Polskie Radio
Section05

Katarzyna Cygler

Arsène Lupin sklepów jubilerskich

Że reklama jest dźwignią handlu, wie nawet dziecko. Ale czy każda reklama, czy wszystkie chwyty są dozwolone? Według dyrektora generalnego słynnej firmy jubilerskiej Cartier – tak! Był szczerze zachwycony, że jego sklepy są okradane przez przystojnego, czarującego włamywacza, którego na początku lat 80. uwielbiała francuska publika. W tym kontekście to była znakomita, wręcz bezcenna reklama.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Francja Trójka

Utrwalona kruchość

"Być może właśnie ta od dawna utrwalona kruchość pozwala im teraz przetrwać... przytomnie i z odwagą". Oni to teatr i jego artyści, których "profesja z założenia utkana jest z delikatnej tkanki". Tak o ludziach teatru, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, napisała w tradycyjnym Orędziu Helen Mirren – Oscarowa Królowa, brytyjska aktorka nie tylko filmowa, nade wszystko teatralna właśnie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Marcinik Piotr Majewski KULTURA TEATR

Teatr Studio w czasie pandemii. Dominika Biernat: umocniła się nasza wspólnota

- Warunki zewnętrzne totalnie wywróciły pojmowanie teatru i tego, czym on jest. Niesamowity był ten krótki powrót po zamknięciu. To połączenie z widzem było pełne tęsknoty, atmosfery niesamowitości i wspólnego czekania na siebie. Każdy spektakl był niezwykłym świętem. To było piękne - powiedziała w Polskim Radiu 24 Dominika Biernat, aktorka. Gościem audycji była również Natalia Korczakowska z Teatru "Studio".
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo KULTURA SZTUKA TEATR pandemia

"Kiedy mnie już nie będzie". Magazyn bardzo kulturalny

7 marca mija 24. rocznica śmierci Agnieszki Osieckiej. Choć poświęciliśmy patronce studia muzycznego Trójki tyle wydań MBK, wspomnieliśmy ją, tym razem, oddając już tylko JEJ głos. "Kiedy mnie już nie będzie" – ten tekst, do którego muzykę napisał Seweryn Krajewski – zachowaliśmy na dzisiaj.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Agnieszka Osiecka Stanisław Lem Jerzy Limon Barbara Marcinik Piotr Majewski KULTURA literatura

"Oko za oko, ząb za ząb" po amerykańsku

Obecnie w kodeksach karnych zdecydowanej większości krajów nie ma nawet wzmianki o karze śmierci, a nawet jeżeli jest – zapis ten nie jest obracany w czyn. Gdzie szukać kraju, gdzie starożytne prawo talionu mówiące "oko za oko, ząb za ząb" nadal ma najbogatszą historię i ma się dobrze? Zajrzymy za ocean – do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. – Tam tradycja kary śmierci jest dłuższa niż historia samych Stanów Zjednoczonych – stwierdziła Katarzyna Cygler. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Trójka detektyw kara śmierci Stany Zjednoczone Wirginia komory