Polskie Radio
Section05

klimat

Jak uczyć o zmianach klimatu? "Nie ma jednego rozwiązania"

- Nie ma wątpliwości, że edukacja ekologiczna musi znaleźć się w programie nauczania na wszystkich etapach edukacji. Ale debata o tym, czy to ma być nowy przedmiot, czy treści rozproszone po różnych przedmiotach, nadal trwa - mówił w Polskim Radiu 24 Mateusz Kowalik, kierownik projektów w dziale sprawiedliwej transformacji w Polskiej Zielonej Sieci.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ochrona środowiska edukacja edukacja przyrodnicza szkoła

Foliarze, cyniczni politycy czy agenci wpływu? Kim naprawdę są denialiści?

Poddają w wątpliwość przemiany społeczne, medycynę, naukę – a szczególnie ekologię. Osoby, które można opisać w ten sposób, reprezentują postawę znaną jako denializm, czyli zaprzeczenie faktom i poszukiwanie spisków w naukowo potwierdzonych kwestiach.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kuba Benedyczak denializm społeczeństwo teorie spiskowe katastrofa ekologiczna zmiany klimatyczne powódź huragany deszcz susza klęska żywiołowa ekologia zielona energia

Po co w lesie są grzyby? Ekspert wyjaśnia

- Z 12 tys. gatunków grzybów żyjących w Polsce, tylko 1100-1400 gatunków zalicza się do grupy grzybów jadalnych. Większość z nas zbiera tylko kilka lub kilkanaście gatunków, najlepsi zbieracze 40-60. Ale trzeba pamiętać, że tych trujących jest w polskich lasach aż 250 gatunków - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Piotr Grzywacz, profesor nauk leśnych, specjalista w zakresie fitopatologii i mykologii leśnej.
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 Marta Hoppe grzyby

Młodzi dla klimatu. Co musi się wydarzyć, byśmy zwrócili uwagę na naszą planetę? [WIDEO]

Tematem audycji "Otwarte studio Czwórki" był aktywizm klimatyczny. Marta Hoppe i Jakub Jamrozek sprawdzili, o co walczą aktywiści klimatyczni. Co skłoniło ich do aktywizmu? Czy była to głęboka potrzeba zmian w podejściu do klimatu, a może po prostu… moda?
Zobacz więcej na temat:  Czwórka ocieplenie klimatu aktywiści Sytuacja powodziowa Jakub Jamrozek Marta Hoppe Inicjatywa Wschód Patrycja Wójcik Klara Rościszewska Kamil Wyszkowski Dominik Nowak Kamila Kadzidłowska Olga Ślepowrońska Marta Palińska Anna Frączyk

Sytuacja na południu kraju wciąż groźna. "Raport powodziowy"

W zalanych miejscowościach trwa akcja ratunkowa z powodu przerwania wałów. Do takich miejsc jak Stronie Śląskie można było dotrzeć tylko śmigłowcami, aby ewakuować z dachów poszkodowanych. Wszędzie pracują sztaby kryzysowe i udzielana jest pomoc. Strażacy apelują, aby nie czekać do ostatniej chwili gdy pojawią się informacje o ewakuacji. Wszędzie tam są korespondenci Polskiego Radia, którzy w specjalnej audycji wspólnej dla Polskiego Radia 24, Jedynki i Trójki informują o walce z żywiołem w Raporcie Specjalnym. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA powódź społeczeństwo regiony pogoda

"Nie lekceważmy komunikatów RCB i lokalnych służb". Tu chodzi o nasze życie

- Niż genueński wiele razy wywoływał w Polsce gwałtowne opady deszczu, burze, trąby powietrzne i powodzie. Dlatego trzeba słuchać komunikatów RCB, bo te zjawiska nie występują tylko w południowo-zachodnich regionach kraju, tak jak podczas powodzi w latach 1997, 2001 i 2010  - powiedział w Polskim Radiu 24, Tomasz Machowski ze stowarzyszenia Polscy Łowcy Burz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 pogoda burze Maria Furdyna POLSKA

Polskie Radio 24 Rewolucja w żywieniu. Czym zastąpimy białko z mięsa?

Jakie są alternatywne źródła białka? Mówi się o owadach, o mięsie komórkowym - są już pierwsze produkty dla ludzi, przyszłością może być też białko mikrobiologiczne SCP. Każda inwestycja w alternatywy dla produktów mięsnych przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych, a więc działa na korzyść całego społeczeństwa. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 Radosław Bogusz z Instytutu Nauk o Żywności SGGW w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  zmiany klimatyczne globalne ocieplenie mięso białko