Polskie Radio
Section05

integracja sensoryczna

Zespół downa u dziecka. Czym jest dla rodzica?

Kilka dni temu Dominik obchodził dwudzieste pierwsze urodziny. Dzisiaj jest osobą, która bierze udział w zawodach sportowych i przywozi medale, także z międzynarodowych zawodów. Swoim rodzicom daje wiele powodów do dumy, zaskakując nie tylko siebie, ale też swoich najbliższych i otoczenie. – Jest to chłopak, który ma w sobie mega pozytywną energię, bardzo nas zaskakuje przede wszystkim swoją pracowitością i otwartością na drugiego człowieka – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom mama Dominika. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców radio dla dzieci zdrowie dziecka zespół downa

Integracja sensoryczna. Ćwiczyć w domu czy w gabinecie terapeutycznym?

Zaburzenia integracji sensorycznej pojawiają się w momencie, w którym układ nerwowy w sposób nieprawidłowy organizuje bodźce zmysłowe. Dysfunkcje w przetwarzaniu bodźców sensorycznych mogą obejmować systemy: czuciowy (dotyk oraz czucie głębokie), słuchowy, wzrokowy, węchowy, smakowy oraz zmysł równowagi. Zaburzenia integracji sensorycznej mogą objawiać się w rozmaity sposób, np. wzmożoną lub obniżoną wrażliwością na bodźce czy zmniejszonym bądź zwiększonym poziomem aktywności ruchowej. 
Zobacz więcej na temat:  rozwój dziecka zmysły rodzicielstwo zdrowie dziecka Strefa Rodzica Joanna Ficińska radio dla rodziców

Propriocepcja, czyli czucie głębokie – czym jest i jak ją ćwiczyć?

Układ proprioceptywny odpowiada za czucie swojego ciała i jego ruchu. Receptory, które odbierają bodźce proprioceptywne znajdują się w układzie ruchowym. Reagują więc na bodźce związane z pracą mięśni, ruchem ciała, rozciąganiem, ściskaniem czy przepychaniem. Każdy człowiek ma swój indywidualny profil sensoryczny, który wskazuje na to, w jaki sposób odbierane są bodźce – dla jednych niektóre z nich będą przyjemne, a innych mogą męczyć. Obserwując zachowania dziecka, możemy łatwo określić jego profil sensoryczny. 
Zobacz więcej na temat:  terapia psychologia dziecięca rozwój dziecka radio dla rodziców

Integracja sensoryczna. Czy moje dziecko ma z nią problem?

Kiedyś zburzenia integracji sensorycznej były diagnozowane w wieku szkolnym, natomiast obecnie dzieje się to już dużo wcześniej. Wynika to m.in. ze wzrostu świadomości na temat tego rodzaju zaburzeń oraz zwracania większej uwagi w przedszkolach czy żłobkach na pewne zachowania mogące o nich świadczyć. Z uwagi na fakt, że z zaburzeń integracji sensorycznej się nie wyrasta, jeśli dziecko nie przejdzie odpowiedniej terapii, trudności będą występowały także w dorosłym życiu. O zaburzeniach integracji sensorycznej opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Ola Charęzińska, terapeutka integracji sensorycznej oraz autorka zajęć sensorycznych.
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców radio dla dzieci radio bez reklam DAB+ rozwój dziecka terapia