Polskie Radio
Section05

kodeks pracy

Eksperci: szczyt bezrobocia dopiero przed nami, ale bardziej elastyczne zatrudnienie może je zmniejszyć

Nie należy spodziewać się istotnego skoku bezrobocia na ten moment, ale przed nami miesiące, w których będzie ono najwyższe. Szczyt osiągnie w czwartym kwartale tego roku i w pierwszym kwartale roku następnego i może wtedy wynosić ok. 7,5 proc. Istotne jest zatem uelastycznianie przepisów, bo umożliwi to szybsze zatrudnianie u innego pracodawcy osób, które pracę stracą - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Mariusz Adamiak z banku PKO BP i  Piotr Palutkiewicz ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.  
Zobacz więcej na temat:  bezrobocie praca zdalna pracodawcy GOSPODARKA

Eksperci: oswojenie pandemii zmniejsza obawy o kolejny lockdown, ale zasady pracy zdalnej trzeba uregulować

Obawy o ewentualny kolejny lockdown w naszej gospodarce, skutki możliwych lockdownów w innych państwach i ich wpływ na Polskę czy projektowane zmiany w przepisach prawa pracy – to niektóre z tematów dzisiejszych "Rządów Pieniądza", w których gośćmi byli: Piotr Palutkiewicz ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Piotr Soroczyński z Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce gus pkb handel praca zadalna GOSPODARKA

Mec. Karczmarzyk: praca zdalna jest dla ludzi odpowiedzialnych

Praca zdalna w dobie pandemii koronawirusa mocno zyskała na popularności. Coraz więcej firm przechodzi na tego typu rozwiązanie. Uregulowanie tej formy wykonywania obowiązków zawodowych zapowiedział rząd. - Praca zdalna opiera się na pewnym zaufaniu społecznym - powiedział mec. Marek Aureliusz Karczmarzyk, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA praca zdalna pracownik praca Antoni Trzmiel zatrudnienie

Koronawirus a Kodeks Pracy. Pytania i odpowiedzi

Co należy do obowiązku pracodawcy? Na co może pozwolić sobie pracownik? Czy firma może wysłać pracownika na przymusowy urlop wypoczynkowy? Kodeks pracy nie przewidział wyjątkowej sytuacji, która pojawiła się wskutek epidemii koronawirusa, co rodzi coraz to nowe pytania.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo koronawirus Koronawirus w Polsce gospodarka polska przedsiębiorca przedsiębiorstwo Piotr Łodej firma pracodawcy pracownicy pracownik kodeks pracy urlop

Największa zmora pracowników? - brak wypłaty za nadgodziny

- Rozmawiając o przewinieniach pracodawców, największą zmorą pracowników jest brak wypłaty wynagrodzenia za nadgodziny. Dzieje się tak, dlatego, że wielu z nas pracuje w dużych firmach i korporacjach, gdzie mówi się o tzw. pracy zadaniowej, co w praktyce stanowi wytrych do tego, żeby pracownik wykonywał te zadania często do godzin wieczornych bez wynagrodzenia za dodatkowe przepracowane godziny - mówi w "Czterech porach roku" mecenas Eliza Kuna. 
Zobacz więcej na temat:  Marzena Kawa Daniel Wydrych społeczeństwo zarobki prawo