Polskie Radio
Section05
II wojna światowa

"Nie było polskich obozów koncentracyjnych"

- Źle oceniamy fakt, że doszło do napięcia na linii Izrael-Polska. Zarówno Polska, jak i Izrael były ofiarami II wojny światowej i dziś trwa spór między tymi, którzy zostali poszkodowani w tej strasznej tragedii – powiedział w audycji 24 Pytania rzecznik prasowy PSL Jakub Stefaniak. Odniósł się także do wyników najnowszych sondaży poparcia dla partii politycznych.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust Izrael PSL historia Polski Benjamin Netanjahu Żydzi

Izrael przeciwny nowelizacji ustawy o IPN. Komentarze

Nowelizacja ustawy o IPN dotycząca kar za „polskie obozy śmierci” nie ogranicza badań naukowych i wolności słowa - podkreślił w niedzielnym komunikacie IPN. Instytut zapewnia, że przepisy służą walce z zakłamywaniem historii i bezczeszczeniem pamięci o ofiarach. O sporze między Polską a Izraelem wokół zakazu używania terminu „polskie obozy zagłady” mówili w audycji Północ-Południe Bronisław Wildstein (publicysta „Sieci” i członek Kolegium IPN) oraz prof. Wiesław Wysocki (historyk z UKSW).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Izrael Żydzi Holokaust historia Polski IPN Bronisław Wildstein

"Dość oskarżania Polski i Polaków o niemieckie zbrodnie"

„Nie będzie zmian w ustawie o IPN, nie zaplanowano spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z ambasador Izraela” - powiedziała w niedzielę rzecznika rządu Joanna Kopcińska. Wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek potwierdziła, że nie będzie zmian w nowelizacji ustawy, dodając, że „mamy dosyć oskarżania Polski i Polaków o niemieckie zbrodnie”. O nieporozumieniach na linii Izrael-Polska mówili w audycji Wróżenie z Faktów Anna Sarzyńska (portal wPolityce.pl) i Jarosław Włodarczyk (Press Club Polska).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Auschwitz Żydzi judaizm Yad Vashem Mateusz Morawiecki historia Polski Łukasz Warzecha

Londyn. Zaproszenie na wystawę poświęconą Irenie Sendler

Od środy w londyńskiej galerii Twelve Star, oglądać można wystawę historyczną poświęconą Irenie Sendler. Kilkanaście paneli pełnych zdjęć i anglojęzycznych napisów przybliża losy polskiej Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata. Wernisaż wystawy relacjonował w audycji Polacy w Świecie londyński korespondent Polskiego Radia Adam Dąbrowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żydzi Holokaust Londyn historia Polski Irena Sendler

Spór z Izraelem. „To okazja, by pokazać, kto był ofiarą wojny”

„Półtora roku temu po zaprezentowaniu założeń nowelizacji ustawy o IPN były dwa spotkania, ambasador Izraela zgłaszała wątpliwości, wykonano gest w stronę izraelską, potem przez rok nikt nie zgłaszał wątpliwości” - powiedział wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwośc Patryk Jaki. „To nie jest ustawa przeciw Izraelowi” - dodał. O sporze nt. „polskich obóz śmierci” mówił w audycji Gorący Temat politolog dr Lech Jańczuk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Sprawę komentował też w PR24 prof. Kazimierz Kik z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust Izrael Żydzi judaizm Auschwitz Yad Vashem

Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. Dwie daty

W tle sporu z władzami Izraela o ustawę zakazująca używania sformułowania "polskie obozy śmierci" toczy się dyskusja o ustanowienie święta honorującego Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin zapowiedział w Sejmie poparcie rządu dla tej idei. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 Tomasz Domański z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Holokaust Jarosław Sellin Żydzi

Kto odpowiada za Holokaust? "Liczby zatrważają"

W sobotę mija 73. wyzwolenia przez Armię Czerwoną nazistowskiego obozu zagłady w Auschwitz. Według badania przeprowadzonego przez Instytut Körbera tylko 59 proc. młodych Niemców ma świadomość, że Auschwitz-Birkenau był niemieckim obozem zagłady. O świadomości historycznej Holokaustu wśród Niemców mówiła w Polskim Radiu 24 Urszula Wójcik z Reduty Dobrego Imienia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Holokaust Niemcy Auschwitz Reduta Dobrego Imienia Żydzi

„Dziewczęta z Auschwitz” Sylwii Winnik

Kobiety stanowiły ok. 30 proc. wszystkich więźniów zarejestrowanych w KL Auschwitz-Birkenau. Trafiały tam z całej Polski i innych krajów. Pierwszy kobiecy transport dotarł do obozu 26 marca 1942 roku. Już miesiąc później przybyły tam transporty Polek z więzień w Krakowie i Tarnowie. O wspomnieniach kobiet, które przeżyły piekło Auschwitz-Birkenau, mówiła w Polskim Radiu 24 autorka książki „Dziewczęta z Auschwitz” Sylwia Winnik.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz historia Polski Niemcy literatura