz Sierpniem ‘80.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Westerplatte Gdańsk II wojna światowa 1 września sierpień 80 sierpień 1980 obchody Szczecin historia Polski Paweł Adamowicz porozumienia sierpniowe