Polskie Radio
Section05

Joanna Sławińska

Repozytorium kultury cyfrowej. Warszawa uruchomiła platformę VOD

Platforma VOD Warszawa została zaprojektowana z myślą o warszawskich instytucjach kultury i organizacjach pozarządowych, a przede wszystkim - o publiczności. Pod jednym adresem znajdą się filmy, spektakle, koncerty, nagrania z wystaw, podcasty, czyli wszystko to, co składa się na kulturalną ofertę warszawskich teatrów, muzeów, fundacji i stowarzyszeń.
Zobacz więcej na temat:  vod Warszawa platforma mobilna KULTURA kino wystawa

46. FPFF w Gdyni. Rozmowy z twórcami i aktorami o konkursowych filmach

Trwa 46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, który rozpoczął się w poniedziałek 20 września i potrwa do 25 września, kiedy podczas uroczystej gali zostaną ogłoszeni laureaci Wielkiej Nagrody Złotych Lwów. W "Magazynie bardzo filmowym" rozmawialiśmy z twórcami i aktorami wybranych filmów, które powalczą o nagrodę główną. 
Zobacz więcej na temat:  festiwal filmowy w Gdyni kino aktorzy reżyser

46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. "Tęskniliśmy do bezpośrednich spotkań"

W Gdyni rozpoczął się 46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, który powrócił do kin po rocznej przerwie. Poprzedni był dostępny jedynie online. - Po tym smutnym roku, kiedy wpatrywaliśmy się w ekrany komputerów, zamiast w scenę Teatru Muzycznego, można się pełnym haustami naczerpać tej kultury i przyjemności bycia razem - mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski kino FILM Gdynia

46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. 16 filmów w Konkursie Głównym

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to jedna z najstarszych imprez filmowych w Europie, promująca na tak wielką skalę rodzimą kinematografię. Co roku widzowie FPFF - bardzo często jako pierwsi w Polsce - mogą zapoznać się z najnowszymi polskimi produkcjami. Festiwal rozpocznie się 20 września, potrwa do 25 września. Program 1 Polskiego Radia jest patronem medialnym wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  FILM kino Gdynia

"Moralność pani Dulskiej" - adaptacje filmowe i telewizyjne

Tegoroczną lekturą Narodowego Czytania jest "Moralność pani Dulskiej". Przyglądając się adaptacjom ekranowym - zarówno tym filmowym, jak i telewizyjnym - dramatu Gabrieli Zapolskiej możemy powiedzieć, że nie ma jednej Anieli Dulskiej. Postać ta utożsamiana jest z hipokryzją i tzw. mieszczańską mentalnością. Powstało nawet z czasem określenie "dulszczyzna", które stało się synonimem kołtuństwa. Ekranowa pani Dulska zmieniała się w zależności od tego, w jakim momencie powstała adaptacja i w zależności od koncepcji reżysera. O tych adaptacjach - od najwcześniejszej po te najnowsze - rozmawialiśmy w audycji z historykiem kina Katarzyną Wajdą z Filmoteki Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  FILM kino Narodowe Czytanie 2021 KULTURA

Mija 50. lat od premiery "Nie lubię poniedziałku". Co decyduje o fenomenie filmu?

Premiera filmu "Nie lubię poniedziałku" w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego miała miejsce w 1971 roku.  Tadeusza Chmielewskiego. Mimo lekkiej krytyki polskiej rzeczywistości, wyrażonej w typowy dla tego reżysera surrealistyczny sposób, obraz jest laurką dla Warszawy, pełen optymizmu, pokazujący jej najpiękniejsze miejsca. 
Zobacz więcej na temat:  kino FILM reżyser Bohdan Łazuka komedia rocznica