Polskie Radio
Section05

kodeks pracy

Świadczenia dla rodzin poległych funkcjonariuszy przyjęte w Senacie. "Jednogłośne poparcie"

Zakończyło się 60. posiedzenie Senatu. Izba przyjęła jednogłośnie ustawę o świadczeniu pieniężnym dla rodzin mundurowych, którzy polegli na służbie. Miesięczne świadczenie przysługiwać będzie małżonkom, dzieciom i rodzicom poległych funkcjonariuszy i żołnierzy.
Zobacz więcej na temat:  praca POLSKA prawo żołnierze renta rodzinna społeczeństwo rodzina Senat Sejm policja policja polska

Stanisław Szwed: wprowadzamy ułatwienia dla rodziców i regulację pracy zdalnej

Wprowadzamy do prawa pracy rozwiązania korzystne dla rodziców jak dłuższy urlop rodzicielski czy elastyczny czas pracy, ale także dla innych pracowników, którzy chcieli by skorzystać z dodatkowych dni wolnych w nadzwyczajnych okolicznościach. Do tego regulacje pracy zdalnej oparte na porozumieniu między pracodawcą a pracownikami. A wszystko to w okresie wyjątkowo niskiego bezrobocia, drugiego najniższego w UE - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA praca zdalna pracodawcy pracownicy urlop wychowawczy

Minister Maląg: praca zdalna zostaje wprowadzona do Kodeksu pracy. Sejm przegłosował nowelizację

- Dzisiaj jest bardzo dobry dzień - przegłosowano dwie bardzo ważne zmiany: nowelizację Kodeksu pracy i ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Praca zdalna funkcjonowała do tej pory na mocy przepisów covidowych, teraz zostaje wprowadzona do Kodeksu pracy - powiedziała szefowa MRiPS Marlena Maląg.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Marlena Maląg Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej praca zdalna legislacja POLSKA

Zmiany w Kodeksie pracy: zwolnienie "z powodu siły wyższej"

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzający m.in. dłuższe urlopy rodzicielskie i nowy urlop opiekuńczy. W przypadku pilnych spraw rodzinnych będzie można także skorzystać ze zwolnienia od pracy "z powodu działania siły wyższej" w wymiarze 2 dni albo 16 godzin w roku kalendarzowym. Pracownikowi przysługiwać będzie w tym czasie prawo do połowy wynagrodzenia.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek praca zwolnienie

Mobbing w zakładzie pracy. Gdzie leży granica?

- Definicja mobbingu jest skomplikowana i wieloskładnikowa, dlatego ciężko go udowodnić w sądzie. Poprzez mobbing rozumiemy wieloletnie, uporczywe nękanie i zastraszanie pracownika przez przełożonego lub innych pracowników, które powodują u niego obniżenie własnej samooceny oraz oceny jego przydatności zawodowej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia mec. Eliza Kuna. 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek mobbing pracownicy pracodawcy firma prawo sąd odszkodowanie społeczeństwo

Szykują się zmiany w Kodeksie pracy. "Najważniejsze jest uregulowanie pracy zdalnej"

Najbardziej wyczekiwanymi zmianami w Kodeksie pracy są regulacje dotyczące pracy zdalnej. W ocenie dyrektor HR w agencji zatrudnienia Trenkwalder Joanny Rutkowskiej, dla pracodawców uregulowanie przepisami prawa takiej formy pracy jest bardzo ważne. Polska ma wprowadzić przepisy z dwóch unijnych dyrektyw z obszaru Kodeksu pracy - dyrektywę w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy i dyrektywę rodzicielską.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma praca zdalna praca prawo

Praca sezonowa dla młodych zgodnie z prawem. Kampania "Patent na pierwszą pracę"

Od rozpoczęcia tegorocznych wakacji minął już tydzień. Dla wielu młodych ludzi oznacza to początek poszukiwań pracy sezonowej. Jaka praca jest odpowiednia dla młodzieży i na co zwrócić uwagę, podejmując dorywczą pracę, tak by nie dać się oszukać? Odpowiedzi na te pytania udzielają twórcy kampanii "Patent na pierwszą pracę". Wakacyjne wydarzenie w miejscowościach turystycznych Warmii i Mazur zorganizował Okręgowy Inspektorat Pracy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka wakacje praca pracownik pracodawcy prawo pracy Warmia Mazury warmińsko-mazurskie młodzież Łukasz Sobolewski Olsztyn kampania

"Sprawdziła się, chcemy ją wprowadzić do Kodeksu pracy". Marlena Maląg o pracy zdalnej

- Chodzi o to, aby w Kodeksie pracy było to unormowane, aby praca zdalna funkcjonowała na trwale. Zastąpi telepracę, która bardzo rzadko była wykorzystywana i nie spełniała oczekiwań pracodawców i pracowników - mówiła w Polskim Radiu 24 minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marlena Maląg Ministerstwo Rodziny praca zdalna praca GOSPODARKA

Posłowie pracują nad zmianami w Kodeksie pracy. Stanisław Szwed tłumaczy zalety rządowego projektu

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed chce by Sejm dalej procedował rządowy projekt zmian w Kodeksie pracy. W Sejmie trwa pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw. Planowane zmiany dotyczą, między innymi pracy zdalnej i możliwości prowadzenia kontroli trzeźwości pracowników przez pracodawcę.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stanisław Szwed Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Sejm polityka praca praca zdalna alkohol alkoholizm pracownik pracodawcy społeczeństwo zatrudnienie