Polskie Radio
Section05

komunizm

Premier podczas pochówku prezydentów na uchodźstwie: to część procesu odbudowywania pamięci historycznej

Premier Mateusz Morawiecki podczas ponownego pochówku trzech prezydentów na uchodźstwie powiedział: "panowie prezydenci, to wielka radość, że jesteście dzisiaj z nami. Wasza droga, droga waszego życia miała jeden podstawowy cel: aby Polska była wielka, suwerenna i dostatnia".
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki prezydent pogrzeb II wojna światowa historia Polski POLSKA społeczeństwo

"Każdy wnosił swój wkład w dojście do wolności ojczyzny". Kard. Nycz o prezydentach RP na uchodźstwie

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w czasie mszy pogrzebowej prezydentów RP na uchodźstwie powiedział, że "wolna Polska była dla nich wspólnym mianownikiem, każdy wnosił swój oryginalny wkład w dojście do wolności ojczyzny. Bez nich ten proces byłby z pewnością uboższy".
Zobacz więcej na temat:  świątynia opatrzności Msza święta Kazimierz Nycz prezydent II wojna światowa POLSKA społeczeństwo

"To pewne domknięcie". Falkowski o sprowadzeniu szczątków prezydentów RP na uchodźstwie do Polski

- To taki dzień, w którym rzeczywiście zaczęliśmy na nowo uczyć się szacunku do ludzi, którzy byli patriotami i całe swoje życie poświęcili misji "wolna Polska" - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Mikołaj Falkowski, prezes fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".
Zobacz więcej na temat:  okupacja niemiecka Stanisław Ostrowski August Zaleski historia Polski Władysław Raczkiewicz pamięć POLSKA Rząd RP na Uchodźstwie

Prapremiera filmu "Rotmistrz Pilecki". "Obraz ukazuje jego konsekwencję w działaniu"

Swoją prapremierę w siedzibie w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL miał obraz "Rotmistrz Pilecki" w reżyserii Miłosza Kozła. Niemal 40-minutowy film w fabularnej formie opowiada o życiu i działalności Witolda Pileckiego, dobrowolnego więźnia Auschwitz i bohatera walki z komunizmem i nazizmem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo historia Polski Witold Pilecki nazizm

"Trzy lata zbudowały prymasa wizjonera". Dmitrowicz o rocznicy uwolnienia Stefana Wyszyńskiego

- Prymas Stefan Wyszyński postawił na żywą wiarę, na spotkania z ludźmi. On nie zarządzał z Warszawy lub Gniezna poddanymi, ale był blisko ludzi. Było nawet określenie "idziemy na prymasa". Chodziło o wysłuchanie go, co i jak mówi - tłumaczył w Polskim Radiu 24 dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia Piotr Dmitrowicz. 
Zobacz więcej na temat:  Stefan Wyszyński PRL Kościół katolicki historia Polski