Polskie Radio
Section05

Komisja Europejska

Rosja zerwała umowę zbożową. Beata Płomecka: już teraz trzeba myśleć o mechanizmach, które usprawnią tranzyt

- Polska i cztery kraje wskazują, że już teraz trzeba myśleć o mechanizmach, które usprawnią tranzyt zboża, czyli na przykład o rozbudowie przejść granicznych - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Beata Płomecka, nasza brukselska korespondentka.
Zobacz więcej na temat:  Rosja zboże Ukraina ŚWIAT Europa wojna na Ukrainie wojna 2023 Europa Bruksela Beata Płomecka

Szynkowski vel Sęk: nie możemy zgodzić się na rozszczelnianie naszego prawa z poziomu UE

- Jest dążenie do tego, żeby mówić o tym, że interpretacje przepisów traktatowych mogą przełamywać konstytucję. Nie możemy się na to zgodzić, to by oznaczało, że nasz porządek prawny się rozszczelnia z poziomu europejskiego - powiedział w TV Republika minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk komentując skargę KE do TSUE.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA szymon szynkowski vel sęk Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej Trybunał Sprawiedliwości UE sądownictwo

Beata Szydło krytykuje działania KE. "Przy pomocy TSUE bezczelnie próbują uzurpować nadrzędną pozycję wobec Polski"

"Komisja Europejska, przy pomocy TSUE, w bezczelny sposób próbuje uzurpować sobie pozycję nadrzędną wobec polskiej Konstytucji i polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Nie ma do tego żadnych podstaw w traktatach" - napisała w mediach społecznościowych była premier, europoseł PiS Beata Szydło.
Zobacz więcej na temat:  Beata Szydło Trybunał Sprawiedliwości UE Trybunał Konstytucyjny

Polska złożyła kolejne skargi dot. pakietu Fit for 55. Dr Anusz: mam nadzieję, że TSUE zajmie się tym wnikliwie

Polski rząd złożył do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu trzy nowe skargi dotyczące przepisów związanych z pakietem Fit for 55. Chodzi o zakaz rejestracji pojazdów spalinowych po 2035 roku, podwyższenie unijnego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zmniejszenie liczby bezpłatnych uprawnień do emisji w ramach systemu ETS. Zdaniem rządu unijne propozycje mogą zagrozić bezpieczeństwu energetycznemu Polski.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Magdalena Skajewska Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska samochody Ministerstwo Klimatu i Środowiska bezpieczeństwo energetyczne Andrzej Anusz

Fundusz Odbudowy. Rzońca: dziewięć krajów nie otrzymało na razie żadnych środków

- Fundusz Odbudowy miał być szybkim zastrzykiem środków dla unijnej gospodarki po pandemii COVID-19. Tymczasem z liczącego 800 mld euro instrumentu dotychczas wypłacono 18 krajom ok. 150 mld. Dziewięć krajów nie otrzymało na razie żadnych środków - poinformował europoseł komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego Bogdan Rzońca.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Krajowy Plan Odbudowy Unia Europejska budżet ue

Zakaz importu zboża z Ukrainy. Będzie interwencja Polski w Komisji Europejskiej

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że będzie interweniował u przewodniczącej Komisji Europejskiej ws. przedłużenia blokady importu z Ukrainy. Jej termin upływa w połowie września i dotyczy zakazu sprowadzania pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Polski, Bułgarii, Rumunii, na Słowację i na Węgry. Tranzyt do pozostałych państw Unii i tych spoza niej jest dozwolony. Więcej na ten temat brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia Bruksela Beata Płomecka Ukraina zboże

Bruksela: rozpoczął się dwudniowy szczyt UE-Ameryka Łacińska i Karaiby

Unia Europejska chce otworzyć nowy rozdział w relacjach z Ameryką Łacińską i Karaibami, bo chce konkurować tam o wpływy z Chinami i Rosją. W Brukseli rozpoczął się dwudniowy szczyt z udziałem przedstawicieli obu organizacji, pierwszy od ośmiu lat. Jeszcze przed jego rozpoczęciem Komisja Europejska ogłosiła, że zainwestuje w regionie 45 miliardów euro i sfinansuje 135 projektów - informuje korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Ameryka Południowa karaiby polityka Beata Płomecka Bruksela Ursula von der Leyen Brazylia Argentyna Paragwaj Urugwaj GOSPODARKA

NASZ NEWS UE podpisała z Tunezją umowę migracyjną. Władze w Tunisie otrzymają blisko miliard euro

Unia Europejska podpisała umowę migracyjną z Tunezją. W zamian za zatrzymanie fali nielegalnej migracji władze w Tunisie dostaną z Brukseli prawie miliard euro. O szczegółach informuje korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Tunezja tunis migracja Ursula von der Leyen Włochy Giorgia Meloni imigranci w Europie kryzys migracyjny Bruksela Beata Płomecka

Premier o działaniach PO w UE: głosują przeciwko środkom dla Polski, przeciwko interesom Polski

Europosłowie PO odrzucili poprawkę rezolucji Europarlamentu dotycząca odblokowania środków z KPO; to obnaża ich hipokryzje. Ktoś już policzył, że jest to 30 głosowanie PO przeciwko Polsce, przeciwko środkom dla Polski, przeciwko interesom Polski - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Mateusz Morawiecki polityka Europarlament Europa Platforma Obywatelska

nasz news Premier: w 2015 r., w czasie rządów PO-PSL, samorządy były przygotowywane do relokacji migrantów

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w Programie 3 Polskiego Radia, że w piśmie do wszystkich wojewodów z września 2015 r. ówczesny minister administracji i cyfryzacji rządu PO-PSL - Andrzej Halicki - domagał się od nich, aby tworzyli dodatkowe miejsca dla nielegalnych migrantów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki kryzys migracyjny Donald Tusk Platforma Obywatelska Unia Europejska

Szynkowski vel Sęk o rezolucjach PE: opozycja, chcąc zaszkodzić rządowi, szkodzi Polsce

- Polska wykonała wielki wysiłek, żeby pozyskać środki z KPO, niestety wielki wysiłek, żeby tych pieniędzy nie pozyskać, wykonała opozycja. Kilkanaście rezolucji Parlamentu Europejskiego to nie jest przypadek, to przykład regularnego, od 2016 r., sypania piachu w tryby rządowi - mówił w Polskim Radiu 24 Szymon Szynkowski vel Sęk, minister ds. UE.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Dorota Kania szymon szynkowski vel sęk Krajowy Plan Odbudowy Unia Europejska Parlament Europejski

Wyciszanie sprawy "szczepionkowych sms-ów" von der Leyen. Czy szefowa KE uniknie kłopotów?

Sprawa wiadomości tekstowych, które przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen miała wymieniać z dyrektorem koncernu Pfizer wywołała prawdziwy skandal. Unijna urzędnik została oskarżona o nadużycie władzy i naruszenie traktatów. Postępowania w tej materii wciąż trwają, ale unijne instytucje starają się za wszelką cenę zamieść sprawę pod dywan. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ursula von der Leyen Pfizer szczepionka