Polskie Radio
Section05

Jan Żaryn

Powstanie Warszawskie 1944. "Siła społeczna była mobilizująca dla ludności cywilnej i wojska"

Czym był 1 sierpnia 1944 roku dla mieszkańców Warszawy po rozpoczęciu przez żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego walki z Niemcami o stolicę? W 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego rozmawiamy o tym z Janem Żarynem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski Powstanie Warszawskie

Stanisław Jeute. Współtwórca siatki wywiadowczej narodowców podczas II wojny światowej

Zdobycie informacji o atakach Niemiec na Grecję czy na Aleksandrię w Afryce, a także zlokalizowanie pancernika "Tirpitz" w Norwegii oraz tajnego ośrodka pocisków rakietowych, tajnej broni Hitlera w Peenemünde - to tylko niektóre z sukcesów Wywiadu Zachodniego w czasie II wojny światowej. Jednym z założycieli tzw. "Zachodu" był Stanisław Jeute, członek Organizacji Wojskowej Związku Jaszczurczego, narodowiec urodzony w Warszawie w 1910 roku.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski Stanisław Jeute

Nowy ład po I wojnie światowej. Narodowcy na konferencji paryskiej

Po I wojnie światowej przedstawiciele koalicji antyniemieckiej spotkali się w Paryżu, by ustalić nowy porządek na kontynencie europejskim. Na konferencji pokojowej obecni byli także delegaci z odradzającej się dopiero Polski. - Sprawa polska bardzo szybko stała się jedną z najważniejszych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski I wojna światowa

Stanisław Kasznica i Lech Neyman - zapomniani bohaterowie

W Warszawskim więzieniu na Mokotowie przy ulicy Rakowieckiej, 12 maja 1948 r., komuniści zamordowali powojennych przywódców narodowej konspiracji ppłk. Stanisława Kasznicę i kpt. Lecha Neymana. Obaj zostali aresztowani 5 lutego 1947 roku. Obaj rocznik 1908. Obaj studenci Uniwersytetu Poznańskiego, w korporacji Helionia. Jaką rolę odegrali w walce o niepodległą i suwerenną Polskę? Jak zapisali się w naszej historii i w naszej pamięci? 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Narodowe Siły Zbrojne historia Polski

Prezydent Duda: ufam, że podczas Targów Wydawców Katolickich wybrzmi szacunek należny Janowi Pawłowi II

Ufam, że podczas XXVIII Targów Wydawców Katolickich wybrzmi szacunek wobec pamięci i dzieła Jana Pawła II, jednego z najwybitniejszych Polaków w naszych dziejach – zaznaczył prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników targów, które otwarto w czwartek w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Andrzej Duda Targi Wydawców Katolickich Witold Kawecki Grzegorz Górny

"Europa Środkowo-Wschodnia wymaga głębszej tożsamości wspólnotowej". Prof. Żaryn o historii Polski i Ukrainy

- Bez wyjaśnienia spraw z przeszłości, przyszłość będzie oparta wyłącznie na interesach tymczasowych. Bardzo liczę na to, że - prędzej czy później - prezydent Zełenski wypowie się jednoznacznie w kwestii ludobójstwa na Kresach południowo-wschodnich - powiedział historyk prof. Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  Wołodymyr Zełenski Ukraina relacje polsko-ukraińskie POLSKA HISTORIA Wołyń Rzeź Wołyńska historia Polski

Dwie konstytucje II Rzeczpospolitej: marcowa i kwietniowa

Długotrwała debata, w czasie której rozpatrywano kilka projektów, demokratyczne głosowanie - w takich okolicznościach, podczas Sejmu Ustawodawczego, została uchwalona w 1921 roku konstytucja marcowa. A dlaczego konstytucję kwietniową z 1935 roku uchwalono przy obecności na sali jedynie części posłów, co było wbrew ustawie zasadniczej, a najważniejszym organem władzy został prezydent, a nie tak jak dotychczas sejm?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak konstytucja historia Polski konstytucja marcowa konstytucja kwietniowa dziedzictwo narodowe Józef Piłsudski

Działania komunistycznej bezpieki wobec kardynała Karola Wojtyły

"Ku prawdzie i wolności. Komunistyczna bezpieka wobec kardynała Karola Wojtyły" - publikacja o tym tytule została wydana przez IPN już w 2009 roku, w serii "Niezłomni", poświęconej tym, którzy w sposób zdecydowany oparli się działaniom komunistycznej władzy, duchownym i świeckim, w tym Karolowi Wojtyle. Dlaczego dwudziestokilkuletni ksiądz, a następnie metropolita krakowski, był obiektem zainteresowania Służby Bezpieczeństwa?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak kościół w prl Karol Wojtyła historia Polski