Polskie Radio
Section05

judaizm

Sensacja znad Morza Martwego. Najstarsze fragmenty Biblii odnalezione

Archeolodzy dokonali wielkiego odkrycia. W jednej z jaskiń nad Morzem Martwym znaleziono fragmenty Biblii. – To najstarsze zwoje, jakie udało się odnaleźć – mówił w programie "Trójka do trzeciej" profesor Marcin Majewski, biblista, hebraista, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II.    
Zobacz więcej na temat:  Jakub Jamrozek Piotr Łodej Trójka STYL ŻYCIA Biblia religia archeologia Jerozolima Izrael Żydzi

"Obiekty powinny wrócić do Polski". Dyr. Muzeum Getta Warszawskiego o odkryciu bunkra na terenie dawnego getta

- Jeśli ta informacja jest prawdziwa, byłoby oburzające, że w sposób nieuprawniony, niezgodnie z przepisami prawa polskiego i międzynarodowego wywieziono obiekty z Polski - mówił w Polskim Radiu 24 Albert Stankowski, dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego o doniesieniach o odkryciu przedmiotów w bunkrze na terenie dawnego getta.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jerzy Jachowicz Powstanie Warszawskie Warszawa getto warszawskie Izrael Żydzi

"Czas wspólnotowej refleksji i modlitwy". Ks. Grabowski o Dniu Judaizmu

- Chodzi o to, aby uświadomić katolikom, jak ważne są judaistyczne korzenie chrześcijaństwa, pogłębić świadomość tego, że religia żydowska nie jest wobec naszej religii, jak mówił wielokrotnie święty Jan Paweł II, rzeczywistością zewnętrzną, lecz czymś wewnętrznym, a nasz stosunek do judaizmu ma być inny, niż do innych religii - mówił w Polskim Radiu 24 ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny tygodnika katolickiego "Niedziela". Do tematu odniósł się również dominikanin o. Stanisław Tasiemski z Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rodzina wiara katolicyzm chrześcijaństwo społeczeństwo Kościół

"Bez dialogu nie da się żyć". Bp Rafał Markowski o obchodach 24. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce

- Ten dzień przypomną nam wszystkim o potrzebie dialogu na każdym poziomie, uświadamia nam, że Kościół jest nie tylko misyjny, ale również predestynowany do prowadzenia dialogu religijnego. Dialog jest czymś, co powinno nam towarzyszyć na co dzień - mówił w Polskim Radiu 24 bp Rafał Markowski, biskup pomocniczy warszawski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rodzina wiara katolicyzm chrześcijaństwo społeczeństwo Kościół

Pielgrzymi utknęli na białorusko-ukraińskiej granicy. Zmierzają na żydowskie święto Rosz Haszana

Setki chasydzkich pielgrzymów znajdują się na granicy białorusko-ukraińskiej, próbując przedostać się na Ukrainę, mimo zakazu wjazdu dla cudzoziemców. Ograniczono działanie jednego z przejść granicznych. Na miejsce udał się szef ukraińskiej straży granicznej.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Białoruś COVID-19 koronawirus pandemia straż graniczna Europa Europa Wschodnia ŚWIAT religia

"Dybuk" Szymona An-skiego. "To najsłynniejszy dramat miłosny"

- Ten dramat ma swoją tragiczną historię. Kiedy An-ski uciekał z wersją jidyszową z opętanej rewolucją Rosji, znalazł się w Warszawie. Przeczytał tekst swoim żydowskim przyjaciołom, którzy powiedzieli krótko: to dzieło niesceniczne. 57-letni autor tak się przejął, że zmarł, ale na jego pogrzebie przyrzekli, że ten dramat wystawią - opowiadała w Dwójce prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska o książce "Dybuk. Na pograniczu dwóch światów".
Zobacz więcej na temat:  książki Dwójka Paweł Siwek literatura KULTURA

ANALIZA Niepokoje i klimat ateizacji. Francuska laickość w praktyce

Jaka jest kondycja społeczeństwa Francji i jego stosunek do religijności? Jak realizowane są hasła "państwa laickiego"? Czy wiara nadal może być punktem odniesienia dla "pierwszej córy Kościoła"? Rozmówcy portalu PolskieRadio24.pl podkreślają, że Kościół może przynieść nadzieję i społeczną zmianę w pełnym kontrastów francuskim społeczeństwie.
Zobacz więcej na temat:  Francja społeczeństwo socjologia wiara religia Kościół katolicyzm islam aktualności katolickie Przemysław Goławski